Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie zaprasza na wiosenny spacer. Zapraszamy na szubiński rynek, gdzie prezentowana jest wystawa powiększonych kart pocztowych autorstwa Wacława Boratyńskiego o tematyce świątecznej. Wystawa powstała na bazie zbiorów własnych i zasobów Biblioteki Narodowej w Warszawie. Wystawa będzie czynna do zakończenia Świąt Wielkanocnych.
Wacław Boratyński urodził się 28 VIII 1908 r. w Ryglicach koło Tarnowa. Od 1921 r. uczęszczał do gimnazjum w Gostyniu. Następnie studiował w Krakowie. W 1931 r. zamieszkał na stałe w Poznaniu.Treść jego prac oparta jest na motywach zaczerpniętych z historii, literatury, religii, malował też postacie i sceny o symbolicznym i alegorycznym podkładzie. Uprawiał ponadto malarstwo krajobrazowe oraz dekoracyjne. Projektował kompozycję Ostatniej wieczerzy przeznaczonej do prezbiterium fary w Gostyniu, malował portrety i miniatury.
Ważną dziedziną jego twórczości było ilustratorstwo i rysunek okolicznościowy – wykonywał liczne projekty pocztówek, głównie o treści historycznej, rysunki strojów ludowych, ekslibrisy. W 1937 r. został sekretarzem założonego w tym roku Wielkopolskiego Związku Zawodowego Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy. Nie objęty mobilizacją w 1939 r., brał ochotniczo udział jako oficer rezerwy w wojnie obronnej, zmarł na skutek odniesionych ran 25 IX 1939 r. w szpitalu polowym we Lwowie.
Źródło: Przemysław Michałowski, „Wielkopolski Słownik Biograficzny”.
Fot. Muzeum Ziemi Szubińskiej
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!