Na rynku wydawniczym ukazała się kolejne książka naszego redakcyjnego kolegi Damiana Rybaka. Tym razem poświęcona jest miastu w którym Damian mieszka, czyli Strzelnu. Książka nosi tytuł: „Miasto i Gmina Strzelno. Atrakcje turystyczno-krajoznawcze”. Patronem medialnym przewodnika jest portal Pojezierze24.pl.
- Szanowni Państwo, drodzy Turyści, Pielgrzymi, miłośnicy romańskiego Strzelna i mieszkańcy naszego regionu; z wielką przyjemnością chciałabym zaprosić Was do uroczego i bogatego w historię oraz zabytki zakątka województwa kujawsko-pomorskiego – Gminy Strzelno. Publikacja i zarazem przewodnik turystyczny, który trzymasz czytelniku w swoich rękach to właśnie zaproszenie do odwiedzenia i zobaczenia perełek turystycznych kujawskiej Gminy Strzelno, wchodzącej w skład Powiatu Mogilno. Jest to drugie, uzupełnione, poprawione i uaktualnione wydanie mojego autorstwa.
Ostatnie wakacje, urlopy i wyjazdy turystyczne bardzo różniły się od tych, do których byliśmy już przyzwyczajeni. Wielu z nas na bieżąco zmieniało plany urlopowe, musieliśmy zrezygnować z obranych destynacji zagranicznych i odnaleźć zupełnie nowe miejsca na czas wakacyjnego wypoczynku, często blisko naszego zamieszkania. Mam nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli cieszyć się zdrowiem i wakacyjnymi urlopami w gronie najbliższych – zarówno w romańskim Strzelnie, jak i innych miejscach naszej pięknej Ojczyzny - czytamy słowa autora zamieszczone we wstępie do przewodnika.
W tym przewodniku znajdziemy m.in. dane statystyczne i opis gminy (zaproszenie do przyjazdu); Strzelno miasto na historycznych szlakach (krótki opis z historią, wyjaśnieniem znaczenia nazwy i herbu); wybitni ludzie ze Strzelna; opis Pomnika Historii – bazylika, kolumny, rotunda, muzeum, park i ogrody; Izba kujawska; Park 750-lecia; Spacer po mieście – najważniejsze miejsca, ulice, pomniki, tablice zasłużonych, kamienice, budynki użyteczności publicznej, cmentarze, przyroda, sport itp.; Strzelno na starej fotografii i w malarstwie; mapa turystyczna gminy; opis miejscowości wchodzących w skład gminy + lasy Miradzkie, rezerwaty, Miejsca Pamięci Narodowej, jeziora, kościoły, pałace i dwory, kapliczki, atrakcyjne miejsca, zabytki, ciekawostki, i inne informacje.
Jak informuje autor, ze względu na pandemię, nie będzie promocji przewodnika, tak jak zawsze co roku na Międzynarodowym Dniu Przewodnika, chyba że w kwietniu pozwolą na to obowiązujące przepisy związane z pandemią.
Aktualnie w siedzibie PTTK w Strzelnie, członkowie tej organizacji (ci którzy mają opłaconą składkę i ważną legitymację) mogą publikację odebrać za darmo. Pozostałe darmowe egzemplarze będą służyły do promocji miasta i gminy podczas organizowanych wydarzeń w 2021 r. – rajdy, wycieczki, wykłady, biesiady, i inne wydarzenia, gdyż jednym z celów jest promocja Strzelna i gminy na terenie Polski.
Natomiast wszyscy pozostali chętni, mogą publikację zakupić – w cenie 16 zł – w siedzibie PTTK, Biurze Parafialnym i Muzeum (jak już będzie czynne, bo obecnie Muzeum zamknięte).
Przewodnik będzie także nabyć podczas II Festiwalu „Tajemnice Trzech Stuleci”, I Festiwalu Podróżniczego „Za zakrętem” i na targach książki, które w tym roku – jeśli sytuacja pandemiczna na to pozwoli – będą organizowane przez Karola Soberskiego i jego Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć” oraz jego portal Pojezierze24.pl.
Damian Rybak. Urodzony i mieszkający w Strzelnie. Wykształcenie wyższe informatyczne, na co dzień przewodnik po romańskich zabytkach Strzelna, kustosz Muzeum – Romańskiego Ośrodka Kultury im. Ottona i Bolesława w Strzelnie, licencjonowany pilot wycieczek i przewodnik turystyczny po województwie kujawsko-pomorskim, Instruktor PTTK Krajoznawstwa Regionu, dziennikarz portalu Pojezierze24.pl.
Autor i współautor ponad 20 publikacji – przewodników, map i folderów turystycznych (m.in.: „Skarby regionu: Strzelno, Mogilno, Inowrocław i okolice…”, „Strzelno – architektura i rzeźba romańska”, „Szlak Piastowski – zabytki, atrakcje, ciekawostki”). Z zamiłowania podróżnik, pasjonat zabytków, architektury i sztuki, organizator wielu wydarzeń kulturalnych w regionie. Od 2006 roku twórca ludowy rękodzieła – rzeźbi w drewnie, głównie płaskorzeźby o tematyce sakralnej i ludowej.
Za swoją działalność turystyczno-kulturalną otrzymał kilka wyróżnień, m.in.: medal honorowy Ministerstwa Sportu i Turystyki „Za Zasługi dla Turystyki” (2011), honorowy tytuł „Strzelnianina roku 2013” (2014), wyróżnienie za niestrudzone rozwijanie pasji poznawania piękna ojczystego kraju i zaangażowanie na rzecz krajoznawstwa – Komisja Krajoznawcza ZG PTTK (2014), wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2015, 2017). Otrzymał także srebrny medal jubileuszowy z okazji 1050-lecia Chrztu Polski z rąk Prymasa Polski Abpa Wojciecha Polaka (2016).
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!