Nowoczesne Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy już prawie gotowe!

Biznes - InwestycjeAktualności4 maja 2022, 10:30   red. Szymon Raith1415 odsłon2 Komentarzy
Nowoczesne Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy już prawie gotowe!
 fot. Szymon Raith

Powoli kończą się pracę przy budowie nowej perełki kulturowo-historycznej na turystycznej mapie Polski. Blask słońca odbijających się od szklanej elewacji budynku już z daleka podpowiada nam, że miejsce to może być wyjątkowe. Wcześniej stare gospodarcze mury dawnej stodoły z pewnością nie robiły takiego wrażenia jak obecny obiekt. A co to za obiekt? Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w Dziekanowicach!

Jak czytamy na stronie internetowej Muzeum, celem projektu jest stworzenie nowoczesnej infrastruktury muzealnej umożliwiającej pełnienie przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy roli kluczowego ośrodka naukowo-wystawienniczo-edukacyjnego. Związanego z początkami państwa polskiego, dynastii piastowskiej i początkami chrześcijaństwa w Polsce. Popularyzującego  i pielęgnującego tradycję związaną z historyczną rolą Ostrowa Lednickiego i jego otuliny w dziejach kulturowych Wielkopolski i Polski

– W wyniku realizacji projektu powstanie obiekt (A1 i A2) posiadający nowoczesne pracownie archeologiczne, konserwatorskie i naukowe, bibliotekę i archiwum, sale edukacyjne, m.in. sale kinowe dla prezentacji filmów o Ostrowie Lednickim i początkach państwa polskiego. Pomieszczenia magazynowe, sale ekspozycyjne (sala wystaw stałych i czasowych), konferencyjne oraz niezbędne dla funkcjonowania tego obiektu pomieszczenia socjalne, techniczne, sanitarne i kasa – czytamy na stronie Muzeum. –  Obiekt będzie dostosowany dla osób niepełnosprawnych i niewidzących, m.in. zostaną zamontowane dwie windy osobowo-towarowe oraz wykonane ścieżki dotykowe w alfabecie  Braille’a.

Obiekt po rozbudowie, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i materiałów budowlanych, umożliwi zmniejszenie kosztów związanych z jego utrzymaniem oraz zapewni długoletnią trwałość,i nieponoszenie co roku przez Muzeum, tak jak jest to obecnie, wysokich nakładów na remonty.

Inwestycja ma być zakończona do końca czerwca tego roku.

Źródło informacji: lednicamuzeum.pl


Fot. Sz. RaithJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 233

 • 172
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 11
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 47
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3