„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej było lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania, które wczoraj odbyło się w wielu miejscach w Polsce. W tym gronie nie mogło zabraknąć Gminy Gniezno. Narodowe Czytanie 2023 w Gminie Gniezno zostało przeprowadzone przez Lidię Pietrzak, dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdziechowie.
– „Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. „Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku – czytamy na stronie Prezydenta RP.
W minioną sobotę, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zdziechowie zasiedli Ci, dla których książki – a zwłaszcza literatura piękna – stanowi wyjątkową wartość.
– W Narodowym Czytaniu uczestniczyli, m.in. Maria Suplicka, wójt Gminy Gniezno, dyrektorzy jednostek oświaty Gminy Gniezno, przedstawiciele grona pedagogicznego ze Zdziechowy, reprezentanci: Centrum Usług Wspólnych, Klubu Seniora z Mnichowa, KGW oraz czytelnicy naszej biblioteki – mówi Lidia Pietrzak.
W tegorocznej edycji czytano fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Fragmenty lektury odczytali goście biblioteki. Było to kameralne spotkanie w pięknej oprawie. Narodowe Czytanie na stałe wpisuje się w harmonogram wydarzeń Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdziechowie.
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza. W 2015 roku lekturą była „Lalka” Bolesława Prusa, a w 2016 roku czytano „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Z kolei w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
Akcja Narodowego Czytania w 2018 roku miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.
Lekturą Narodowego Czytania 2020 była „Balladyna” Juliusza Słowackiego, rok później „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, a w 2022 roku – w Roku Romantyzmu Polskiego – w całej Polsce i na świecie odbyło się Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.
Fot. GBP w Zdziechowie
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!