Dzisiaj, 27 lutego podpisano umowę na realizację wystawy stałej w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Ekspozycja zatytułowana Tajemnice początków Polski – Ostrów Lednicki zostanie zaprojektowana i wykonana przez firmę TRIAS AVI Sp. z o.o. na podstawie koncepcji opracowanej przez prof. ASP dr hab. Katarzynę Jagiełło oraz Damiana Cieciorę z firmy Imerton Sp. z o.o. Scenariusz wystawy przygotował dr Janusz Górecki, a wstępną koncepcję plastyczną opracował Wojciech Kujawa. Inwestycja, której wartość wynosi niemal 13 milionów złotych, jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Wystawa będzie zlokalizowana w nowym budynku muzealnym w Dziekanowicach, otwartym w 2022 roku, w którym obecnie znajduje się jedynie niewielka wystawa czasowa. Ekspozycja obejmie przestrzeń o powierzchni ponad 900 m². Jej głównym celem jest przybliżenie historii grodu na Ostrowie Lednickim oraz początków państwa polskiego i dynastii Piastów. Projekt zakłada nowoczesne podejście do narracji historycznej, wykorzystując interaktywne elementy multimedialne, animacje i figuralne przedstawienia, oparte na oryginalnych zabytkach archeologicznych. Na wystawie znajdzie się również ponad 1000 znalezisk z okresu wczesnego średniowiecza.
– Stawiamy przede wszystkim na autentyczność – zależy nam na jak najpełniejszym wykorzystaniu wiedzy zgromadzonej przez archeologów i historyków na temat Ostrowa Lednickiego. Chcemy, aby zwiedzający mogli poznać te cenne informacje w atrakcyjny i nowoczesny sposób. Centralnym elementem wystawy będzie ukazanie mostów, które niegdyś łączyły wyspę z lądem. Zobaczymy oryginalne belki mostów z 963/964 roku, obok których znajdzie się rekonstrukcja tego typu przeprawy, co pozwoli lepiej zrozumieć wyzwania, przed którymi stali budowniczowie państwa Piastów – mówi dyrektor Muzeum, dr Andrzej Kowalczyk.
– Ważnym elementem wystawy będą również figury postaci, których wygląd zostanie zrekonstruowany na podstawie kości zmarłych pochowanych na Ostrowie Lednickim. Uwzględnimy nie tylko wzrost i budowę ciała, ale również odtworzymy rysy twarzy, w tym kolor oczu i włosów, które udało się określić dzięki badaniom DNA. Dzięki temu odwzorujemy wygląd ludzi, którzy zamieszkiwali ten teren w średniowieczu – dodaje dr Paweł Sankiewicz, kurator wystawy.
Podpisanie umowy to kluczowy krok w realizacji tego ambitnego projektu, dzięki któremu będzie można zanurzyć się w często tajemniczą historię początków Polski w sposób, który łączy nowoczesne technologie z autentycznymi zabytkami. Wystawa „Tajemnice początków Polski – Ostrów Lednicki” stanie się ważnym punktem na mapie kulturalnej regionu, oferując zwiedzającym nie tylko wiedzę historyczną, ale także niezapomniane wrażenia wizualne i interaktywne.
Fot. wizualizacja autor: IMERTON
Autor zdjęć: M. Jóźwikowska, J. Wieczorek
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!