Jak już moi Czytelnicy wiedzą, od wielu lat kolekcjonuje archiwalne fotografie z końca XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku i lat powojennych. Większość z tych zdjęć można potem oglądać w moich książkach. Dlatego gdy tylko dostaję sygnał, że gdzieś pojawiły się ciekawe archiwalne zdjęcia związane z naszym regionem, to staram się je pozyskać. I tak było w tym przypadku. Pozyskałem 77 slajdów/diapozytywów/zdjęć z życia Czerniejewa z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.
Bardzo często w rodzinnych archiwach przechowywane są przepiękne zdjęcia, upamiętniające dwory, kościoły czy inne budynki znajdujące się w naszych wioskach, jak również życie miejscowości w naszym regionie w okresie przed i powojennym. Losy tych fotografii są różne: część jest wyrzucona na śmietnik, część spalona, a jeszcze inna część trafia na dno szuflady w archiwum lub muzeum. Ale często zdarza się, że ktoś, kto uznaje, że te zdjęcia nie są mu potrzebne, kontaktuje się ze mną, by mi je przekazać.
I właśnie wczoraj kurier dostarczył mi kolejną porcję takich unikatowych fotografii. Jest to zestaw 77 slajdów/diapozytywów/zdjęć z lat 60. i początku lat 70. XX wieku. Na zdjęciach jest codzienne życie Czerniejewa. Są to zarówno zdjęcia z budowy jakiś obiektów w Czerniejewie, zdjęcia na cmentarzu, na ulicach, na podwórkach, w lesie, zdjęcie prawdopodobnie ze spotkań rodzinnych lub sąsiedzkich. Na zdjęciach jest architektura, jest wiatrak, jakieś gospodarstwo. Zdjęcia na których jest wielu mieszkańców Czerniejewa i – być może – goście przyjeżdżających do tego miasteczka.
Fotografie pozyskał jeden z wielkopolskich antykwariuszy. Z jego informacji wynika, że jakiś czas temu nabył duży zestaw slajdów/diapozytywów. W tym zestawie znalazły się też wspomniane slajdy z Czerniejewa. Nie można wykluczyć, że są to jedne z pierwszych kolorowych zdjęć z tej miejscowości z lat. 60.
By rozpoznać ludzi znajdujących się na tych slajdach, trzeba zorganizować otwarte spotkanie z mieszkańcami Czerniejewa i zaprezentować te slajdy. Wówczas jest wielka szansa, że zostaną rozpoznane te osoby sprzed ponad 50 lat i być może uda się też ustalić, kto jest autorem tych fotografii i w jakich okolicznościach zostały one wykonane.
Mam nadzieję, że uda się przekonać władze miasta lub działające w Czerniejewie lokalne stowarzyszenie do zorganizowania takiego spotkania.
Drodzy Czytelnicy! Jestem przekonany, że wielu z Was ma w swoich domowych archiwach wiele zdjęć czy dokumentów związanych z majątkami ziemskimi w Wielkopolsce, na Kujawach i Pałukach! Proszę o kontakt! Ocalmy od zapomnienia nasze lokalne dzieje!
Szczególnie szukamy zdjęć z pałaców w Mielnie, Popowie Ignacewie, Zakrzewie, Popowie Podleśnym, Przysiece, Czerniejewie, Niechanowie, Arcugowie, Reczu, Kołaczkowie, Rybieńcu, Kołdrąbiu, Grochowiskach Szlacheckich, Zdziechowie, ale każdy inny pałac także jest mile widziany.
Wszystkie zdjęcia, jak i dokumenty chcemy tylko zeskanować. Oryginały zostaną w Państwa posiadaniu.
Jeśli ktoś posiada jakiekolwiek materiały (zdjęcia, dokumenty, rysunki, itp.) lub wspomnienia dotyczące wymienionych wiosek i chciałby się nimi podzielić, proszę o kontakt: e-mail: karol@soberski.pl lub telefoniczny: 515-980-504.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!