ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Niezapomniany weekend w pałacu w Zakrzewie

Wędrówki z historiąHistoriaAktualności23 maja 2022, 12:45   red. Aleksandra Soberska1888 odsłon
Niezapomniany weekend w pałacu w Zakrzewie
 fot. Aleksandra Soberska

W niedzielę, po godz. 15.00, ostatni uczestnicy „Weekendu z historią” w pałacu w Zakrzewie, opuścili mury tej XIX-wiecznej rezydencji. Trzydniowe spotkanie miłośników historii i turystyki z Polski i Europy, zakończyło się wielkim sukcesem zarówno organizacyjnym, jak i merytorycznym. A okolice Zakrzewa są idealne na organizowanie wycieczek i weekendowy wypoczynek. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia był Karol Soberski.

„Weekend z historią” zainaugurowany w piątek, gościł uczestników z Warszawy, Wrocławia, Poznania, Gniezna, Środy Wielkopolskiej a nawet z dalekiej Wielkiej Brytanii! Pierwszy dzień był zdominowany przez „Noc Tajemnic”, czyli spotkań z twórcami.

Z kolei w sobotę przyszedł czas na wycieczki po regionie oraz nocne ognisko w cieniu pałacu.

Dzieje pałacu

Niedziela, to pora na deser, czyli poznanie dziejów zespołu pałacowo-parkowego w Zakrzewie. Przewodnikiem był Karol Soberski, dziennikarz, pisarz, badacz lokalnej historii i pomysłodawca „Weekendu z historią”.

Po kolejnym królewskim śniadaniu wyruszyliśmy poznawać dzieje miejsca, w którym spędzaliśmy weekend. Trasa zwiedzania obejmowała: oficynę, wozownię, park i pałac. W trakcie zwiedzania pałacu doszło do zaskakującej sytuacji… Będąc w salonie, gdzie w XIX wieku mieścił się gabinet hr. Albina Węsierskiego stało się coś, co potwierdza, iż pałac w Zakrzewie ma swojego ducha…. Ducha Hrabiego…

Z pałacu grupa skierowała się do wsi, by z bliska móc zobaczyć pozostałości folwarku, czyli olejarnię, gorzelnię i dom rządcy. Na koniec natomiast poznali historię kamiennego krzyża stojącego w parku i tamtejszej figury św. Antoniego z Dzieciątkiem Jezus.

Po powrocie do pałacu każdy z uczestników otrzymał upominek w postaci zestawów materiałów promujących powiat gnieźnieński, gminę Kłecko oraz portal Pojezierze24.pl.

„Złota Księga”

Był też czas, aby wpisać się do „Złotej Księgi”. Oto fragmenty tych wpisów:
- Dobrze jest czasami poczuć się wyjątkowo, oderwać się od codziennych spraw, obowiązków i problemów. Przechadzać się po pałacowych wnętrzach i posłuchać historycznych opowieści – napisał Szymon. - Przywiozłem ze sobą kawałek Dolnego Śląska do wielkopolskiej krainy, wywożę stąd kawałek Wielkopolski i zawiozę do siebie – tak wpisał się Krzysztof. - Życzymy kolejnych takich udanych weekendów i pozostajemy z nadzieją na kolejne spotkania w wyjątkowych miejscach z wyjątkowymi ludźmi – taki ślad pozostawili Magdalena i Szymon z Warszawy. - Dziękuję za wzruszenia i emocje towarzyszące podczas wykładów i wycieczek, za możliwość stania się częścią historii tego miejsca i poznania wspaniałych ludzi – napisała Agnieszka z gminy Kostrzyn Wielkopolski. - Karolowi dziękujemy za ciekawe wykłady z historii będące inspiracją dla naszych dalszych podróży – wpisały się Jolanta i Joanna z Warszawy. - Magiczne miejsce oraz tajemnicze historie zostaną w mej pamięci na zawsze – to z kolei fragment wpisu Sylwii z Gniezna.

Najbardziej jednak zaskoczyła wszystkich Renata, która przyjechała do pałacu z siostrą Honoratą, ponieważ w „Złotej Księdze” swoje podziękowania… narysowała…

Zanim uczestnicy „Weekendu z historią” opuścili zakrzewską rezydencję, było jeszcze spotkanie przy kawie i słodkich wypiekach, długie rozmowy o kolejnych wspólnych spotkaniach, a także wymiana numerów telefonów i adresów e-mail. Trzeba bowiem podkreślić, że uczestnicy „Weekendu...”, nie znali się wcześniej, a te trzy dni sprawiły, iż nawiązały się szczere relacje koleżeńskie!

Fantastyczny weekend

Po godz. 15.00 ostatni uczestnicy „Weekendu z historią” w pałacu w Zakrzewie, opuścili mury tej XIX-wiecznej rezydencji. W pałacu pozostał pomysłodawca wydarzenia Karol Soberski i pisząca te słowa Aleksandra Soberska.

I oczywiści duch Hrabiego Albina, który zza firanki swojego salonu na piętrze pałacu z łezką w oku spoglądał na opuszczających pałac… Trzy dni w zakrzewskiej rezydencji to były także dni w trakcie których żywo i często mówiło się o hr. Albinie Węsierskim i jego dokonaniach… Pamięć o tej wielkiej postaci odżyła… Dlatego duch Hrabiego Albina ma nadzieję, że już wkrótce ponownie pałac ożyje kolejnymi miłośnikami historii i turystyki… Duch polubił bowiem ich towarzystwo…

– Pierwszy „Weekend z historią” przeszedł do historii. Jako pomysłodawca tego przedsięwzięcia mogę stwierdzić, że zakończył się wielkim sukcesem zarówno organizacyjnym i merytorycznym. Połączenie unikatowego miejsca jakim jest pałac w Zakrzewie z ciekawymi prelekcjami,  wycieczkami i dyskusjami, z wyśmienitym jedzeniem, z ogniskiem w wyjątkowym miejscu oraz niepowtarzalną aurą jaka panuje w zespole pałacowo-parkowym w Zakrzewie, jest receptą na sukces. Ponadto pałac pokazał wielkie możliwości do organizowania tego typu, jak i innych wielkich przedsięwzięć, a z drugiej strony nasz region jest wręcz stworzony dla turystów, ponieważ jest wiele atrakcji, jakich nie znajdziemy w innych miejscach w Polsce czy Europie. Dlatego są plany na kolejne takie „Weekendy z historią” i to już wkrótce – mówi Karol Soberski. - Bardzo serdecznie dziękuje firmie Poz Bruk Sp. z o.o. Poznańskie Nieruchomości Sp. J., właścicielowi pałacu za możliwość zorganizowanie takiego przedsięwzięcia i jej pełnomocnikowi Dianę Matłosz-Blige, za przygotowanie obiektu – dodaje.

Tymczasem zapraszamy na kolejne przedsięwzięcia organizowane przez Karola Soberskiego, na wycieczki, spotkania autorskie i inne projekty. Kalendarium wycieczek i plany innych projektów można znaleźć na stronie www.soberski.pl i na naszym portalu.


Fot. A. Soberska



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 246

  • 207
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 5
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 34
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3