ReklamaA1

Nieznane dokumenty z II wojny światowej przyjadą do Gniezna?

HistoriaAktualności29 marca 2023, 15:00   red. Karol Soberski930 odsłon
Nieznane dokumenty z II wojny światowej przyjadą do Gniezna?
Godło III Rzeszy - znak wodny - na niemieckim dokumencie z 1939 r. -  fot. z arch. K. Soberskiego

Być może jeszcze przed wakacjami do Gniezna trafią nieznane wcześniej dokumenty, listy i fotografie związane z niemiecką okupacją Pierwszej Stolicy Polski. Duża część tego archiwum dotyczy niemieckiego obozu przesiedleńczego w Gnieźnie w latach 1939-1940.

Wszystko zaczęło się dwa tygodnie temu, gdy do Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wpłynął e-mail, którego autor, 34-letni Niemiec z Monachium (z tytułem naukowym: doktor),  interesujący się historią, szczególnie okupacją niemiecką i niemieckimi zbrodniami w Polsce podczas II wojny światowej. I chce przyjechać w tym temacie do Gniezna.

Adresat maila Tomasz Janiak i Jarosław Mikołajczyk, przekierowali go do mnie, uznając że jestem najbardziej kompetentną osobą, która może zająć się tą osobą i tym tematem. I podali nadawcy mojego maila.

Minęło kilka dni i na mojego maila wpłynął list od wspomnianego obywatela Niemiec. Z tego maila dowiedziałem się, że dziadek 34-latka służył w Wehrmachcie w stopniu Oberleutnanta i stacjonował w Gnieźnie w latach 1939-1940.

Dalej mój rozmówca pisze, że posiada karton listów, dokumentów pochodzących od jego dziadka związanych z tym gnieźnieńskim okresem, szczególnie z niemieckim obozem przesiedleńczym. I chciałbym te dokumenty przywieźć do Gniezna.

Co one zawierają? Tego nie wiemy, ale nie można wykluczyć, że rzucą one nowe światło na dzieje Gniezna w okresie II wojny światowej.

Aktualnie ustalamy termin przyjazdu 34-latka do Gniezna i program jego pobytu. Na pewno odwiedzimy Muzeum – bo tak się umówiłem z T. Janiakiem i J. Mikołajczykiem.

Zapewne też zajrzymy na teren Garbarni, gdzie znajdował się obóz przesiedleńczy, jak również do Muzeum Szpitala „Dziekanka”, by pokazać dokumenty związane z największą niemiecką zbrodnią w Gnieźnie w czasie II wojny światowej.

Poinformuję o efektach tej wizyty i ewentualnych nowych dokumentach związanych z II wojną światową w Gnieźnie.


Więcej o mojej działalności w tematach historycznych - na stronie: soberski.pl



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 181

  • 14
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 64
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 103
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem