ReklamaA-1ReklamaA1-2

Nową drogą z Gniezna do Żydowa i Czeluścina pojedziemy w 2025 roku?

Biznes - InwestycjeInformacje z powiatu gnieźnieńskiego10 stycznia 2022, 14:00   red. Karol Soberski924 odsłon
Nową drogą z Gniezna do Żydowa i Czeluścina pojedziemy w 2025 roku?
Poseł Tadeusz Tomaszewski -  fot. Karol Soberski

Poseł Tadeusz Tomaszewski otrzymał odpowiedź na interpelację, którą zadał w sprawie planu remontu Drogi Krajowej nr 15 na odcinku Gniezno – Żydowo – Czeluścin? Czy kierowcy jeżdżący tą trasą doczekają się wreszcie wyremontowania tego odcinka? Czy poprawi się bezpieczeństwo na tej drodze?

– Z informacji, które pozyskałem wynika, że ruszył przetarg na dokumentację projektową dla rozbudowy drogi krajowej nr 15 na odcinku Gniezno – Żydowo – Czeluścin wraz z uzyskaniem potrzebnych uzgodnień oraz decyzji administracyjnych. Chodzi o odcinek o długości ponad 13 km. Na tę inwestycję wielu zmotoryzowanych mieszkańców czeka od lat. Na tym odcinku drogi dochodzi do kolizji drogowych i wypadków śmiertelnych m.in. w Cielimowie i na skrzyżowaniu dróg w Szczytnikach Czerniejewskich – mówi poseł Tadeusz Tomaszewski.

Dalej parlamentarzysta podkreśla, że w odpowiedzi na jego interpelację poselską z lutego ubiegłego roku dowiedział się tylko, że „wnioskowana przebudowa DK nr 15 na odc. Żydowo – Gniezno została zidentyfikowana w Programie Działań na Sieci Drogowej ”. - Bez żadnych konkretnych odpowiedzi na postawione pytania. Ostatnim, wstępnie przewidzianym terminem realizacji inwestycji na wspomnianym odcinku drogi miał być rok 2019 – zaznacza poseł i dodaje, że kilka lat temu przebudowy doczekał się tylko odcinek po stronie powiatu wrzesińskiego.

W interpelacji T, Tomaszewski zapytał m.in. w którym roku jest planowana modernizacji ww. odcinka drogi? Jaki będzie koszt remontu DK 15 na odcinku Gniezno – Żydowo - Czeluścin?
Z jakiej części budżetowej będzie finansowany remont wspomniany odcinka drogi?

W odpowiedzi, którą przekazał nam poseł czytamy: - W listopadzie 2020 r. uzgodniony został Program Inwestycji pn. Rozbudowa DK 15 na odcinku Żydowo (Czeluścin) – Gniezno, na podstawie którego inwestycja została skierowana do realizacji ze środków budżetu państwa. W ramach zadania odcinek drogi krajowej nr 15 o długości 13,164 km (od km 121+190 do km 134+354) zostanie dostosowany do nośności 11,5t/oś.

– Ponadto w ramach inwestycji przewidziana jest budowa chodników i ścieżki rowerowej, budowa i przebudowa zatok autobusowych, budowa kanału technologicznego oraz przejść dla pieszych z azylem i sygnalizacją świetlną. Dodatkowo przebudowane zostaną skrzyżowania, a w ramach niektórych powstaną dodatkowe pasy do skrętu w lewo. W chwili obecnej przedmiotowe zadanie znajduje się na etapie prac przygotowawczych, obejmujących wykonanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie niezębnych uzgodnień i decyzji umożliwiających rozpoczęcie robót budowlanych, które planowane są na lata 2023 - 2025 – czytamy w odpowiedzi podpisanej przez Rafała Webera, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 139

 • 77
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 10
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 47
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 5
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3