ReklamaA1ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Nowa wystawa! Ikona w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Informacje lokalneWydarzenia i imprezy31 marca 2023, 9:00   red. - inf. prasowa1175 odsłon
Nowa wystawa! Ikona w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej
 fot. Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Od kwietnia w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej czynna będzie nowa wystawa czasowa poświęcona ikonie. Prezentowane na ekspozycji obrazy powstały podczas ubiegłorocznego pleneru zatytułowanego „Spotkanie ze Zmartwychwstałym”, a ich autorami są artyści z Polski i Ukrainy.

Wspomniany plener odbył we wrześniu 2022 roku w Wesołej pod Warszawą w ramach projektu „Nowa Ikona”, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy. Organizacja ta działa od końca XX wieku w Nowicy, niewielkiej wsi w Beskidzie Niskim, gdzie obok siebie mieszkają Łemkowie-Ukraińcy i Polacy. Można powiedzieć, że to relikt świata, który został zniszczony przez totalitaryzmy XX wieku. Mimo tego, Łemkowszczyzna nadal pozostaje przestrzenią, gdzie Wschód spotyka się z Zachodem.

W 2009 roku Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy zaprosiło artystę z Ukrainy, Romana Vasylykowa, aby wraz ze studentami wziął udział w organizowanym w Nowicy plenerze malarskim. Zaproszono też malarzy z Polski. Tak zaczął się eksperyment – Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów, które trwają nieprzerwanie od 14 lat. Przez wiele lat spotkania odbywały się w Nowicy. W 2021 roku plener miał miejsce w Krzyworówni w Ukrainie, a zeszłoroczny odbył się w Wesołej pod Warszawą.

Dotychczas w plenerach wzięło udział ponad 200 malarzy, powstało ponad 400 prac, które prezentowane były na 60 wystawach w Polsce, Ukrainie, na Białorusi, w Gruzji, Armenii i Niemczech. Wystawy poplenerowe i przekrojowe odwiedza rocznie ponad 10 tysięcy osób. Spośród ikon powstałych w trakcie każdej edycji wybieranych jest od 5 do 10,  które składają się na kolekcję współczesnych ikon.

Przez kolejne dwa miesiące, od 1 kwietnia 2023 r., wystawę będzie można oglądać w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Obejmie ona ponad pięćdziesiąt prac – ikon artystów z Polski i Ukrainy. Jest to niebywała okazja do kontemplowania sztuki, ale przede wszystkim do kontemplowania największej tajemnicy i sensu chrześcijaństwa jakim jest Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Patronat nad wydarzeniem objął Prymas Polski abp Wojciech Polak.


(źródło: Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej)



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 166

  • 67
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 9
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 90
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4