ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Odnowią dach na kaplicy Mielżyńskich

Biznes - InwestycjeHistoria14 października 2020, 12:00   red. Radosław Jagieła1121 odsłon
Odnowią dach na kaplicy Mielżyńskich
Kaplica grobowa Mielżyńskich na cmentarzu w Miłosławiu -  fot. Radosław Jagieła

Jeszcze w tym roku dojdzie do renowacji najbardziej zabytkowego obiektu znajdującego się na cmentarzu w Miłosławiu (pow. wrzesiński). Będzie to wymiana dachu na kaplicy grobowej.

Neogotycka budowla została wzniesiona w 1873 r. na miejscowym cmentarzu. Jej fundatorem była Franciszka Mielżyńska, żona dawnego właściciela Miłosławia, Seweryna Mielżyńskiego. To właśnie w tym obiekcie spoczywają ich doczesne szczątki. Ponadto w kaplicy został pochowały ich syn, także o imieniu Seweryn i Lech Kapliński. Ostatni z wymienionych był malarzem i działaczem społecznym.

Od dłuższego czasu stan obiektu pozostawia wiele do życzenia. Na ten fakt wielokrotnie zwracała uwagę Alicja Zabiszak, nieżyjąca już radna i nauczycielka miejscowej szkoły podstawowej. To właśnie z jej inicjatywy w 2017 r. przy drzwiach do kaplicy została zamontowana tablica, która przypomina o pochowanych w tym miejscu. Po kilku latach przyszedł czas na przeprowadzenie kompleksowego remont dachu kaplicy. Taką decyzję podjęli miejscy radni, którzy w gminnym budżecie podczas ostatniej sesji zarezerwowali 30 tys. zł. Prace mają zostać ukończone jeszcze w tym roku.

Kim był Seweryn Mielżyński?

Dawny właściciel Miłosławia urodził się 11 listopada 1804 r. w Poznaniu. Był uznawany za jedną z najwybitniejszych postaci w dziejach poznańskiego i polskiego muzealnictwa. Po latach emigracji w 1842 r. osiadł w Miłosławiu i ożenił się z Franciszką Wilxszycką. Pałac stał się znanym ośrodkiem kultury i miejscem działań konspiracyjnych.  W 1848 r. Mielżyński uczestniczył w jednej z najbardziej znanych bitew podczas Wiosny Ludów. Jego pałac został obrabowany, a on sam ciężko ranny.

Mielżyński w kolejnych latach zgromadził około 180 obrazów malarzy europejskich począwszy od XV aż do XIX wieku. Złożyły się one na tzw. Galerię Miłosławską, a w celu jej publicznego eksponowania została podjęta decyzja o budowie dodatkowego skrzydła pałacu. Mielżyński współpracował także z Poznańskim Towarzystwem Przyjaciół Nauki. To właśnie tę instytucję obdarzał wielokrotnie licznymi zbiorami. Należały do nich zabytki numizmatyczne, archeologiczne czy nawet pamiątki osobiste.

Należy też docenić wkład Mielżyńskiego w przestrzeń Miłosławia i nie tylko. Jest on projektantem pomnika poległych kosynierów w 1848 r. Monument wystawił za własne pieniądze. Ponadto jako patron kościoła parafialnego pw. św. Jakuba zarządzał i współfinansował remont świątyni. Co więcej, zaprojektował i wzniósł dzwonnicę z własnych środków. Jego pieniądze znacząco wpłynęły także na budowę szkoły, sierocińca i innych budynków w Miłosławiu.

Mielżyński przyczynił się również do budowy kaplicy grobowej gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w pobliskiej Winnej Górze (dzisiaj miejscowość należy do powiatu średzkiego). Wspierał też materialnie uczestników powstania styczniowego. Zmarł 17 grudnia 1872 r. w Miłosławiu.


Fot. R. Jagieła



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 3
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3