ReklamaA1-3

Nowy peron kolejki wąskotorowej w Żninie

Biznes - InwestycjeAktualności3 grudnia 2021, 16:30   red. Joanna Bejma440 odsłon
Nowy peron kolejki wąskotorowej w Żninie
 fot. Joanna Bejma

W parku nad Jeziorem Małym w Żninie od kilku miesięcy trwa rozbudowa peronu kolejki wąskotorowej, jednej z najbardziej charakterystycznych wizytówek i atrakcji turystycznych Żnina i Pałuk, czy szerzej Pojezierza Gnieźnieńskiego.

Inwestycja, zgodnie z podpisaną umową ma być zakończona do 10 stycznia 2022 roku, jednak jak informuje Jędrzej Małecki, szef Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, prawdopodobnie nastąpi to już w grudniu br.

Dodatkowy peron zlokalizowany jest przy Liceum Ogólnokształcącym. Na realizację inwestycji pozyskano fundusze z Unii Europejskiej w wysokości 510 tys. złotych. Do zadania dorzuciła się także gmina Żnin w kwocie nieco ponad 1 mln 117 tys. złotych.

Inwestycja obejmuje budowę peronu oraz dodatkowego rozjazdu, aby kolejka po dotarciu na nowy peron mogła zawrócić. Kiedy i jak kolejka będzie docierać nad jezioro, to zostanie jeszcze ustalone.

Przypomnijmy, Żnińska Kolej Wąskotorowa to jedyna linia wąskotorowa o rozstawie 600 mm w województwie kujawsko – pomorskim. W sezonie turystycznym, który trwa od maja do końca września oraz na czas Festynów Archeologicznych w Biskupinie łączy ona Żnin, Wenecję, Biskupin i Gąsawę. Została ona zbudowana w 1894 roku. Od wielu lat spełnia  tylko funkcję turystyczną.


Fot. J. BejmaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 151

 • 86
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 4
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 59
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2