Co dzieje się z Jeziorem Powidzkim? Podczas dzisiejszej konferencji prasowej posłanka Paulina Hennig-Kloska poinformowała dziennikarzy o niepokojących sygnałach dotyczących zanieczyszczeń, trafiających do wód Jeziora Powidzkiego. Z przekazów skierowanych pod adresem biura posłanki wynikało, że turyści wypoczywający w okolicy Przybrodzina zaobserwowali tłustą substancję ciemnego brunatnego koloru utrzymującą się na powierzchni wód jeziora.
Ponadto w doniesieniach lokalnych mediów pojawiły się informacje, że podobne zanieczyszczenia zaobserwowano także w innym czasie i w innych miejscach tego akwenu.
Zdaniem Posłanki, to niepokojące sygnały, które wymagają interwencji. Dlatego zwróciła się do wójta gminy Powidz oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu z pisemną prośbą o podjęcie stosownych działań tj. ustalenie przyczyn oraz sprawców zanieczyszczeń wód jeziora.
– Jezioro Powidzkie jest jednym z najpiękniejszych jezior Wielkopolski o unikatowych walorach krajobrazowych i przyrodniczych w skali kraju, a jego wody są zaliczane do pierwszej klasy czystości. Akwen cieszy się popularnością zarówno wśród turystów z regionu jak i całej Polski, a jego kondycja decyduje o życiu wielu okolicznych mieszkańców, utrzymujących się z pracy w turystycznej infrastrukturze. Dlatego jezioro powinno być chronione przed zanieczyszczeniami ze szczególną starannością i skutecznością dla dobra środowiska przyrodniczego, mieszkańców i turystów – podkreśla posłanka Paulina Hennig-Kloska.
Na marginesie sprawy zanieczyszczeń Jeziora Powidzkiego, posłanka wróciła do tematu problemów wodnych Pojezierza Gnieźnieńskiego.
Przypomniała, że kontynuowane są prace związane ze zwiększeniem ilości wody na obszarze Pojezierza Gnieźnieńskiego. Główny projekt w tym zakresie dotyczy odbudowy stosunków wodnych w Wielkopolsce i czeka aktualnie na uruchomienie środków z Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Wypracowana w tym zakresie koncepcja i harmonogram zostały złożone przez Zarząd Regionalny Wód Polskich w Poznaniu w Agencji Rozwoju Regionów w Koninie.
Tymczasem realizowane są drobniejsze inwestycje. W zbiorniku po odkrywce Kazimierz Północ pozostało już tylko 5 metrów do osiągnięcia stanu wypełnienia, przy którym to poziomie zbiornik ten przestanie mieć wpływ na jeziora Pojezierza Gnieźnieńskiego. Jeśli tempo podnoszenia zwierciadła wody się utrzyma, to stan ten zostanie osiągnięty na koniec tego roku. Warto odnotować, że koncepcja wypracowana przez ekspertów współpracujących z Zespołem ds. Ochrony Pojezierzy Wielkopolskich przyniosła w ciągu dwóch lat efekty w postaci procesu wypełniania zbiornika Kazimierz Północ. Dzięki temu wpływ odkrywek węgla brunatnego przestanie już wkrótce oddziaływać na zbiorniki wodne Pojezierza Gnieźnieńskiego.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!