ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Na ulicy Wodnej w Żninie trysnęła woda. Napijesz się i wysłuchasz legendy!

AktualnościAtrakcje turystyczne17 kwietnia 2024, 15:00   red. Joanna Bejma908 odsłon
Na ulicy Wodnej w Żninie trysnęła woda. Napijesz się i wysłuchasz legendy!
 fot. Joanna Bejma

W ciepły, piękny dzień, podczas spaceru po Żninie, możemy nie tylko napić się czystej, orzeźwiającej wody. Tuż obok uruchomionego właśnie ulicznego poidełka upamiętniono Feliksa Malinowskiego, wybitną postać, autora legend pałuckich i wysłuchać jedną z jego legend „O czym pluska woda na ulicy Wodnej”.

Można rzec, że legenda o pluskającej wodzie – na ulicy Wodnej w Żninie – poniekąd się ziściła. Tuż u schyłku kadencji, Robert Luchowski, burmistrz Grodu Śniadeckich, wraz z zaproszonymi gośćmi, m.in. Mają Chaczyńską, wnuczką Feliksa Malinowskiego uroczyście oddali do użytku źródło wody pitnej.

Tuż obok zdroju postawiono tablicę upamiętniającą Feliksa Malinowskiego. Był nie tylko geografem i podróżnikiem, ale także cenionym nauczycielem i twórcą niezapomnianych legend pałuckich. Jego opowieści o Diable Weneckim czy Jeziorze Świętym stały się symbolem Żnina i regionu Pałuk.

Na tablicy znajduje zdjęcie oraz życiorys zmarłego w ubiegłym roku wybitnego Pałuczanina, a także kod QR, który po zeskanowaniu przekieruje turystę do wersji audio legendy. Czyta ją pochodzący ze Żnina, aktor Paweł Tucholski. Dodajmy, iż legenda pt. „O czym pluska woda na ulicy Wodnej” pojawiła się w zbiorze wydanym wspólnie przez Lokalną Organizację Turystyczną „Pałuki”, Pałucki Oddział PTTK w Żninie, Wydawnictwo Dominika Księskiego „Wulkan” i gminę Żnin.

Źródełko na ulicy Wodnej w Żninie bardzo łatwo zlokalizować. To ulica prostopadła do ulicy Śniadeckich, czyli głównej, znajdującej się w samym centrum miasta arterii, obok Zespołu Szkół Ekonomiczno – Handlowych. Warto dodać, iż montując urządzenie nie zapomniano o spragnionych czworonogach. Tuż przy źródełku znajduje się specjalna misa dla zwierząt.


Fot. J. BejmaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 139

 • 48
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 89
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3