Moje książki trafiły dzisiaj do Londynu!

KsiążkiInformacje z powiatu gnieźnieńskiegoFelieton29 kwietnia 2023, 14:15   red. Karol Soberski1245 odsłon
Moje książki trafiły dzisiaj do Londynu!
 fot. nadesłane

Grupa mieszkańców gminy Gniezno (i okolic) pojechała na weekend majowy do Londynu, stolicy Wielkiej Brytanii! W tę podróż udały się także moje książki: „Zagadkowy Kolekcjoner” oraz „Złoto Dziedzica”. Książki oczywiście z moimi dedykacjami dla Czytelników Biblioteki POSK.

Dzisiaj moje książki, „Zagadkowy Kolekcjoner” oraz „Złoto Dziedzica”, Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno i Lidia Pietrzak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdziechowie, przekazały do Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie. Odebrał je dr Marek Laskiewicz, prezes POSK.

- W dniu dzisiejszym wraz z grupą mieszkańców Gminy Gniezno, w tym z radnym gminy Gniezno Jakubem Fryzą odwiedziliśmy Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny w Londynie. Dziękuję Prezesowi dr Markowi Laskiewiczowi za przekazanie bogatej historii ośrodka - mówi Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno. - Podarowałam z dedykacją dla POSK-u książki dziennikarza i regionalisty Karola Soberskiego, a także historię Powstania Wielkopolskiego wraz z flagami powstańców - dodaje.

Jest to najbardziej znana placówka polonijna za granicą. W minionym roku biblioteka w POSK-u obchodziła jubileusz 80-lecia działalności.

- Wizyta zbiega się ze świętami Konstytucji 3 maja, Dniem Flagi RP, jak również ze Świętem Polonii i Polaków za granicą. Bardzo serdecznie dziękujemy za tak ciepłe przyjęcie - podkreśla M. Suplicka.

Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny (w skrócie POSK) w Londynie w dzielnicy Hammersmith został założony przez społeczność polską w Wielkiej Brytanii z inicjatywy prof. Inż. Romana Ludwika Wajdy (1901-1974), który był również pierwszym przewodniczącym POSK-u. W 1964 roku, z jego inicjatywy, zaczęły odbywać się pierwsze publiczne spotkania na terenie Wielkiej Brytanii.

Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny ma za cel promocję i udostępnianie polskiej kultury we wszystkich formach. Służy on całej polskiej społeczności, umożliwiając utrzymanie i rozwój tożsamości narodowej. POSK stara się osiągnąć ten cel przez sprawne zarządzanie, skuteczne użycie swoich funduszy oraz współpracę z innymi organizacjami.

Z kolei Biblioteka w POSK jest jedną z większych bibliotek polskich poza Polską i została założona w 1942 roku. Księgozbiór stanowią wydawnictwa emigracyjne i krajowe o profilu humanistycznym, polonika, conradiana, rękopisy, archiwa osób prywatnych oraz instytucji i organizacji emigracyjnych, czasopisma emigracyjne i krajowe, biuletyny i komunikaty organizacji emigracyjnych, wydawnictwa „drugiego obiegu”, mapy, nuty, fotografie, obrazy i rysunki. Biblioteka zbiera także dokumenty życia społecznego emigracji (zaproszenia, jednodniówki, programy imprez, katalogi wystaw, plakaty i inne).


Fot. E. Przybylska, L. Pietrzak (2x), M. Suplicka (2x)



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 207

  • 110
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 11
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 85
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 1
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem