ReklamaA1

„Noc Tajemnic” – nocne prelekcje w pałacu w Zakrzewie

HistoriaAktualności17 maja 2022, 19:00   red. Aleksandra Soberska1589 odsłon0 Komentarzy
„Noc Tajemnic” – nocne prelekcje w pałacu w Zakrzewie
 fot. Karol Soberski

Takich spotkań jeszcze w Polsce nie było! W klimacie magicznego pałacu, po zmroku, w atmosferze tajemnic odbywać się będą wyjątkowe prelekcje! Już w najbliższy piątek, 20 maja, w przepięknym pałacu w Zakrzewie koło Gniezna rozpocznie się cykl comiesięcznych spotkań z pisarzami, podróżnikami, twórcami, odkrywcami, archeologami, badaczami historii czy też filmowcami. Podczas każdego nocnego spotkania wygłoszone zostaną dwie prelekcje. Pierwsza „Noc Tajemnic” rozpocznie się w piątek, 20 maja o godz. 19.30.

Zespół pałacowo-parkowy w Zakrzewie koło Kłecka w powiecie gnieźnieńskim to jeden z najpiękniejszych a jednocześnie najbardziej tajemniczych pałaców w Wielkopolsce. Zakrzewska rezydencja pełna jest skarbów i sekretów. W tym wiele nieodkrytych…

Rok 2022 jest dla zakrzewskiej rezydencji wyjątkowy, ponieważ mija 150 lat od wybudowania rezydencji, a 12 kwietnia minęło 210 lat od dnia w którym na świat przyszedł budowniczy pałacu – hr. Albin Węsierski.

Z tej okazji narodził się pomysł na organizację comiesięcznych spotkań. Organizatorami tego wydarzenia są: Karol Soberski i jego portal Pojezierze24.pl i pałac Zakrzewo. – Na spotkania w ramach „Nocy Tajemnic” zapraszać będziemy najbardziej znanych pisarzy, podróżników, filmowców, odkrywców, badaczy historii czy archeologów. Za każdym razem będą dwie prelekcje. Jedna dotycząca tematu lokalnego, a druga ogólnopolskiego. Tematy, które będą poruszane podczas prelekcji będą także wyjątkowe. To gwarantujemy – mówi Karol Soberski, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl pomysłodawca „Nocy Tajemnic”.

„Noc Tajemnic” - 20 maja o godz. 19.30

Pierwsza „Noc Tajemnic” odbędzie się już w najbliższy piątek, 20 maja. Początek prelekcji o godz. 19.30. W pierwszej edycji uczestnicy będą mogli wysłuchać dwóch prelekcji:

- o godz. 19.30 – prelekcja Karola Soberskiego pt. „Gdzie w Wielkopolsce znajduje się polskie Rennes-le-Château?”

Rennes-le-Château, mała wioska na południu Francji, niedaleko granicy z Hiszpanią, stała się słynna i dzisiaj masowo odwiedzana przez turystów za sprawą książek, z których najgłośniejszą była „Święta Krew, Święty Gral” autorstwa Michaela Baigenta, Richarda Leigha i Henry’ego Lincolna oraz Dana Browna i jego bestsellerowej powieści „Kod Leonarda da Vinci”. Czy pod Gnieznem jest polskie Rennes-le-Château? Historię tę opisał K. Soberski w książce „Złoto dziedzica”, ale już po jej wydaniu dotarł do nowych, sensacyjnych informacji….

- o godz. 20.30 – prelekcja Krzysztofa Krzyżanowskiego pt. Nowy „Złoty Pociąg”, czyli o co chodzi w sprawie Dzienników Wojennych.

Dzienniki Wojenne to temat który od 2019 r. elektryzuje wszystkich poszukiwaczy skarbów i  miłośników historii w Polsce! Wówczas Fundacja Śląski Pomost zaprezentowała mediom dziennik ponoć spisany przez SS-manna organizującego ukrycie na Dolnym Śląsku dzieł sztuki m.in. obrazy Rafaela, Caravaggia, Moneta, Botticellego, Cezanne’a czy Rubensa, czy kilkadziesiąt ton złota.
Jak jest prawda związana z Dziennikami Wojennymi? O tym dowiemy się podczas Nocy Tajemnic w pałacu w Zakrzewie.

Po wykładach będzie możliwość zakupu książek obu autorów.

Warunki uczestnictwa

Wstęp na spotkania z cyklu „Noc Tajemnic” jest płatny – wejściówka kosztuje 40 zł.

By wziąć udział w spotkaniu należy potwierdzić swój udziału na adres mailowy: karol@soberski.pl (prosimy podać imię, nazwisko, miejscowość, telefon) lub telefonicznie: 515-980-504, oraz zakupić wejściówkę w cenie 40 złotych od osoby w sklepie internetowym na stronie soberski.pl - WIĘCEJ TUTAJ

Wejściówkę można także zakupić na miejscu - w tym przypadku prosimy o kontakt telefoniczny: 515-980-504.

Prelekcje odbędą się przy kawie i słodkościach, które wliczone są w cenę wejściówki.

„Weekend z historią”

Pierwsza edycja „Nocy Tajemnic” jest częścią organizowanego po raz pierwszy w zakrzewskim pałacu „Weekendu z historią”, czyli spędzenia trzech dni (dwóch nocy) w jednym z najpiękniejszych pałaców w Polsce, poznania atrakcji turystycznych okolic oraz wysłuchania ciekawych prelekcji o historii, skarbach i tajemnicach! Będzie to połączenie: wycieczek, prelekcji i wypoczynku. Weekend w jednym z najpiękniejszych pałaców w Polsce przeznaczony jest tylko dla tych, którzy wykupią pobyt w pałacu od piątku do niedzieli! Zapraszamy od 20 do 22 maja!

Więcej szczegółów pod numerem telefonu:  515-980-504

Prelegenci „Nocy Tajemnic”

Karol Soberski (www.soberski.pl) - dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl) i redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl (wcześniej infdormacjelokalne.pl). Od 18 lat wyjaśnia zagadki historii Pojezierza Gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyły się dwie edycje: w 2019 i 2021 r.), a także projektów „Historycznych Konfrontacji” (2021) i projektu „Pałace Tajemnic” (2022).
Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce niedaleko Mielna masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie.
Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw. Od kilku lat jest zapraszany jako ekspert do programów radiowych i telewizyjnych poświęconych historii Wielkopolski i Kujaw, a także jako prelegent na konferencje naukowe w całej Polsce.

Krzysztof Krzyżanowski – znany i popularny na Dolnym Śląsku pisarz, niezależny dziennikarz, eksplorator i badacz historii. Z wykształcenia prawnik po UAM w Poznaniu i Uniwersytecie Wrocławskim.

W latach 2003-2010 związany z miesięcznikiem „Sudety”, od 2008 współpracownik miesięcznika „Odkrywca”, konsultant do spraw górnictwa, autor i współautor ponad setki artykułów o dawnym górnictwie, eksploracji i zagadkach przeszłości. Konsultant filmów dokumentalnych dotyczących zagadek Dolnego Śląska, zarówno produkcji polskiej, jak i międzynarodowej. Od wielu lat jako prelegent uczestniczy w konferencjach naukowych i popularno-naukowych w całej Polsce.

Organizator badawczych akcji eksploracyjnych. Członek grupy eksploracyjnej GEMO. Współautor opracowań naukowych dla Politechniki Wrocławskiej i książek o podziemnych zagadkach Dolnego Śląska (seria „Zapomniane Podziemia”, cz. 1, 2 i 3). Autor bestsellerowej książki „Skarb generała. Tropem tajemnic Szczeliny Jeleniogórskiej” wydanej w 2015 roku oraz książki „Śladem Złotego Pociągu. Raport o ukrytych skarbach” z roku 2018.


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 214

 • 170
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 6
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 38
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3