ReklamaA1ReklamaA1-2

Niezwykła wystawa „Stolen Memory” zawita do Gniezna!

Informacje lokalneHistoria22 czerwca 2022, 9:00   red. Aleksandra Soberska1846 odsłon1 Komentarzy
Niezwykła wystawa „Stolen Memory” zawita do Gniezna!
 fot. Arolsen Archives

Takiej ekspozycji jeszcze w Gnieźnie nie było! Dzięki współpracy Karola Soberskiego z Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Romanem Wójcickim, reprezentującym Arolsen Archives - Centrum Badań Nazistowskich Prześladowań w Niemczech, do Gniezna w dniach od 13 lipca do 1 sierpnia tego roku zawita niezwykła wystawa pod hasłem #StolenMemory. Ekspozycja będzie prezentowana na terenie Centrum Kultury „Scena to dziwna”. Miejsce wystawy to również efekt współpracy Fundacji Historycznej z eSTeDe.

– W obozach koncentracyjnych człowiek tracił wszystko – był ograbiany przez niemieckich okupantów nie tylko z wolności, godności, przysługujących mu praw, ale też z rzeczy osobistych, które miał przy sobie – czytamy w materiałach informacyjnych o wystawie.

Należy dodać, że wystawa ma charakter mobilny i jest eksponowana w morskim kontenerze, przewożonym ciężarówką, a następnie rozkładanym w centralnych lokalizacjach. W Gnieźnie kontener stanie na placu przy Centrum Kultury „Scena to dziwna”.

Wystawa, która przemierza Europę, w Polsce będzie prezentowana zaledwie w kilku miastach.

Zegarki i obrączki ślubne, listy i zdjęcia rodzinne

- W Arolsen Archives znajduje się jeszcze około 2,5 tys. kopert z rzeczami osobistymi byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Należą one do osób prześladowanych przez nazistów z ponad 30 krajów, głównie z Polski, Niemiec i byłego Związku Radzieckiego. W latach 60. XX wieku przedmioty te zostały przekazane do Arolsen Archives z zastrzeżeniem, że mają być zwrócone ocalałym lub rodzinom ofiar. W latach 80. zaprzestano aktywnego poszukiwania, ponieważ przy ówczesnych możliwościach odnajdywano coraz mniej rodzin – wynika z informacji Centrum.

Jak podkreśla Roman Wójcicki, celem kampanii #StolenMemory jest zwrócenie jak największej liczby skradzionych pamiątek. W tym celu Arolsen Archives zaprasza wolontariuszy do udziału w poszukiwaniach rodzin. Dzięki mediom społecznościowym i udostępnianiu zbiorów archiwalnych online można obecnie znacznie skuteczniej docierać do szerokiego grona zainteresowanych osób. Wolontariusze z wielu krajów, m.in. z Polski, Holandii, Nowej Zelandii, Francji i Hiszpanii, wspierają działania Arolsen Archives – czasem udzielając pomocnych wskazówek, a czasem prowadząc czasochłonne poszukiwania na miejscu. Ponadto dziennikarze relacjonują kampanię, a także publikują nazwiska i zdjęcia. Dzięki tym działaniom zgłasza się coraz więcej rodzin. Pomagają również krajowe oddziały Czerwonego Krzyża. Dzięki temu od 2016 r. zwrócono już po ponad 500 pamiątek po ofiarach narodowego socjalizmu.

– Wszystkie te przedmioty czekają na zwrot rodzinom, dla nich te przedmioty są bezcenne. Dzięki nim wspomnienie i upamiętnienie stają się namacalne, gdyż często są to ostatnie ślady ofiar narodowego socjalizmu. Okoliczności i miejsca śmierci są rzadko znane. Ale rzeczy te są ważne także dla krewnych ocalałych, zwłaszcza jeśli ci nie mogli lub nie chcieli mówić o swoich obozowych przeżyciach – podkreśla R. Wójcicki.

Warto dodać, że jednym z tematów wystawy w Gnieźnie będą rzeczy osobiste byłego więźnia KL Neuengamme, mistrza kominiarskiego z tego miasta, mieszkającego przy obecnej ulicy Sienkiewicza.

Już dzisiaj wszystkich zapraszamy na tę wystawę! Warto przybyć i poznać historię #StolenMemory, i być może pomóc odnaleźć krewnych ofiar obozów koncentracyjnych.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Wystawa w Gnieźnie została zorganizowana dzięki współpracy Karola Soberskiego z Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Romanem Wójcickim, reprezentującym Arolsen Archives - Centrum Badań Nazistowskich Prześladowań w Niemczech oraz dzięki współpracy Fundacji Historycznej z eSTeDe.


Fot. Arolsen Archives - Centrum Badań Nazistowskich Prześladowań w NiemczechJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 182

 • 133
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 31
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 18
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2