Już oficjalnie mogę poinformować, że od 16 do 18 maja wezmę udział – jako prelegent – w międzynarodowej konferencji pt. „Mordy na pacjentach szpitali psychiatrycznych w Polsce 1939-1945” organizowana przez Uniwersytet w Ulm w Niemczech. Na konferencji wygłoszę prelekcję pt. „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala „Dziekanka” w Gnieźnie”.
Jak już informowałem 21 lutego, moje wieloletnie badania nad niemieckim ludobójstwem na pacjentach szpitala „Dziekanka” w Gnieźnie (i odkrycie w 2004 r. „dołów śmierci” w Lasach Nowaszyckich, gdzie Niemcy pogrzebali pół tysiąca pacjentów), które opisałem w książce „Zapomniana zbrodnia”, przynoszą konkretne efekty! Wówczas otrzymałem telefon z Uniwersytet w Ulm w Niemczech z zaproszeniem na międzynarodową konferencję pt. „Mordy na pacjentach szpitali psychiatrycznych w Polsce 1939-1945”.
Dzisiaj natomiast otrzymałem już konkretne informacje z Uniwersytetu w Ulm odnośnie tej konferencji. Odbędzie się ona od 16 do 18 maja w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Łodzi. Najważniejszym dniem konferencji będzie środa, 17 maja, kiedy od godz. 9.00 do 17.00 odbywać się będą prelekcje. I tego dnia będę miał przyjemność wygłosić prelekcję pt. „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala „Dziekanka” w Gnieźnie” i opowiedzieć historię niemieckiego ludobójstwa na pacjentach gnieźnieńskiego szpitala psychiatrycznego.
Dla mnie konferencja - na której pojawi się kilkudziesięciu naukowców z Polski i Europy, zajmujących się wydarzeniami II wojny światowej - oprócz możliwości przybliżenia historii niemieckiego mordu na pacjentach szpitala „Dziekanka”, będzie też okazją do nawiązania nowych kontaktów, które w przyszłości zaowocują ciekawymi projektami w Gnieźnie i regionie.
Konferencja jest otwarta, więc każdy zainteresowany tematem może przybyć do siedziby PAN i wysłuchać wykładów.
Pomysłodawcą konferencji jest prof. Florian Steger, który wraz z dr Marcinem Orzechowskim realizują na niemieckim Uniwersytecie w Ulm, projekt dotyczący pomordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, w ramach akcji „T4”, pacjentów szpitali psychiatrycznych. Grupa pod kierunkiem prof. Stegera bada wątki związane z ludobójstwem dzieci.
W przyszłym tygodniu będzie znany ostateczny program konferencji, który niezwłocznie opublikujemy.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!