W tym roku po raz kolejny na terenie Parku Dzieje w Murowanej Goślinie odgrywane będzie widowisko „Orzeł i Krzyż” – największy plenerowy spektakl historyczny w Polsce. Za nami konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano plany na tegoroczny sezon widowiska i parku.
Konferencja odbyła się w siedzibie Stowarzyszenia Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna (PLOT) w Poznaniu, gospodarzem miejsca był prezes Jan Mazurczak. Organizatorów widowiska z Centrum Kultury Park Dzieje w Murowanej Goślinie oraz Stowarzyszenia DZIEJE reprezentowali: Marta Mleczko, Filip Klepacki, Tomasz Łęcki, Monika Sierakowska, Maja Nowak oraz Michał Motyl.
Marta Mleczko, dyrektor Centrum Kultury Park Dzieje, zwróciła uwagę na kluczową rolę partnerstwa – szczególne podziękowania skierowała do PLOT. Organizacje mają za sobą długą współpracę, ukierunkowaną na budowanie i rozwijanie na bazie Parku Dzieje i widowiska Orzeł i Krzyż markowego produktu turystycznego.
W poprzednich latach spektakle „Orzeł i Krzyż” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem – w sezonie 2024 odnotowano rekordowe 19 700 widzów podczas 10 spektakli, a zainteresowanie biletami w lipcu było dwukrotnie większe niż w roku poprzednim. Organizatorzy nie spoczywają na laurach – w nadchodzącym sezonie przygotowano 12 spektakli, które będą wystawiane w każdy piątek i sobotę od 20 czerwca do 26 lipca. Prognozy przewidują, że widzów będzie ponad 21 tysięcy, co ma potwierdzać dynamiczny rozwój projektu.
Terminy spektakli w sezonie 2025: 20, 21, 27, 28 czerwca oraz 4, 5, 11, 12, 18, 19, 25, 26 lipca.
W ramach sezonu zaplanowano dodatkowe wydarzenia. Park Dzieje to unikalna inicjatywa, którą wyróżnia forma widowiskowych pokazów takich jak średniowiecznej widowisko “Zawisza”, widowisko o Powstaniu Wielkopolskim. Odwiedzający mogą obejrzeć pokazy drapieżnych ptaków, które towarzyszyły od wieków człowiekowi, wziąć udział w turnieju łuczniczym czy obejrzeć pokazy wypasania owiec. Park Dzieje już od kwietnia otwiera swoje podwoje dla grup szkolnych i przedszkolnych, zapraszając do odkrywania bogatej historii Polski. Odwiedzający indywidualnie mogą odwiedzać Park Dzieje w wakacyjne soboty 21, 28 czerwca oraz 5, 12, 19 i 26 lipca.
Widzowie, którzy wybierają się na nocne widowisko mogą także skorzystać z biesiady w klimacie Polski z okresu 20-lecia międzywojennego. To nie jest zwykła kolacja. Uczestnicy przeniosą się w czasie, odwiedzając szlachecki dworek, ulicę Lwowa oraz warszawskich apaszów, a całość dopełni wspólne śpiewanie tradycyjnych piosenek wojskowych i niezapomniana atmosfera lwowskiego kabaretu.
Filip Klepacki, reżyser spektaklu, podkreślił, że praca nad widowiskiem to także wyjątkowa współpraca z zespołami wolontariackimi oraz ludźmi, których łączy pasja i chęć tworzenia czegoś niezwykłego. Scenariusz spektaklu zabiera widza w podróż przez ponad 1000 lat polskiej historii, opowiadając historię od legendarnych początków państwa, przez chrzest, średniowiecze i złoty wiek, aż po odzyskanie niepodległości i “Solidarność”. Narratorem prowadzącym widza przez dzieje jest Stańczyk. Spektakl wzbogacono o nowatorskie rozwiązania techniczne – zaawansowaną pirotechnikę (160 efektów, 50 wystrzałów z dyfuzorów ognia, ponad 100 pochodni) oraz spektakularną synchronizację świateł (870 markerów, 200 lamp i 15 km kabli). W tym roku w scenariuszu zostaną podkreślone ze względu na przypadające rocznie, dwa ważne wydarzenia z historii Polski. W związku z 80-leciem zakończenia II wojny światowej, rozbudowany będzie wątek zwycięstwa. W pierwszej części widowiska zobaczymy wydarzenia związane z koronacją pierwszych polskich królów.
Nieodłącznym elementem projektu jest także ogromne zaangażowanie społeczne. Monika Sierakowska, członkini zespołu rekwizytorskiego, opowiedziała o swojej pasji do pracy w warsztacie, podkreślając rozwijanie umiejętności manualnych i kreatywności. Podczas konferencji ogłoszono również rozpoczęcie rekrutacji – zaproszeni są nie tylko aktorzy, ale także osoby zainteresowane współpracą w zespołach: krawieckim, rekwizytorskim, ogrodniczym, marketingu, obsługi widzów oraz organizacji wolontariatu. Maja Nowak dodała, że udział w widowisku to nie tylko artystyczne wyzwanie, ale także niezapomniana przygoda, która pozwala na przełamywanie własnych barier i nawiązywanie wartościowych relacji.
Michał Motyl zwrócił uwagę na promocyjne ceny biletów dostępne w przedsprzedaży oraz zachęcił do podróży Kolejami Wielkopolskimi. Przygotowana została specjalna oferta dzięki której bilet kolejowy można kupić w promocyjnej cenie 5 zł. Pociąg zatrzymuje się przy peronie “Zielone Wzgórza” położonym zaledwie 350 metrów od trybuny nocnego widowiska. To wygodny środek transportu, którym z centrum Poznania można dojechać na widowisko nawet w 28 minut.
Rozpoczęto już sprzedaż biletów na nowy sezon. Bilety można kupić m.in. poprzez stronę internetową www.parkdzieje.pl oraz w punkcie informacji turystycznej Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej w Poznaniu (Stary Rynek 59/60).
Fot. Centrum Kultury Park Dzieje w Murowanej Goślinie
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!