ReklamaA1ReklamaA1-2

Odwagi!

Felieton4 stycznia 2024, 15:30   red. Paweł Becker696 odsłon
Odwagi!
Alegoria odwagi Marcello Bacciarelli -  fot. nadesłane

Oprócz tradycyjnych noworocznych życzeń szczęścia, zdrowia, pomyślności, spełnienia marzeń chciałbym w tym roku czytelnikom Pojezierza24.pl życzyć odwagi. Tej codziennej i tej niecodziennej. Tej wzorowanej na patronkach roku w województwie kujawsko-pomorskim i patronie roku w województwie wielkopolskim.

Rok Kobiet Odważnych – takim ma być rok 2024 w województwie kujawsko-pomorskim, a w uzasadnieniu do uchwały sejmiku wojewódzkiego pojawiają się trzy nieprzeciętne kobiety: gen. prof. Elżbieta Zawacka, aktorka Helena Grossówna oraz Nawojka, średniowieczna studentka. Dzieliły je setki lat, cechowała odwaga sprzeciwstawiania się złu, stereotypom, trudnościom życiowym. Elżbieta Zawacka (1909-2009) była kurierką Komendy Głównej Armii Krajowej, jedyną kobietą wśród cichociemnych, uczestniczką powstania warszawskiego, profesorem nauk humanistycznych, założycielką archiwum zajmującym się pomorskimi strukturami AK i wojskową służbą Polek, damą Orderu Orła Białego. Helena Grossówna (1904-1994) to aktorka i oficer Armii Krajowej. Nawojka to postać na wpół legendarna, średniowieczna kobieta z ziemi dobrzyńskiej, która w XV wieku w męskim przebraniu studiowała w Krakowie.

W województwie wielkopolskim patronem ma być abp. Antoni Baraniak (1904-1977), będący też patronem z woli sejmu. Ten kapłan był sekretarzem prymasów Hlonda i Wyszyńskiego, więźniem komunistycznych służb i arcybiskupem poznańskim.

Myśląc o postaciach odważnych myślę też o Marii Skłodowskiej-Curie, która nie bała się wyjechać do Francji by tam móc zdobyć wiedzę. O Irenie Sendlerowej ratującej w czasie wojny żydowskie dzieci. O Krzysztofie Kolumbie, który przekonał władców hiszpańskich do szaleńczej wyprawy do Indii wbrew mapom i wbrew dotychczasowej wiedzy. O Koperniku i Darwinie, którzy odważyli się naukowo myśleć wbrew obowiązującym schematom. O wszystkich strajkujących w autorytarnych państwach w obronie swoich demokratycznych wartości.

Czym dziś może być odwaga? Z pewnością nie brawurą. Nie musi też ograniczać się do odwagi walczącej, z Mieczek lub karabinem i wiązać się z wojną; czas pokoju niekiedy wymaga znacznie większej odwagi  piętrząc trudności znacznie większe. Odwaga kojarzy mi się z nieobojętnością, z obroną wyznawanych wartości, ze stawaniem po stronie słabszych, wykluczanych i pokrzywdzonych. A także z filmową sentencją „Odważny nie jest ten, kto się nie boi, ale ten kto mimo strachu idzie naprzód”.

Zatem w 2024 odwagi Państwu życzę.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 67

 • 37
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 5
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 25
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2