Zespół pałacowo-parkowy w Czerniejewie to jeden z najpiękniejszych takich kompleksów w Polsce! Warto tutaj przyjechać, by go zobaczyć (gdy są organizowane zwiedzania tej rezydencji), ale też koniecznie trzeba przyjechać do Restauracji Wozowni, by zjeść wyśmienity obiad. Dodatkowo teraz, w okresie wakacji, warto pojechać do pałacu, ponieważ czeka tam na nas nowa atrakcja! Na dziedzińcu wyeksponowane zostały zabytkowe powozy i dorożki!
Gdy dojedziemy do Czerniejewa i przekroczymy bramę wjazdowa, znajdziemy się na dziedzińcu zwanym avant cour – mniejszy podwórzec. W jego ramach około roku 1779-1780 wzniesiono stajnię i wozownię. Autorem tych dwóch obiektów jest prawdopodobnie Ignacy Graff z Rydzyny, ponieważ przypominają one podobne obiekty w Gułtowach (zaprojektowane właśnie przez Graffa). Stąd można przypuszczać, że ten wielkopolski sztukator, rzeźbiarz i architekt zaprojektował też sam pałac z oficynami. Stajnia i wozownia zostały odnowione w latach 1926-1928. Wówczas też została zbudowana nowa brama wjazdowa na której widnieje herb Skórzewskich – Drogosław (ród Skórzewskich został właścicielem Czerniejewa w I połowie XIX wieku).
Dzisiaj w wozowni znajduje się restauracja z bardzo smacznymi daniami. Warto tam się zatrzymać! A gdy będziemy przy restauracji, warto spojrzeć w górą, na budynek wozowni, ponieważ dostrzeżmy tam zegar słoneczny na którym jest data 1769 (a powinna być 1779). Podobno podczas prac pod koniec lat 20-tych XX wieku tę datę zniekształcono.
Gdy już zjemy jakieś wyśmienite danie, warto przejść na drugą stronę dziedzińca, w pobliże stajni. Tam bowiem zostały wyeksponowane dorożki i powozy, które na co dzień znajdują się w wozowni.
Wśród eksponatów (a jest prawie 30 egzemplarzy), które zgromadzone są w pałacowej wozowni, znajdują się m.in. sanie z początku XX wieku, ale też zabytkowe powozy, czy bryczki (wszystkie pochodzące z końca XIX i początku XX wieku).
I właśnie kilka z nich możemy obecnie oglądać pod specjalnym namiotem na dziedzińcu zwanym avant cour, tuż przy dawnej stajni. Każdy zgromadzony tam pojazd ma swoją barwną historię i każdy jest pięknym świadectwem minionego wieku. Niektóre pojazdy brały udział w znanych polskich produkcjach filmowych!
Dodatkowo do powozów i dorożek dołączył oryginalny ford z 1962 roku! Wszystkich miłośników dawnych pojazdów zapraszamy do pałacu w Czerniejewie!
Te piękne pojazdy można oglądać w godzinach otwarcia restauracji: czwartek, piątek i niedzielę od godz. 11.00 do 19.00, a w soboty od godz. 11.00 do 20.00.
Fot. Pałac Czerniejewo
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!