ReklamaA1ReklamaA1-3

O zagadkowym kolekcjonerze Marianie Haberze na antenie Radia PiK!

HistoriaAktualności16 lipca 2021, 18:30   red. Aleksandra Soberska1321 odsłon
O zagadkowym kolekcjonerze Marianie Haberze na antenie Radia PiK!
Karol Soberski (z lewej) i red. Robert Erdmann -  fot. Aleksandra Soberska

Dzisiaj w godzinach południowych w pałacu w Kołdrąbiu, jak również w jego otoczeniu, odżył duch Mariana Habera, przedwojennego właściciela majątku Kołdrąb. Wszystko za sprawą audycji radiowej, która była tam nagrywana, audycji dla Radia PiK (Polskiego Radia Pomorza i Kujaw) w Bydgoszczy. Opowieść o Marianie Haberze zostanie wyemitowana na antenie Radia PiK w poniedziałek, 19 lipca o godz. 19.00 w programie red. Roberta Erdmanna „Pomorze i Kujawy - nasza historia”. W audycji Karol Soberski opowie o swojej najnowszej książce, która właśnie się tworzy, pt. „Zapomniany Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”.

Pałac w Kołdrąbiu koło Janowca Wielkopolskiego w powiecie żnińskim, był dzisiaj miejscem, gdzie przez blisko godzinę można było usłyszeć opowieści o życiu i działalności Mariana Habera, przedwojennego dziedzica Kołdrąbia. Wszystko za sprawą  nagrywanej tam audycji dla Radia PiK (Polskiego Radia Pomorza i Kujaw) w której red. Roberta Erdmanna rozmawiał z Karolem Soberskim o jego najnowszej książce, która właśnie się tworzy, pt. „Zapomniany Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”.

Kim był Marian Haber?

Marian Haber, urodził 25 sierpnia 1901 roku, a zmarł 2 września 1975 roku. Był mecenasem sztuki (jednym z najbardziej znanych w Polsce), malarzem, ale przede wszystkim kolekcjonerem dzieł sztuki i marszandem handlującym dziełami sztuki, zwłaszcza obrazami. W latach 30-tych XX wieku był określany jako „zapalony kolekcjoner”.

M. Haber organizował też w pałacu w Kołdrąbiu wystawy swoich kolekcji. W zbiorach zgromadzonych w pałacu były bardzo cenne dzieła sztuki o wysokiej wartości artystycznej i antyki. Wśród nich były m.in. obrazy, zegary, meble, stara porcelana, grafiki, witraże, dywany, numizmaty, sztychy, biała broń, rzeźby oraz dokumenty historyczne z okresu od XVII do XIX wieku.

M. Haber był także człowiekiem o szerokich kontaktach w środowisku artystów, malarzy, sportowców, polityków i przede wszystkim właścicieli ziemskich w Wielkopolsce i na Kujawach. Poprzez swoje kontakty, M. Haber miał duży wpływ na rynek dzieł sztuki w Polsce, a także ingerował w twórczość artystyczną ze względu na modę.

Ale M. Haber miał też inną pasję: prowadzenie swego rodzaju pamiętników (a także gromadzenie dokumentów) dotyczących życia i działalności właścicieli ziemskich z Wielkopolski i Kujaw, kolekcjonowanie autografów największych postaci ówczesnego świata kultury, sztuki, sportu, estrady, itp. a także korespondowanie z najwybitniejszymi postaciami okresu międzywojennego.

Poniedziałek, 19 lipca o godz. 19.00 - „Pomorze i Kujawy - nasza historia”

I właśnie opowieści o życiu i działalności M. Habera wypełniły dzisiaj gościnne mury pałacu w Kołdrąbiu. Była mowa przede wszystkim o jego kolekcjach, o skarbach, które zostały ukryte, o zagadkach związanych z postacią przedwojennego dziedzica Kołdrąbia, o tajemnicach, które M. Haber zabrał ze sobą do grobu… Blisko godzinne nagranie było ciekawym spotkaniem z historią M. Habera w miejscu, gdzie do dzisiaj obecny jest jego duch…

W audycji pojawi się także prośba do mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, by – jeśli są w posiadaniu jakichkolwiek zdjęć, dokumentów czy wspomnień związanych z M. Haber – by skontaktowali się z autorem książki.

Opowieść o Marianie Haberze zostanie wyemitowana na antenie Radia PiK w poniedziałek, 19 lipca o godz. 19.00 w programie red. Roberta Erdmanna „Pomorze i Kujawy - nasza historia”.

Serdecznie zapraszamy do słuchania!


Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 271

 • 256
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 5
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 9
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

ReklamaC2 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB-3
ReklamaA2