Przed nami nowy sezon turystyczny i liczne podróże po regionie. Gdzie się wybrać? My polecamy gminę Rogoźno, szczególnie, że ukazał się właśnie nowy przewodnik po tejże pięknej gminie leżącej na Pojezierzu Gnieźnieńskim! Nowe ulice, nowe atrakcje turystyczne i jest nowa mapa i plan gminy Rogoźno! Po sześciu latach Gmina Rogoźno wydała folder turystyczny z aktualnymi ulicami i propozycją dla turystów i sportowców poszukujących ciekawych miejsc na mapie Polski.
Malownicza lokalizacja pośród jezior, rzek i lasów, bogata, królewska wręcz historia zaklęta w oryginalnych zabytkach, regionalne tradycje i kameralna, gościnna atmosfera tworzona przez naszych mieszkańców, to niewątpliwe powody by zwiedzić Gminę Rogoźno. Głównym atutem miejsca jest jego atrakcyjność pod względem turystycznym. Poza długą historią i uroczymi zabytkami oraz bogatym w pamiątki lokalnej historii Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie, oferujemy wiele możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu. Niezwykle popularne są spływy kajakowe rzeką Wełną zapewniające niezapomniane wrażenia, przepiękne widoki i możliwość poznania rezerwatów przyrody „Wełna” oraz „Promenada”. Położony nad Wełną młyn w Jaraczu Młynie mieści oryginalne zbiory Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego. Gospodarze młyna w Rudzie oferują znakomity chleb wypiekany na podstawie staropolskiej receptury w tradycyjnym piecu chlebowym, a także organizują spływy kajakowe.
Nie można zapomnieć o lasach „Buczyny”, które są wręcz wymarzonym miejscem do wycieczek pieszych, rowerowych i konnych. Dla tych z kolei, którzy preferują wypoczynek oparty głównie na zwiedzaniu zabytków, nie zabraknie atrakcji – liczne kościoły w tym jeden z najcenniejszych zabytków budownictwa drewnianego w Wielkopolsce barokowy Kościół Podwyższenia Krzyża Św. w Wełnie z 1727 roku. Późnogotycki Kościół św. Wita w Rogoźnie z 1526 roku czy wzniesiony w latach 1780-1802 w stylu barokowo-klasycystycznym na planie koła, Kościół NMP Królowej Świata w Parkowie to pozycje obowiązkowe na mapie gminy. Jeżeli dodamy do tego zwiedzanie dawnego Ratusza przy zrewitalizowanym placu Karola Marcinkowskiego oraz przekroczenie 17.południka długości geograficznej wschodniej, na którym leży Rogoźno, może okazać się, że ta urocza miejscowość to doskonały pomysł nie tylko na weekendowy wypad.
Doskonała lokalizacja w okolicach jeziora to możliwość żeglowania oraz spędzania letniego wypoczynku na plażach wśród nieskażonej przyrody w gościnnych ośrodkach wypoczynkowych . Do najatrakcyjniejszych należy zaliczyć Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rogoźnie, gdzie w jednym miejscu znajdziecie bazę noclegową i gastronomiczną, nowoczesny plac zabaw, ścieżkę edukacyjną oraz miejsce na ognisko i spotkania plenerowe. Na terenie ośrodka znajduje się strzeżone kąpielisko z dużą plażą i hawajskimi parasolami ze strzechy, a dla zwolenników nieco bardziej aktywnej formy wypoczynku boiska sportowe i wypożyczalnie sprzętów wodnych.
Miejsca noclegowe znajdziemy również w nowoczesnym Hotelu „Maggi” w Rogoźnie, zabytkowym Domu Młynarza w Jaraczu Młynie, a także w kilku gospodarstwach agroturystycznych. Najciekawsze zakątki naszej gminy połączone są oznakowanymi szlakami turystycznymi. Przez teren gminy przebiega prestiżowy Szlak Cysterski, a od roku 2020 Rogoźno dołączyło do Szlaku Piastowskiego. Jak widać, ta urocza gmina to doskonały pomysł na wakacyjny wyjazd.
Zapraszamy do Rogoźna z aktualnym przewodnikiem turystycznym, który można nabyć w Muzeum Regionalne im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie oraz w wersji elektronicznej - tutaj.
(źródło: FB Gmina Rogoźno, wydawnictwo-pik.pl)
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!