W zbiorach Muzeum im. Jana Kasprowicza znajduje się wiele pamiątek po Stanisławie Przybyszewskim, słynnym pisarzu urodzonym na Kujawach. Jedną z cenniejszych jest, grający do dziś, fortepian warszawskiej marki Kerntopf, na którym grywał sam Meteor Młodej Polski.
Instrument należał do siostry Stanisława – Marii. Poślubiła ona organistę Edwarda Bagińskiego i zamieszkała w Podgórzu, obecnie dzielnicy Torunia. Stanisław Przybyszewski oprócz oczywistych talentów literackich, posiadał zdolności muzyczne. Talent odziedziczył po matce Dorocie, która nauczyła go gry na pianinie.
Jej marzeniem było, aby syn w przyszłości zrobił karierę pianisty wirtuoza. Pomimo wyboru innej drogi życiowej, muzyka towarzyszyła mu cały czas.
Chętnie grywał zarówno dla własnej przyjemności, jaki i ku uciesze licznie odwiedzających go znajomych. Na naszym Kerntopfie grywał w czasie odwiedzin u siostry. Swą grą potrafił porywać publikę. Właśnie taki brawurowy koncert przedstawił Daniel Olbrychski, wcielający się w postać Stacha w norwesko – polskim filmie z 1977 r. pt. Dagny.
Przybyszewski szczególnie lubował się w twórczości Fryderyka Chopina. Po wojnie potomkowie Marii i Edwarda pozbyli się zniszczonego instrumentu.
Henryk Walter, pierwszy dyrektor inowrocławskiego muzeum, postanowił nabyć ten cenny eksponat. Fortepian został odrestaurowany przez bydgoską Spółdzielnię Pracy Ton, która zajmowała się naprawą instrumentów muzycznych. W roku 1972 trafił do Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, gdzie można go podziwiać, a czasem posłuchać do dziś.
(źródło: inowroclaw.powiat.pl)
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!