ReklamaA1 - baner

Ostatni odcinek obwodnicy Wągrowca coraz bliżej

Biznes - InwestycjeAktualności15 września 2020, 14:00   red. - inf. prasowa399 odsłon
Ostatni odcinek obwodnicy Wągrowca coraz bliżej
 fot. wagrowiec.eu

Burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt podpisał umowę z poznańską firmą „ARCHIDROG” na opracowanie projektu koncepcyjnego wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowych dla zadania pod nazwą „Budowa V etapu obwodnicy miasta Wągrowca w ciągu drogi wojewódzkiej 241”. Przygotowanie dokumentacji dla tej inwestycji pozwoli głównemu inwestorowi, czyli Wojewódzkiemu Zarządowi Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, przystąpić do kolejnych etapów prac, które przybliżą datę realizacji tej ważnej dla naszego regionu inwestycji.

To kolejne działanie wągrowieckiego samorządu, po podpisaniu przed rokiem listu intencyjnego w sprawie współpracy samorządów w zakresie realizacji inwestycji obejmującej budowę ostatniego etapu wągrowieckiej obwodnicy, które ma służyć połączeniu dróg wojewódzkich 241 i 190. Przypomnijmy, że koalicja samorządowa utworzona dla realizacji tego zadania obejmuje Województwo Wielkopolskie, Powiat Wągrowiecki, Gminę Miejską Wągrowiec, Gminę Wągrowiec oraz Stowarzyszenie Jednostek Samorządu Terytorialnego „Komunikacja”. Sygnatariusze tego listu potwierdzili wolę podjęcia wspólnych działań, które to umożliwią.

Obecnie miasto Wągrowiec zobowiązało się do wykonania projektu koncepcyjnego wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia. Wartość umowy na przygotowanie niezbędnej dokumentacji to 164.820 zł i w całości zostanie sfinansowana przez miasto.

Zgodnie z umową „ARCHIDROG” przygotuje koncepcję poprowadzenia przebiegu obwodnicy Wągrowca w ciągu drogi wojewódzkiej nr 190 Margonin – Wągrowiec. Planowany przebieg ma łączyć drogę wojewódzką 190 z drogą wojewódzką 241 i być usytuowany po północno-wschodniej stronie miasta z początkiem przed miejscowością Durowo i końcem na rondzie przy ulicy Kcyńskiej w Wągrowcu. Orientacyjna długość ostatniego odcinka obwodnicy miasta to około 2,5 kilometra.

Na realizację inwestycji czekają zarówno kierowcy samochodów,  jak i piesi oraz rowerzyści dla których będzie zaprojektowana ścieżka pieszo-rowerowa. O korzyściach, wynikających z budowy obwodnicy, wągrowczan nie trzeba przekonywać. Dzięki skierowaniu ruchu samochodów ciężarowych na już istniejący fragment obwodnicy, udało się zredukować czas podróży, a przede wszystkim zwiększyć poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego.

– Miasto bardzo potrzebuje tej inwestycji, bowiem jej realizacja oznacza rozładowanie ruchu samochodów w mieście, a co za tym idzie poprawę bezpieczeństwa oraz zmniejszenie zanieczyszczeń generowanych przez pojazdy. Z kolei dla wielu lokalnych firm lepszy, wygodniejszy dojazd może stać się impulsem do ich rozwoju – podkreśla Jarosław Berendt, burmistrz Wągrowca


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 - baner
ReklamaA2 - baner
ReklamaA3 - baner