To uwielbiany przez wszystkich słodki przysmak. Na całym świecie, spotkamy wiele rodzai wypieków w kształcie podkowy lub bawolego rogu. Przygotowywane są z różnych rodzajów ciasta, z innymi dodatkami i według rozmaitych tradycji i receptur. Francuzi każdego dnia chętnie sięgają po croissanty, Włosi zaś dzień zaczynają od drożdżowych półfrancuskich cornetto. W Austrii natomiast rogalik jest symbolem zwycięstwa wojsk polsko-habsburskich dowodzonych przez króla Jana III Sobieskiego.
Dzisiaj rozmawiamy z Dyrektor Sieci Hoteli Pietrak – Joanną Pietrak-Lipińską
- Gdy zbliża się 11 listopada każdy Polak tradycyjnie sięga po rogale świętomarcińskie- najsłodszy i najbardziej znany symbol Poznania i Wielkopolski. Każdy rogal to inna historia, a ten marciński ma wyjątkowo ciekawe pochodzenie. Czy podzieli się Pani z nami tą ciekawą historią?
- Tradycja wypieku sięga XIX wieku. Wówczas w parafii św. Marcina w Poznaniu proboszcz Jan Lewicki podczas kazania poprosił wiernych by święto patrona uczcili robiąc coś dobrego dla ubogich. Słowa te trafiły do serca miejscowego cukiernika Józefa Melzera. Postanowił wypiec przypominające podkowy ciastka z migdałami, które następnie rozdał biednym.
Sam kształt rogali, według legendy, pochodzi od podkowy zgubionej przez konia św. Marcina. Święty jest symbolem dobroczynności, a tradycja dzielenia się i jedzenia rogali przypominana i kultywowana jest co roku 11 listopada, właśnie w dzień św. Marcina – patrona jednej z głównych ulic Poznania.
- Jaki jest sekret wypieku smacznych rogali?
- Kluczem do osiągnięcia idealnego smaku są produkty najwyższej jakości oraz kunszt wiedzy i pracy naszych cukierników. Przygotowywane z ciasta półfrancuskiego z nadzieniem z białego maku oraz lukrową pomadą i orzechową posypką zachwycą każdego. Sekretem ich wyjątkowego smaku jest bogate, słodkie nadzienie, w którym główną rolę grają migdały i biały mak.
- Gdzie możemy zakupić Państwa rogale?
- W Cukierni Pietrak już od połowy października można składać zamówienia zakupić ten regionalny przysmak o niepowtarzalnym smaku. Nasze rogale przygotowujemy od wielu lat według stałej i niezmiennej receptury.
- Czym wyróżniają się Państwa rogale?
- Co roku nasze rogale cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród Gnieźnian. To wszystko za sprawą codziennego, świeżego wypieku. Ciepłe rogale prosto z pieca trafiają do naszego sklepiku na deptaku. Cukiernia Pietrak jest czynna 7 dni w tygodniu również w niedzielę i święta, także 11 listopada. Przypominamy, że rogale można zamawiać z dostawą do domu. To bardzo wygodne rozwiązanie.
- 11 listopada na naszych stołach gości gęsina - symbol polskiej tradycji. Czy możemy zamówić u Państwa tą potrawę?
- Czas pandemii koronawirusa i obostrzenia zabraniające Polakom wyjść do restauracji, to niezwykle trudny czas dla gastronomii. Restauracja Hotelu Adalbertus jednak się nie poddaje i w czasie, gdy nie może przyjmować gości, postanowiła zagościć w domach swoich klientów. Profesjonalnie przeszkoleni kierowcy dowożą zamówienia zawsze gorące i na czas.
Proponujemy gęsinę przygotowywaną przez naszego Szefa Kuchni według tradycyjnego przepisu z modrą kapustą i pyzami z dostawą do domu! Nikt z nas nie musi więc rezygnować z świętowania.
- Co jeszcze w obecnym czasie proponuje restauracja Hotelu Adalbertus?
- Poza świątecznymi potrawami wprowadziliśmy atrakcyjną ofertę dań kuchni włoskiej (między innymi makarony, pizze, czy nawet krewetki) oraz tradycyjnych dań polskich. Proponujemy także codziennie inne, dwudaniowe dania dnia. Wprowadziliśmy specjalne promocje aby zachęcić do zamawiania na wynos. Przy zakupie karnetu na 20 obiadów – rabat -20%, a także możliwość zbierania 10 kuponów z opakowań pizzy – 11 pizza gratis.
- Czy możecie Państwo zrobić niespodziankę dla naszych Czytelników i udostępnić przepis na te smaczne rogale?
Składniki na około 18-20 dużych rogali:
Ciasto półfrancuskie:
1kg mąki pszennej, 100g masła – roztopionego, 300g masła do wałkowania, 50g świeżych drożdży, 420ml ciepłego mleka, 100g cukru, 2 jajka, 2 żółtka, szczypta soli
Masa makowa:
400g białego maku, 500ml mleka, 400ml wody, 200g zmielonych biszkoptów ,200g cukru pudru, 100g masła, 200g naturalnego miodu, 50g rodzynek, 140g suszonych fig, 100g migdałów zmielonych na pył, 100g grubo zmielonych orzechów włoskich
około 3 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej, 2 białka . 1 łyżka rumu lub 1 łyżeczka ekstraktu migdałowego lub 2-3 krople aromatu migdałowego
Dodatkowo:
2 żółtka, 1 jajko, 1 łyżeczka cukru pudru, migdały w słupkach do posypania
Ciasto:
1. Do miski pokruszyć drożdże i zalać je ciepłym mlekiem, dodać 100g cukru i mieszać, aż drożdże się rozpuszczą. Dodać roztopione masło, wymieszać.
2. Do drugiej miski wsypać mąkę, dodać szczyptę soli, dwa jajka, żółtka i wlać mleko z drożdżami. Zagnieść gładkie ciasto, można rękoma zagniatać przez około 10 minut, Gotowe ciasto odstawiamy na około 60 minut w ciepłe miejsce.
3. Gotowe ciasto rozwałkować na prostokąt o wymiarach 60cm/30cm. Na 2/3 ciasta wyłożyć w kawałeczkach 100g masła, ciasto złożyć do środka i wstawić do lodówki na około 1-2 godziny.
Masa makowa
1. Suchy mak zemleć i zalać mlekiem oraz wodą i zagotować na niedużym ogniu. Gotować przez 30 minut pod przykryciem, mieszając.
2. Na dużą patelnie przełożyć 100g masła, miód i mieszać, aż się roztopią. Dodać bakalie, czyli orzechy, rodzynki, figi, wymieszać i krótko smażyć na małym ogniu (przez około 2 minuty), aż bakalie zmiękną. Dodać cukier puder, wymieszać. Dodać mak, dokładnie wymieszać i przez chwilę smażyć na małym ogniu, aż masa trochę odparuje.
3.Do zmielonych biszkoptów dodać zmielone migdały. Do ostygniętej masy makowej dodać skórkę pomarańczową, wymieszać.
4. Białka ubić na sztywno i dodać je do masy makowej, wymieszać szpatułką. Na koniec dodać rum lub ekstrakt migdałowy, wymieszać. Masą makową przełożyć do rękawa cukierniczego.
5. Wykroić z ciasta trójkąty, nałożyć nadzienie i zwinąć w kształt rogala.
6. Gotowe rogale układać na blaszce do pieczenia. Wymieszać razem 2 żółtka, jajko i 1 łyżeczkę cukru pudru, tak przygotowaną glazurą posmarować dokładnie rogale. Na koniec posypać je grubo migdałami w słupkach i wstawić do nagrzanego piekarnika.
15. Piec w temperaturze 180C przez około 25-30 minut.
Udanych wypieków!
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi ofertami promocyjnymi.
Szczegóły na www.pietrak.pl
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!