ReklamaA1-2ReklamaA1-3

„Noc Tajemnic” w pałacu w Zakrzewie zakończona sukcesem!

Wędrówki z historiąHistoriaAktualności22 maja 2022, 18:00   red. Aleksandra Soberska2038 odsłon
„Noc Tajemnic” w pałacu w Zakrzewie zakończona sukcesem!
 fot. Aleksandra Soberska

W pałacu w Zakrzewie, w miniony piątek rozpoczął się „Weekend z historią”. Jego częścią składową była pierwsza edycja „Nocy Tajemnic”, czyli cyklu comiesięcznych spotkań z pisarzami, podróżnikami, twórcami, odkrywcami, archeologami, badaczami historii czy też filmowcami. Wydarzenie przyciągnęło do pałacu miłośników historii z całej Polski! Prelekcje wygłosili dwaj pisarze: Karol Soberski z Gniezna (pomysłodawca „Nocy Tajemnic”) i Krzysztof Krzyżanowski z Wrocławia.

Punktualnie o godz. 18.00, w piątek, 20 maja, w pałacu w Zakrzewie rozpoczęła się pierwsza edycja „Weekendu z historią” (więcej o tym przedsięwzięciu już wkrótce). Częścią „Weekendu...” był pierwsza odsłona „Nocy Tajemnic”, czyli spotkań z twórcami.

„Noc Tajemnic”

W programie „Nocy Tajemnic”, która rozpoczęła się o godz. 19.30, a zakończyła o północy, znalazły się dwa wykłady. Karol Soberski w prelekcji pt. „Gdzie w Wielkopolsce znajduje się polskie Rennes-le-Château?”, przybliżył dzieje pewnej tajemniczej wioski i wydarzenia, które tam się rozgrywały w XIX i XX wieku i związane są z odnalezieniem i późniejszym ukryciem pewnych depozytów... Z kolei Krzysztof Krzyżanowski w wykładzie zatytułowanym Nowy „Złoty Pociąg”, czyli o co chodzi w sprawie Dzienników Wojennych, opowiedział o elektryzującej od 3 lat – szczególnie pasjonatów zaginionych dzieł sztuki – historii Dzienników  Wojennych, czyli pewnego dziennika, spisanego ponoć przez SS-manna organizującego ukrycie na Dolnym Śląsku dzieł sztuki m.in. obrazy Rafaela, Caravaggia, Moneta, Botticellego, Cezanne’a czy Rubensa, czy kilkadziesiąt ton złota.

W przerwie między prelekcjami, uczestnicy wykładów mogli skosztować wyśmienitej kawy i jeszcze lepszych wypieków. Natomiast po zakończeniu wykładów, można było kupić książki obu pisarzy i zdobyć ich dedykacje.

W pierwszej edycji „Nocy Tajemnic”, ogłoszonej zaledwie 4 dni przed inauguracją, wzięli udział – oprócz osób, które do pałacu w Zakrzewie przyjechały na „Weekend z historią” (czyli mieszkańcy Warszawy, Wrocławia, Poznania, Gniezna, Środy Wielkopolskiej a nawet z dalekiej Wielkiej Brytanii), także miłośnicy tajemnic historii m.in. z Poznania, Bydgoszczy, Kiszkowa, Gniezna, Sławna, Pobiedzisk a jedna z osób przyjechała z Dolnego Śląska!

- Takich spotkań jeszcze w Polsce nie było! W klimacie magicznego pałacu, po zmroku, w atmosferze tajemnic zorganizowaliśmy wyjątkowe prelekcje! Wydarzenie okazało się „strzałem w dziesiątkę”! Prelekcje przykuły uwagę uczestników, a możliwość kuluarowych, nocnych rozmów o skarbach i tajemnicach we wnętrzach XIX-wiecznej rezydencji, na długo zapadnie w pamięć uczestników „Nocy Tajemnic”! - mówi Karol Soberski i zapowiada kolejne spotkania.

W tym miejscu K. Soberski serdecznie dziękuje firmie Poz Bruk Sp. z o.o. Poznańskie Nieruchomości Sp. J., właścicielowi pałacu za możliwość zorganizowanie takiego przedsięwzięcia  i jej pełnomocnikowi Dianę Matłosz-Blige, za przygotowanie obiektu.

Prelegenci

Karol Soberski (www.soberski.pl) - dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl) i redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl (wcześniej infdormacjelokalne.pl). Od 18 lat wyjaśnia zagadki historii Pojezierza Gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyły się dwie edycje: w 2019 i 2021 r.), a także projektów „Historycznych Konfrontacji” (2021) i projektu „Pałace Tajemnic” (2022).
Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce niedaleko Mielna masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie.
Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw. Od kilku lat jest zapraszany jako ekspert do programów radiowych i telewizyjnych poświęconych historii Wielkopolski i Kujaw, a także jako prelegent na konferencje naukowe w całej Polsce.

Krzysztof Krzyżanowski – znany i popularny na Dolnym Śląsku pisarz, niezależny dziennikarz, eksplorator i badacz historii. Z wykształcenia prawnik po UAM w Poznaniu i Uniwersytecie Wrocławskim.
W latach 2003-2010 związany z miesięcznikiem „Sudety”, od 2008 współpracownik miesięcznika „Odkrywca”, konsultant do spraw górnictwa, autor i współautor ponad setki artykułów o dawnym górnictwie, eksploracji i zagadkach przeszłości. Konsultant filmów dokumentalnych dotyczących zagadek Dolnego Śląska, zarówno produkcji polskiej, jak i międzynarodowej. Od wielu lat jako prelegent uczestniczy w konferencjach naukowych i popularno-naukowych w całej Polsce.
Organizator badawczych akcji eksploracyjnych. Członek grupy eksploracyjnej GEMO. Współautor opracowań naukowych dla Politechniki Wrocławskiej i książek o podziemnych zagadkach Dolnego Śląska (seria „Zapomniane Podziemia”, cz. 1, 2 i 3). Autor bestsellerowej książki „Skarb generała. Tropem tajemnic Szczeliny Jeleniogórskiej” wydanej w 2015 roku oraz książki „Śladem Złotego Pociągu. Raport o ukrytych skarbach” z roku 2018.


Fot. A. Soberska, Sz. RaithJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 238

 • 167
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 24
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 46
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3