ReklamaA1

Ogród różańcowy w Łabiszynie! Jedyny w regionie!

Atrakcje turystyczne10 czerwca 2024, 13:00   red. Joanna Bejma2253 odsłon
Ogród różańcowy w Łabiszynie! Jedyny w regionie!
Ogród różańcowy w Łabiszynie - fot. Joanna Bejma

Modlić się i kontemplować można nie tylko w zacisznych murach kościołów i kapliczek. Kilka lat temu w Łabiszynie powstał jedyny w powicie żnińskim ogród różańcowy. W otoczeniu drzew, pośród kojącej zieleni, w ciszy i w spokoju możemy poświęcić się duchowym rozważaniom.

To osobliwe miejsce usytuowane jest tuż przy kościele pw. św. Mikołaja. To jeden z dwóch kościołów znajdujących się w tym kilkutysięcznym miasteczku. Ten pw. św. Mikołaja góruje nad miastem, ponieważ położony jest na wzniesieniu i bardzo łatwo  go zlokalizować. Drugi pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, znajduje się w bocznej uliczce, kilkanaście metrów od Rynku.

Miejsce, w którym wierni mogli oddać się modlitwie i kontemplacji istniało w Łabiszynie już na początku XX wieku. Stała tu figura. Nie było ono jednak specjalnie zadbane. Figura z biegiem lat niszczała, a dookoła niej wyrastało coraz więcej samosiejek. W końcu na kilkadziesiąt długich lat o niej zapomniano.

W 2010 roku, kiedy proboszczem parafii był już ks. Krzysztof Sobieralski, po jednej z poważniejszych wichur, dzieci przyniosły do niego połamane części figury. Zniszczył ją konar powalony przez wiatr. Wtedy proboszcz wpadł na pomysł, by uporządkować teren i stworzyć ogród różańcowy. Jak sam mówi, o utworzenie tego ogrodu, w pewnym sensie upomniała się sama Matka Boska.

Figurę odrestaurowano. Nazwano ją Łabiszyńską Królową z Dzieciątkiem. Teren wokół niej osuszono, wypielęgnowano, wyznaczono ścieżki, postawiono ławeczki i poszczególne, drewniane stacje. W takiej odsłonie miejsce to w 2011 roku poświęcił biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej Bogdan Wojtuś. Nie była to jednak ostateczna odsłona łabiszyńskiego ogrodu różańcowego.

Pewnego dnia miejsce to odkryła Adriana Witucka ze Studia Ceramiki Artystycznej Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Bydgoszczy. Od razu wpadła na pomysł, by wraz z innymi artystami wykonać oryginalne i jedyne w swoim rodzaju stacje ogrodu różańcowego. Te - z ceramiki - powstały podczas Letnich Warsztatów Sakralnych, jakie zorganizowała w Łabiszynie w 2013 roku.

W takim wydaniu ogród różańcowy w Łabiszynie został uroczyście poświęcony i oddany do użytku 14 maja 2014 roku, dokładnie w 33. rocznicę zamachu na Jana Pawła II oraz w 97. rocznicę objawień w Fatimie.


Fot. J. BejmaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 60

 • 57
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 3
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3