ReklamaA1

O Festiwalu, rajdzie i projektach eksploratorskich

Z życia FundacjiAktualności10 czerwca 2024, 21:30   red. Aleksandra Soberska623 odsłon
O Festiwalu, rajdzie i projektach eksploratorskich
 fot. Włodzimierz Biront

Dzisiaj w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie odbyło się - ostatnie przed wakacjami - spotkanie członków Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Głównym tematem były plany na wakacyjne projekty i przedsięwzięcia, które odbędą się jesienią tego roku.

Spotkanie otworzył Karol Soberski, prezes Fundacji, którzy zreferował ostatnie trzy miesiące w działalności Fundacji, omówił spotkania, które w tym czasie odbyła z włodarzami gmin, przedstawił sprawozdanie z konferencji w których uczestniczył jako szef Fundacji oraz opowiedział o działaniach Zarządu Fundacji, które zaprocentują w przyszłości.

W dalszej części ustalono, że 19 lipca odbędzie się wakacyjne ognisko integracyjne, które odbędzie się w jednej z miejscowości na terenie gminy Kiszkowo. Z kolei 15 sierpnia zaplanowany jest II Rajd Pieszy Śladami Świadków Historii ku pamięci Sylwestra Walkowiaka. – Każdy rajd jest organizowany ku pamięci jednego z lokalnych świadków historii. Ubiegłoroczny, pierwszy poświęcony był osobie zmarłego w 2022 roku Pana Henryka Pujanka (ur. 1932 r.), który przez blisko 40 lat był gajowym w lasach Nadleśnictwo Gniezno, ale przede wszystkim był świadkiem historii dramatycznych wydarzeń z II wojny światowej. Tegoroczny drugi Rajd będzie poświęcony osobie Pana Sylwestra Walkowiaka z Mielna (ur. w 1924 r., zm. w 2011 r.), który także był świadkiem dramatycznych wydarzeń II wojny światowej związanych z mordem na pacjentach szpitala Dziekanka. W ten sposób uczcimy pamięć Pana Sylwestra – wyjaśnia K. Soberski.

Następnie Maciej Ranke, wiceprezes Fundacji przedstawił temat wniosków na poszukiwania w terenie, składanych przez Fundację do odpowiednich instytucji i przybliżył możliwy termin uzyskania odpowiednich zgód.

Była też mowa o dalszej współpracy ze Stowarzyszeniem  „Wizna1939” w wyjaśnianiu zagadek historii naszego regionu.

Kolejnym punktem spotkania było przybliżenie tematyki V Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, która w tym roku jako II Międzynarodowa Konferencja „Skarby, dzieła sztuki, archiwa – ukryte, zrabowane, ocalone” odbędzie się od 13 do15 września w Gościńcu Sobańskich w Modliszewku. K. Soberski przybliżył sylwetki prelegentów, tematy które poruszą, jak również omówił inne atrakcje Festiwalu.

Na koniec była mowa o innych wakacyjnych i powakacyjnych projektach, które chce zrealizować Fundacja.


Osoby zainteresowane przystąpieniem do Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” zachęcamy do przesyłania swoich wniosków na adres: fundacjahistoryczna@post.pl


Fot. A. Soberska, W. BirontJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 159

 • 113
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 46
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3