Od 14 do 18 września w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie trwać będzie XXIV Festyn Archeologiczny. Co roku tematyka przewodnia wydarzenia jest inna. W tym, głównym bohaterem będzie sam Biskupin, a dokładniej historia i wyniki badań osiedla obronnego ludności kultury łużyckich pól popielcowych.
W 2024 roku mija 90. rocznica rozpoczęcia badań wykopaliskowych na półwyspie jeziora Biskupińskiego oraz 30. rocznica wyróżnienia Muzeum Archeologicznego w Biskupinie tytułem Pomnika Historii, miejsca o ogromnym znaczeniu dla polskiego dziedzictwa kulturowego, stanowiącego źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń.
Jak zwykle, wszystkie festynowe atrakcje przygotowane są z myślą o wszystkich grupach wiekowych. Tak więc, jeśli przybędziemy na biskupiński festyn, każdy znajdzie coś dla siebie! Czekają na nas wykłady, strefy kreatywne dla dzieci, pokazy w rekonstrukcjach, warsztaty, koncerty, czy uwielbiane przez dzieci walki wojów!
A skoro impreza poświęcona będzie historii i licznym badaniom biskupińskiej osadypoczujemy atmosferę pionierskich badań, które zapoczątkowały historię jednego z najważniejszych muzeów archeologicznych w Polsce. Dowiemy się, jakie metody badawcze stosowano dawniej, a jakie stosuje się obecnie. Zobaczymy także, na czym polega interdyscyplinarność archeologii.
Na festynowej scenie specjaliści opowiedzą o badaniach archeologicznych, ich wynikach oraz życiu codziennym w osadzie sprzed 2700 lat. W Zwierzyńcu prezentowane będę pokazy orki pradziejowej, usłyszymy opowiastki o rolnictwie oraz hodowli zwierząt. Wojownicy z kolei zaprezentują swoje umiejętności na polu bitwy. A jeśli będziemy chcieli dowiedzieć się więcej o dawnym uzbrojeniu, będziemy mogli odwiedzić ich obóz.
Co jeszcze? Mieszkańcy zrekonstruowanych osad opowiedzą o życiu codziennym w różnych epokach. Pokażą, w jaki sposób powstawały przedmioty codziennego użytku i jakie surowce wykorzystywano do ich produkcji. Jak roku rzemieślnicy zaprezentują swoje wyroby.
Nieodłączną częścią imprezy są liczne warsztaty tematyczne, które łączą współczesność z przeszłością. Dostępne będą m.in. warsztaty garncarskie, wykonywania biżuterii z druciku i paciorków z modeliny, wykop małego archeologa czy konserwacja ceramiki.
Każdy festynowy dzień zakończy koncert lub skoczne warsztaty tańca z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu muzyki dawnej „Huskarl” oraz „Ażdaja”. W weekend będziemy bawić się przy muzyce zespołu „Ęzibaba”.
Inną, tradycyjną atrakcją będą też rejsy po jeziorze Biskupińskim. Na wodny spacer zabiorą na załogi dwóch statków: „Freyi” będącej rekonstrukcją łodzi wikińskiej, oraz statku spacerowego „Diabeł wenecki”.
W festiwalowe dni Muzeum Archeologiczne w Biskupinie otwarte będzie: 14 i 15 września (sobota i niedziela) w godz. od 10.00 do 18.00 oraz od poniedziałku do środy (16 – 18 września) w godz. od 9.00 do 17.00. Ceny biletów oraz szczegółowy program na www.biskupin.pl oraz na profilu www.facebook.com/MA.Biskupin.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!