I Międzynarodowa Konferencja pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która odbyła się w miniony weekend w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie przeszła już do historii! Ale emocje związane z tym wydarzeniem trwają! Jednym z wyjątkowym punktów programu Konferencji była nocna przygoda z Panem Samochodzikiem, czyli projekcja filmu pt. „Śladami Pana Samochodzika po Pojezierzu Myśliborskim” i spotkanie z producentem filmu Robertem Lewandowskim!
O tym, co działo się w pierwszych dwóch częściach sobotniej odsłony Konferencji już informowaliśmy.
Na finał soboty przypadł czas dla miłośników twórczości Zbigniewa Nienackiego i przygód Pana Samochodzika. Konkretnie mówiąc, była to emisja blisko godzinnego, niezwykłego filmu, który powstał w tym roku pt. „Śladami Pana Samochodzika po Pojezierzu Myśliborskim”! Projekcja filmu była poprzedzona spotkaniem z producentem filmu – Robertem Lewandowskim.
R. Lewandowski opowiedział o idei powstania tego obrazu, o kulisach produkcji filmu, o atmosferze panującej na planie produkcji, o przygodach, które spotkały filmowców oraz o osobach występujących w filmie.
Producent: Luxury Care & More sp. zo.o.
Koproducent: Zachodniopomorski Fundusz Filmowy
Scenariusz, Reżyseria, Zdjęcia: Witold Dusiński
Kierownictwo produkcji: Robert Lewandowski
Narrator: Maria Szponar
Lektor: Jaromir Sosnowski
Konsultacja Historyczna: Ryszard Matecki
Link do profilu na FB tutaj
Akcję powieści przygodowej dla młodzieży pod tytułem „Księga strachów” autor, Zbigniew Nienacki, wielki miłośnik przyrody i znawca Mazur, umieścił tym razem na Pojezierzu Myśliborskim. Czy zrobił tak tylko dlatego, że w pobliżu przebiega granica z Niemcami i łatwiej było zaaranżować sensacyjne wydarzenia, czy może skłoniła go do tego inna przyczyna?
Nienacki, znany z niepowtarzalnych, plastycznych opisów mazurskich krajobrazów i przyrody z pewnością dostrzegł również, oprócz możliwości poprowadzenia ciekawego wątku sensacyjno-historycznego, walory przyrodniczo-turystyczne regionu.
Film odpowiada na pytanie, co pod koniec lat sześćdziesiątych mogło skłonić pisarza do przyjazdu na zachodnie rubieże Polski. Czy powstanie powieści miało podłoże polityczno-propagandowe?
Film podąża za bohaterami powieści, którzy w poszukiwaniu miejsca ukrycia skarbów rodziny von Haubitz przemierzają piękne Pojezierze Myśliborskie, odkrywając przed czytelnikiem wspaniałe krajobrazy i zabytki tego regionu, miejsca niezwykłe, piękne, często tajemnicze, zawsze takie, które koniecznie trzeba zobaczyć.
Istnieje pierwowzór zbrodniarza wojennego, członka rodziny von Haubitz, a właściwie kilka rodzin, właścicieli majątków ziemskich, oficerów Wehrmachtu – ślad, na którym być może oparł się Zbigniew Nienacki, tworząc postać Konrada von Haubitz.
Podróż z kamerą śladami Pana Samochodzika ma również walor edukacyjny – niemal z każdym z opisywanych w powieści miejsc łączą się jakieś warte spopularyzowania ciekawostki historyczne, nieznane szerzej fakty, legendy. Widzowie będą mogli poznać ich źródła, zapoznając się z rozmowami z miejscowymi historykami i miłośnikami regionu.
Doskonałym przykładem regionalnej osobliwości są poszukiwane przez bohaterów tajemnicze szachownice, które mają wskazywać miejsce ukrycia skarbów. Szachownice takie umieszczone są na niektórych kościołach w regionie. Co oznaczały owe szachownice? Tego będą mogli się dowiedzieć sympatycy Pana Samochodzika oglądając film.
Zwiedzanie takich miejscowości jak Chojna, Cedynia, Moryń, Myślibórz, Trzcińsko-Zdrój, Chełm Dolny, Warnice, Dolsko, Lubiechów Górny, Dolsk, Siekierki jest doskonałym pretekstem do pokazania najciekawszych zabytków, historii i walorów turystycznych regionu.
Ponieważ „Księga strachów” nadal cieszy się dużą popularnością, autorzy filmu mają nadzieję, że film ukazujący atrakcje Pojezierza Myśliborskiego przyczyni się dodatkowo do spopularyzowania tego regionu.
Po emisji filmu, mimo późnej pory (była już prawie północ), kilkadziesiąt osób, które dotrwało do tej godziny, brawami przyjęło produkcję. Nie zabrakło też pytań do producenta na które R. Lewandowski skrupulatnie odpowiadał.
Projekcja filmu na I Międzynarodowej Konferencji pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja” i weekendowy pobyt producenta R. Lewandowskiego, był też okazją do jego wielu rozmów z Karolem Soberskim, prezesem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, pomysłodawcą Konferencji, na temat wspólnych planów na przyszłość, w tym planów filmowych! O szczegółach będziemy już wkrótce informować.
Fot. A. Soberska
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!