ReklamaA1-2ReklamaA1-3

O niemieckiej zbrodni na „Dziekance” na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy!

HistoriaAktualnościKsiążki21 maja 2024, 19:00   red. Aleksandra Soberska1236 odsłon
O niemieckiej zbrodni na „Dziekance” na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy!
Karol Soberski, autor książki „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” -  fot. Aleksandra Soberska

Karol Soberski, pisarz (autor m.in. książki „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka”), dziennikarz, badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” będzie jednym z prelegentów Seminarium Naukowego pod hasłem „Pamięć i niepamięć w kształtowaniu się tożsamości osób z zaburzeniami psychicznymi i z niepełnosprawnościami”, które odbędzie się w środę, 22 maja 2024 r. na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Innym prelegentem będzie wybitny naukowiec, prof. Tadeusz Nasierowski, autor unikatowej książki pt. „Zagłada osób z zaburzeniami psychicznymi w okupowanej Polsce. Początek ludobójstwa”.

Seminarium odbędzie się w środę, 22 maja 2024 r. w sali Rady Naukowej Wydziału Pedagogiki przy ul. Chodkiewicza 30 w Bydgoszczy.

Program seminarium:

 • 11.30 - 11.35 – Przywitanie gości
 • 11.35 - 11.40 – Otwarcie Seminarium prof. dr hab. Helena Ostrowicka, Dziekan Wydziału Pedagogiki UKW w Bydgoszczy
 • 11.40 - 11.55 – Wprowadzenie w problematykę Seminarium dr Maciej Jabłoński
 • 12.00 - 12.45 – dr hab. n. med. Tadeusz Nasierowski - „Zagłada osób z zaburzeniami psychicznymi a Holokaust. Różne wrażliwości inne pamięci - Izrael, Niemcy, Austria, Polska”.
 • 12.45 - 13.35 – Karol Soberski - „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala „Dziekanka” w Gnieźnie”  
 • 13.35-14.15 – Dyskusja. Moderatorzy: dr hab. Monika Nawrot-Borowska prof. uczelni; dr hab. Dariusz Zając prof. uczelni
 • 14.20 – Zakończenie Seminarium

Seminarium jest objęte Honorowym Patronatem prof. dr hab. Heleny Ostrowickiej, Dziekan Wydziału Pedagogiki UKW.

Prelegenci

Dr hab. n. med. Tadeusz Nasierowski - specjalista psychiatra, autor wielu książek dotyczących historii psychiatrii, w tym eksterminacji osób z zaburzeniami psychicznymi (m.in. „Iwan Pietrowicz Pawłow. Nauka sowiecka w okowach stalinizmu” (2002), „Z czarta kuźni rodem… Psychiatria, psychologia i fizjologia sowiecka w pierwszych latach po rewolucji” (2003), „Świat rosyjskiej duchowości. Kościoły i ruchy dysydenckie a cerkiew panująca” (2005), „Zagłada osób z zaburzeniami psychicznymi w okupowanej Polsce. Początek ludobójstwa” (2008)). Jest autorem wielu publikacji poświęconych osobie W. Niżyńskiego, w tym monografii „Gdy w mięśniach rodzi się obłęd. O życiu i chorobie Wacława Niżyńskiego” (Warszawa, 1998) i „Gdy rozum śpi a w mięśniach rodzi się obłęd. O życiu i chorobie Wacława Niżyńskiego” (Warszawa, 2000). Przewodniczący Komisji Naukowej Historii Psychiatrii Polskiej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego; miejsce pracy: Katedra i Klinika Psychiatryczna Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
T. Nasierowski od lat walczy o to, by uchwalono Dzień Pamięci o Zagładzie Osób Chorych Psychicznie (22 września, w dniu pierwszej udokumentowanej zbrodni na polskich pacjentach - rozstrzelanych 88 chorych ze szpitala w Kocborowie), jak również o postawienie pomnika ku pamięci tych ofiar! W tym celu w 2016 r. z czwórką współpracowników założył publiczną zbiórkę i stronę internetową przerwane-milczenie.pl.

Karol Soberski -  dziennikarz z 28-letnim stażem, dokumentalista, badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl, pisarz (autor m.in. „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019), „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021) oraz „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno” (2024). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011)  Pomysłodawca i główny organizator czterech edycji międzynarodowego Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”.
K. Soberski w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce niedaleko Mielna (gm. Mieleszyn) odkrył „doły śmierci” w których Niemcy, w ramach akcji „T4”, w 1942 r. pogrzebali pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie, co opisał w książce „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka”. Z jego inicjatywy w 2010 r. stanął tam pomnik upamiętniający tę zbrodnię.

Ogólna problematyka seminarium

- Dostęp do informacji: Prawo do pamięci obejmuje dostęp do wiarygodnych i obiektywnych źródeł informacji dotyczących przeszłości, w tym dokumentów historycznych, archiwów, relacji świadków oraz prac badawczych dotyczących osób z zaburzeniami psychicznymi i z niepełnosprawnościami w okresie II WŚ i nie tylko.
- Ochrona dziedzictwa kulturowego i budowanie dziedzictwa pamięci o osobach z zaburzeniami psychicznymi i z niepełnosprawnościami: Prawo do pamięci obejmuje ochronę dziedzictwa kulturowego, w tym zapomnianych/przemilczanych miejsc zagłady osób z zaburzeniami psychicznymi i z niepełnosprawnościami, które mają istotne znaczenie dla tożsamości narodowej i społecznej.
-  Upamiętnianie ofiar: Prawo do pamięci obejmuje upamiętnianie ofiar przemocy, wojen, ludobójstw, represji politycznych oraz innych tragicznych wydarzeń historycznych, aby uhonorować ich pamięć i przypomnieć o znaczeniu szacunku dla życia i godności każdej osoby.
- Prowadzenie badań historycznych/antropologicznych/pedagogicznych: Prawo do pamięci obejmuje wolność prowadzenia badań  oraz publicznego dyskutowania na temat przeszłości, co umożliwia lepsze zrozumienie wydarzeń historycznych, kondycji człowieczeństwa i ich wpływu na współczesność.
- Zapobieganie zapomnieniu: Prawo do pamięci obejmuje działania mające na celu zapobieganie zapomnieniu historycznych wydarzeń oraz edukację społeczeństwa na temat przeszłości, aby przeciwdziałać powtórnym tragediom i zapewnić, że błędy z przeszłości nie zostaną powtórzone.
Prawo do pamięci jest fundamentalnym elementem demokratycznego społeczeństwa opartego na poszanowaniu praw człowieka, wolności słowa i myśli oraz otwartości na dyskusję i refleksję nad przeszłością. Prawo do własnej historii, własnej opowieści jest niezbywalnym prawem każdego człowieka. Ważnym pytaniem jest czy żyjemy w „erze upamiętnienia, gromadzenia pamięci” czy też zmierzamy w stronę „czasu zapominania” osób z zaburzeniami i z niepełnosprawnościami?

Komitet Naukowo-organizacyjny:

- dr hab. Monika Nawrot-Borowska, prof. uczelni
- dr hab. Dariusz Zając prof. uczelni
- dr Maciej Jabłoński – Przewodniczący Komitetu

Organizatorem Seminarium jest Katedra Pedagogiki Specjalnej i Logopedii, Wydział Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 175

 • 102
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 6
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 67
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3