ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Od tajemnic rodu von Moltke do niemieckich grabieży dóbr kultury z majątków ziemskich

Z życia FundacjiAktualności27 września 2023, 23:30   red. Aleksandra Soberska990 odsłon
Od tajemnic rodu von Moltke do niemieckich grabieży dóbr kultury z majątków ziemskich
Uczestnicy panelu dyskusyjnego pt. „Utracone decorum, czyli niemiecka grabież dóbr kultury z majątków ziemskich” -  fot. Maciej Ranke

Pałac w Czerniejewie w miniony weekend został zdominowany przez miłośników historii, pałaców i dworów. Wszystko za sprawą I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, której pomysłodawcą był Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna. Konferencja była naturalną kontynuacją trzech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”. Dzisiaj fotorelacja z drugiej części Konferencji.

Druga część Konferencji, w sobotę, 23 września, rozpoczęła się o godz. 15.00 i trwała do godz. 20.30. Prowadziła ją Maria Swoboda.

W ramach tego bloku, odbyło się pięć prelekcji: Piotra Maszkowskiego pt „Skarbowa tajemnica rodu von Moltke jako przykład powojennych losów depozytów niemieckiej arystokracji”; Radosława Hermana - „Staropolski przepis na dwór. Siedziby pańskie na przestrzeni wieków”; Antoniego Łęszczaka zatytułowana „Sekrety mebli dawnych wielkopolskich rezydencji wiejskich”; Mirosława Garnca i Małgorzaty Jackiewicz-Garniec pt. „Siedziby szlachty pruskiej na Warmii i Mazurach - historie, miejsca, dziedzictwo" oraz Jacka Jurczakowskiego pt. „Radomin w czasach rodziny Junosza Rościszewskich”.

Całość zakończyła się panelem dyskusyjnym pt. „Utracone decorum, czyli niemiecka grabież dóbr kultury z majątków ziemskich”, który prowadził Krzysztof Krzyżanowski. Udział w panelu wzięli: Magdalena Woch, dr Andrzej Prinke, Antoni Łęszczak, Dariusz Garba, Piotr Maszkowski, Paweł Becker i Karol Soberski.

Na koniec pierwszego dnia odbyła się jeszcze projekcja filmu pt. „Śladami Pana Samochodzika po Pojezierzu Myśliborskim” na podstawie powieści Zbigniewa Nienackiego „Księga strachu” - spotkanie z producentem filmu Robertem Lewandowskim. Ale o tej prelekcji więcej wkrótce.

Oprócz prelekcji, uczestnicy Festiwalu mogli zwiedzić aż sześć wystawa: ekspozycję starych samochodów i dorożek, która była prezentowana na zielonym zapleczu pałacu, ekspozycję „Ołowiane znaki pieczętne”, czyli wystawę plomb z kolekcji Aleksandra Wielgórskiego z Warszawy, oryginalne „Grafiki Mistrzów: Chagall, Dali, Picasso...” kolekcjonera z woj. kujawsko-pomorskiego, „Ślady” – wystawę fotograficzną Radka Jaworskiego oraz wystawę malarską Danuty Weber pt. „Zagadkowi arystokraci”.

Była też wystawa mieczów samurajskich (m.in. pochodzących z XVI wieku) z kolekcji śp. gen. bryg. Sławomira Petelickiego, twórcy jednostki specjalnej GROM, które przywiozła jego żona Agnieszka Petelicka, prezes Fundacji GROM Siła i Honor.

Był też niezwykły artystyczno-edukacyjny performance pod hasłem „Świat melodii węgla i papieru”, czyli spotkanie z gościem specjalnym Piotrem Karsznią (rysownik, twórca murali, autor książek, znawca historii militarnej, regionalista, ale przede wszystkim artysta malarz, rysownik i dokumentalista programu TVP red. Adama Sikorskiego „Było... nie minęło”).

Tradycyjnie już Konferencji/Festiwalowi towarzyszył Kiermasz Książki i Rękodzieła Historycznego.

O wszystkich tych atrakcjach i dalszych prelekcjach już wkrótce.

Fot. A. Soberska, R. Anioł, W. Biront, M. Ranke, K. SoberskiJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 185

 • 95
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 89
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3