Pomysł utworzenia Muzeum Tajemnic spotkał się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców regionu! Muzeum Tajemnice gromadzić będzie pamiątki związane przede wszystkim z historią Wielkopolski i Kujaw wieku XVIII, XIX i XX, ale też wcześniejszych stuleci. Będą tam prezentowane również zabytki z innych regionów Polski. Na ekspozycje składać się będą m.in. dokumenty, meble, obrazy, fotografie, rzeźby, dzieła sztuki, przedmioty codziennego użytku, jak również elementy związane z zabytkami techniki. Muzeum gromadzić też będzie artefakty wydobyte z ziemi w naszym regionie związane z wszelkimi wojnami, które przetoczyły się przez Wielkopolskę i Kujawy.
Unikatowe eksponaty z niecodzienną historią! Artefakty pełne tajemnic! Spektakle audiowizualne! Sekrety, skarby i zagadki pogranicza Wielkopolski i Kujaw! Cotygodniowe spotkania z pisarzami, odkrywcami i podróżnikami! Koncerty, sympozja, festiwale, szkolenia, warsztaty! To wszystko i wiele innych atrakcji znajdzie się w placówce, jakiej jeszcze nie ma w Polsce – Muzeum Tajemnic! Otwarcie Muzeum zaplanowano na 2024 rok, a prowadzić je będzie Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”.
W placówce gromadzone będą także legendy i podania związane z naszym regionem, zarówno w w formie książek z okresu, jak i w formie zbierania tychże legend od najstarszych mieszkańców. Ale co najważniejsze, wszystkie eksponaty w tej placówce będą opowiadać o jakiejś tajemnicy! W muzeum każdy prezentowany przedmiot będzie miał swoją niepowtarzalną tajemnicę! Każdy będzie miał swój sekret, swoją zagadkę...
– Po ubiegłotygodniowym programie w TVP 3 Poznań, oprócz zainteresowania ze strony prasy i rozgłośni radiowych, odezwało się do nas wiele osób z propozycją ofiarowania na rzecz Muzeum bardzo ciekawych i mających swoje niezwykłe historie zabytkowych przedmiotów z okresu międzywojennego i końca XIX wieku –mówi Karol Soberski, pomysłodawca Muzeum. – Mieliśmy również kilka propozycji związanych z chęcią przekazania środków finansowych na renowację eksponatów – dodaje.
Przypomnijmy, że na dzisiaj powstał już regulamin Muzeum (przesłany do ministerstwa kultury), budowana jest strona internetowa oraz powstało logo placówki. Znany jest też patron Muzeum. Kompletowana jest również Rada Programowa Muzeum, w skład której wchodzą archeolodzy, historycy, antropolodzy, archiwiści, prawnicy ale także regionaliści i badacze lokalnej historii. Gremium to będzie doradzało w sprawach merytorycznych dyrektorowi Muzeum.
– Rozpoczęły się także prace renowacyjne kilku zabytkowych eksponatów, które trafią do zbiorów Muzeum, znajdujących się obecnie u osób prywatnych. Eksponaty te zostaną nieodpłatnie przekazane do Muzeum. Podobnie jak kilka prywatnych kolekcji będących w posiadaniu mieszkańców Wielkopolski i Kujaw – przyznaje K. Soberski. – Prowadzimy też rozmowy z potencjalnymi sponsorami, którzy chcieliby być mecenasami eksponatów, które będą prezentowane w muzeum, jak również będziemy prowadzić publiczne zbiórki na ratowanie wspomnianych unikatowych eksponatów – dodaje.
Już dzisiaj potencjalnych darczyńców – osoby prywatne i instytucje – chcące wesprzeć powstające Muzeum Tajemnic, prosimy o kontakt (e-mail: karol@soberski.pl) lub zachęcamy do przekazywania darowizn na konto Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”: Bank Spółdzielczy Gniezno, numer konta: 79 90650006 0000 0000 9960 0001 z dopiskiem „Darowizna na rzecz Fundacji - Muzeum”.
Pomysłodawcy Muzeum zapraszają do kontaktu wszystkie osoby chcące współpracować (a może także pracować) w przyszłym Muzeum.
Do współpracy zachęcamy również osoby chcąc przekazać zabytkowe przedmioty (dokumenty, obrazy, rzeźby, itp.) na rzecz Muzeum, jak również osoby chcące w przyszłości wystawiać w Muzeum Tajemnic swoje kolekcje.
Kontakt: karol@soberski.pl
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!