Od wielu lat podróżuję po Polsce i w tym czasie zwiedziłem dziesiątki muzeów. Były to znane placówki państwowe i narodowe, muzea tematyczne i historyczne, placówki lokalne i regionalne, samorządowe i prywatne. Każde takie muzeum ma coś w sobie. Ale Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna jest – jak dla mnie – placówką wyjątkową. Zarówno pod względem zabytków w nim zgromadzonych, działań popularno-naukowych, jak i poprzez sposób zarządzania przez dyrektor dr Kamilę Czechowską. Jeśli w przyszłości ruszę z moim Muzeum Tajemnic, to wykorzystam wiele rozwiązań z szubińskiej placówki. Muzeum w Szubinie świętuje 30-lecie działalności.
Muzeum Ziemi Szubińskiej powstało 30 lat temu, w grudniu 1992 r., wówczas Rada Miejska powołała placówkę. Swoją działalność Muzeum Ziemi Szubińskiej rozpoczęło od 1993 roku, kiedy przejęło tradycje i zbiory Izby Pamięci Narodowej. Do połowy 2000 roku Muzeum mieściło się w Domu Harcerza przy ul. Winnicy w Szubinie.
Obecnie placówka funkcjonuje w nowej siedzibie, historycznym budynku Domu Polskiego, który zbudowany został w 1912 roku z funduszy społeczeństwa polskiego. Założycielem muzeum i pierwszym kustoszem był Zenon Erdmann (1918-2002). Od 2003 r. muzeum nosi imię Zenona Erdmanna.
Początki gromadzenia pamiątek historycznych w Szubinie mają swoje korzenie w okresie dwudziestolecia międzywojennego. W czasie wojny bezcenne dokumenty, fotografie i inne przedmioty związane z Ziemią Szubińską przechowywali tutejsi harcerze z Szarych Szeregów. W 1965 roku powstała Izba Pamięci Narodowej, która działała przy Domu Harcerza w Szubinie. Czynny był także Gabinet Historyczny Bydgoskiej Chorągwi ZHP.
Obecnie Muzeum gromadzi muzealia w działach: Historia, Etnografia, Sztuka. Na co dzień czynne dla zwiedzających są ekspozycje stałe pt: „Dzieje Szubina i Ziemi Szubińskiej”, „Zamek rycerski w Szubinie”, „Historia harcerstwa”, „II wojna światowa” (w tym bogate artefakty po obozach jenieckich w Szubinie), „Powstanie Wielkopolskie”, „Kolekcjonerstwo” i „Lokalna kultura materialna”.
– Organizowane są także wystawy czasowe na bazie zbiorów muzealnych i depozytów. Spośród cennych eksponatów należy wymienić: proporzec bojowy z 1939 r. dowódcy dywizji gen. Kutrzeby, sztandar skautowski z Barcina z 1916 r., militaria, numizmaty, filatelistykę, stuletnie kryształowe lustro, starodruki sprzed 200 i więcej lat, między innymi odezwa króla Stanisława Augusta z 1792 r., dokumenty i korespondencja sprzed rozbiorów Polski, z czasów Księstwa Warszawskiego, oraz niewoli pruskiej. W zbiorach harcerskich cenne są kroniki harcerskie, których zgromadzono ponad 500 tomów oraz czasopisma. Unikalna kolekcja obejmuje fotografie i negatywy, bogaty zbiór książek, jak również plakaty i afisze, dyplomy kalendarze. Stan zbiorów stale wzrasta dzięki licznym darowiznom od osób prywatnych z kraju i zagranicy oraz przekazom organizacji społecznych i instytucji – czytamy na stronie internetowej Muzeum (muzeum.szubin.net).
Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna jest wyjątkową placówką zarówno pod względem zabytków w nim zgromadzonych, działań popularno-naukowych, które prowadzi, jak i poprzez sposób w jaki jest kierowane przez dyrektor dr Kamilę Czechowską. I co najważniejsze – jest żyjącym muzeum, w którym każdego dnia coś się dzieje.
Wiele placówek muzealnych do których zaglądamy, to placówki wypełnione wartościowymi eksponatami i... ciszą. Placówka w Szubinie jest inna. Tam praktycznie co kilka dni coś się dzieje. Są to zarówno warsztaty dla dzieci i dorosłych, koncerty i sympozja, spotkania autorskie, pokazy filmów i wystawy organizowane w ramach różnych realizowanych projektów. W tym celu wykorzystywana jest piękna, klasyczna sala widowiskowa mogąc pomieścić ponad 100 osób!
Do tego jest wiele wystaw czasowych, które ubogacają wystawy stałe szubińskiej placówki.
Co ważne dla zwiedzających, muzeum ma bogato wyposażony sklepik, szczególnie miłośnicy magnesów znajdą bardzo szeroki wybór. Jest bowiem ponad 50 wzorów magnesów w limitowanych edycjach, które obok szubińskich motywów, przedstawiają również motywy z miejscowości z terenu gminy Szubin. Magnesy przedstawiają zarówno zdjęcia archiwalne, jak i współczesne.
Nie brakuje też eleganckich filiżanek z szubińskim motywem, publikacji o historii Szubina i znanych oraz mniej znanych wydarzeń z dziejów Ziemi Szubińskiej. W sklepiku są także dostępne gadżety dla dzieci i nieco starszych.
W tym roku Muzeum w Szubinie świętuje 30-lecie działalności i z tej okazji muzealnicy przygotowali wydarzenia, które będą trwały przez cały 2023 r. I co najważniejsze - tak jak dotychczasowa działalność placówki, także jubileuszowe inicjatywy będą oparte o dziedzictwo regionu.
Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna jest placówką małą, lokalną, ale prowadzoną bardzo profesjonalnie, i co ważne – dyrektor ma wizję rozwoju muzeum. Do tego trzeba dodać, że w muzeum znajdziemy każdy akcent z dziejów Szubina i okolic. Nie pominięto tutaj niczego, co stanowi o dziedzictwie Ziemi Szubińskiej. Ale co najbardziej istotne – muzeum działa, rozwija się i udowadnia, że małe społeczności mogą stworzyć placówkę muzealną, że mają się czym pochwalić i potrafią ocalić historię tej ziemi dla przyszłych pokoleń.
Wspominam o tym, ponieważ w wielu znacznie większych miastach od kilkunastu lat tylko mówi się o powołaniu lokalnego muzeum, ale oprócz słów, nie ma żadnych czynów. Muzeum Ziemi Szubińskiej pokazuje, że warto promować lokalne dziedzictwo i warto naśladować muzeum w Szubinie. Jeśli w przyszłości ruszę z moim Muzeum Tajemnic, to wykorzystam wiele rozwiązań z szubińskiej placówki.
Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna mieści się przy ul. Szkolnej 2 w Szubinie. Placówka jest czynne od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00 – 16.00, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, w godzinach 12.00 – 16.00. W soboty i pozostałe niedziele po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym.
Fot. (43x) K. Soberski, (1x) Muzeum Ziemi Szubińskiej
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.