ReklamaA-1ReklamaA1-2

„Ocalmy dokumenty, zachowajmy pamięć”

Z życia FundacjiHistoria20 sierpnia 2022, 9:00   red. Karol Soberski2128 odsłon
„Ocalmy dokumenty, zachowajmy pamięć”
 fot. Karol Soberski

Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” - przy współpracy z portalem Pojezierze24.pl - realizuje projekt polegający na poszukiwaniu dokumentów, rękopisów, pamiętników, listów, kronik szkolnych i fotografii związanych z historią Pojezierza Gnieźnieńskiego. Szukamy dokumentów począwszy od XVII, XVIII, XIX i XX wieku, a skończywszy na 1989 roku. Szczególny nacisk kładziemy na wszelkie dokumenty związane z okresem międzywojennym, zwłaszcza z ziemiaństwem oraz dokumenty z czasów II wojny światowej, w tym wszelkie dokumenty w języku niemieckim dotyczące dóbr kultury w naszym regionie.

Nasza akcja odbywa się pod hasłem „Ocalmy dokumenty, zachowajmy pamięć”. Jej celem jest ocalenie od zniszczenia wszelkich dokumentów, fotografii, pamiętników, rękopisów, listów czy kronik szkolnych, które stanowią historię ludzi, miejsc czy wydarzeń związanych z naszym regionem.

Fundacja czeka na wszelkiego rodzaju dokumenty niezależnie od stanu ich zachowania. Szukamy dokumentów począwszy od XVII, XVIII, XIX i XX wieku, a skończywszy na 1989 roku (mile widziane również dokumenty z wieków wcześniejszych). Nasz region był zamieszkały przez obywateli rożnych narodowości, dlatego też nie ograniczamy naszego akcji do dokumentów w języku polskim. Poszukujemy dokumentów również w języku niemieckim, francuskim, rosyjskim czy hebrajskim. Nasza akcja potrwa do końca 2022 roku.

Wszystkie przekazane Fundacji dokumenty zostaną zabezpieczone i zinwentaryzowane. Natomiast dokumenty, które zostaną Fundacji wypożyczone, będą zinwentaryzowane i zwrócone właścicielom. Dzięki temu zostania zbudowana Wirtualna Baza Dokumentów Nieznanych, która stanie się źródłem wiedzy i miejscem pamięci o dziejach naszego regionu.

Obecnie w naszym zbiorze są już m.in. fotografie z XIX i XX wieku, kroniki szkolne z I połowy XX wieku, pamiętniki i rękopisy z XIX wieku, jak również dokumenty m.in. polisy ubezpieczeniowe z pierwszej dekady XX wieku.

Szczególny nacisk kładziemy na wszelkie dokumenty związane z okresem międzywojennym, zwłaszcza z ziemiaństwem na Pojezierzu Gnieźnieńskim oraz dokumenty z czasów II wojny światowej, w tym wszelkie dokumenty w języku niemieckim dotyczące dóbr kultury w naszym regionie.

Nie wykluczamy, że w przyszłości przygotowana zostania także ekspozycja zebranych dokumentów.

Osoby zainteresowane przekazaniem wymienionych dokumentów, proszone są o kontakt telefoniczny (tel. 515-980-504) lub mailowy: fundacjahistoryczna@post.pl lub naczelny@pojezierze24.pl.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 112

 • 79
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 7
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 26
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3