Poseł Tadeusz Tomaszewski otrzymał odpowiedź na interpelację, którą zadał w sprawie planu remontu Drogi Krajowej nr 15 na odcinku Gniezno – Żydowo – Czeluścin? Czy kierowcy jeżdżący tą trasą doczekają się wreszcie wyremontowania tego odcinka? Czy poprawi się bezpieczeństwo na tej drodze?
– Z informacji, które pozyskałem wynika, że ruszył przetarg na dokumentację projektową dla rozbudowy drogi krajowej nr 15 na odcinku Gniezno – Żydowo – Czeluścin wraz z uzyskaniem potrzebnych uzgodnień oraz decyzji administracyjnych. Chodzi o odcinek o długości ponad 13 km. Na tę inwestycję wielu zmotoryzowanych mieszkańców czeka od lat. Na tym odcinku drogi dochodzi do kolizji drogowych i wypadków śmiertelnych m.in. w Cielimowie i na skrzyżowaniu dróg w Szczytnikach Czerniejewskich – mówi poseł Tadeusz Tomaszewski.
Dalej parlamentarzysta podkreśla, że w odpowiedzi na jego interpelację poselską z lutego ubiegłego roku dowiedział się tylko, że „wnioskowana przebudowa DK nr 15 na odc. Żydowo – Gniezno została zidentyfikowana w Programie Działań na Sieci Drogowej ”. - Bez żadnych konkretnych odpowiedzi na postawione pytania. Ostatnim, wstępnie przewidzianym terminem realizacji inwestycji na wspomnianym odcinku drogi miał być rok 2019 – zaznacza poseł i dodaje, że kilka lat temu przebudowy doczekał się tylko odcinek po stronie powiatu wrzesińskiego.
W interpelacji T, Tomaszewski zapytał m.in. w którym roku jest planowana modernizacji ww. odcinka drogi? Jaki będzie koszt remontu DK 15 na odcinku Gniezno – Żydowo - Czeluścin?
Z jakiej części budżetowej będzie finansowany remont wspomniany odcinka drogi?
W odpowiedzi, którą przekazał nam poseł czytamy: - W listopadzie 2020 r. uzgodniony został Program Inwestycji pn. Rozbudowa DK 15 na odcinku Żydowo (Czeluścin) – Gniezno, na podstawie którego inwestycja została skierowana do realizacji ze środków budżetu państwa. W ramach zadania odcinek drogi krajowej nr 15 o długości 13,164 km (od km 121+190 do km 134+354) zostanie dostosowany do nośności 11,5t/oś.
– Ponadto w ramach inwestycji przewidziana jest budowa chodników i ścieżki rowerowej, budowa i przebudowa zatok autobusowych, budowa kanału technologicznego oraz przejść dla pieszych z azylem i sygnalizacją świetlną. Dodatkowo przebudowane zostaną skrzyżowania, a w ramach niektórych powstaną dodatkowe pasy do skrętu w lewo. W chwili obecnej przedmiotowe zadanie znajduje się na etapie prac przygotowawczych, obejmujących wykonanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie niezębnych uzgodnień i decyzji umożliwiających rozpoczęcie robót budowlanych, które planowane są na lata 2023 - 2025 – czytamy w odpowiedzi podpisanej przez Rafała Webera, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!