Największy sakralny zabytek Żnina

HistoriaAtrakcje turystyczne20 grudnia 2020, 9:30   red. Damian Rybak1988 odsłon
Największy sakralny zabytek Żnina
Kościół farny pw. św. Floriana - fot. Monika Andruszkiewicz

W 14-tysięcznym Żninie i jego najbliższej okolicy znajduje się wiele zabytkowych kościołów. Miasto to przez blisko siedem wieków było własnością Kościoła. Już w XII w. (potwierdza to bulla Papieża Innocentego II z 1136 r.) arcybiskupi gnieźnieńscy mieli w tym miejscu swoją rezydencję i przebywali tu aż do XVIII wieku. Warto więc zobaczyć w tym regionie przynajmniej kilka kościołów, sprawdzić jakie skarby sztuki sakralnej kryją świątynne wnętrza, a także spróbować odkryć tajemnice niektórych z nich pomimo upływu czasu.

Największym sakralnym zabytkiem Żnina jest kościół farny pw. św. Floriana przy ulicy 700-lecia. Znajduje się on na historycznym Szlaku Piastowskim oraz na Szlaku Pałuckich Kościołów . Świątynia jest ceglaną budowlą gotycką z elementami kostki kamiennej, wzniesioną na początku XV w., na miejscu poprzedniej romańskiej świątyni (o czym świadczą kamienne bloki wmurowane w ściany).

Historia kościoła nie była dla niego łaskawa – niszczony był przez pożary, rabowany, a wojska szwedzkie zgodnie ze swoją tradycją urządziły w nim stajnię, natomiast w czasie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej pełnił rolę magazynu żywnościowego.

Świątynia jest trójnawowa, z wyodrębnionym, trójprzęsłowym, zamkniętym prostokątnie prezbiterium, oraz wysoką cylindryczną wieżą dobudowaną w latach 1910-1924. Wnętrze kościoła utrzymane w stylu barokowo-klasycystycznym, z bogactwem zdobień i sporą ilością złoceń.

Z wyposażenia na uwagę zasługuje wiele ruchomych zabytków: ołtarz główny z obrazem św. Floriana – patrona strażaków, Pieta z XVI w. (w lewym bocznym ołtarzu), późnogotycka Grupa Ukrzyżowania na łuku tęczowym z tego samego okresu, organy z II poł. XIX w., dwa konfesjonały o rokokowej dekoracji z końca XVIII w. oraz ambona z figurą Chrystusa Zmartwychwstałego.

W kościele znajduje się kilka elementów pochodzących z dawnego klasztoru dominikanów w Żninie – głownie są to przedmioty i szaty liturgiczne. 

Ciekawostka

Po lewej stronie od wejścia (północna ściana) do kościoła pw. św. Floriana znajduje się najstarszy detal dekoracyjny w Żninie, pochodzący zapewne z pierwotnej świątyni, przedstawiający ryt jeźdźca – prawdopodobnie św. Jerzego triumfującego nad smokiem.


Fot. Monika Andruszkiewicz



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 169

  • 107
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 6
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 56
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4