ReklamaA1

Mieszkanka Łabiszynka w dwa miesiące chce objechać Polskę!

Ekspresowo S5AktualnościInformacje z powiatu gnieźnieńskiego9 czerwca 2023, 16:00   red. - inf. prasowa873 odsłon
Mieszkanka Łabiszynka w dwa miesiące chce objechać Polskę!
Pani Alina z burmistrzem Szubina, Mariuszem Piotrkowskim - fot. arch. Aliny Teresy Kłos

Mieszkanka Łabiszynka z Gminy Gniezno Pani Alina Teresa Kłos kilka dni temu wyruszyła na swoim rowerze miejskim w podróż dookoła Polski. Rozpisała sobie dokładnie trasę, którą ma zamiar pokonywać każdego dnia, a jej celem jest wykonanie tego wyzwania w 2 miesiące. Codziennie pokonuje dystans od 80 – 100 km. Aktualnie dojeżdża do Elbląga.  

Pasję związaną z rowerem Pani Alina pielęgnuje od wielu lat. Na początku pokonywała krótkie trasy liczące ok 50 km. Pewnego dnia postanowiła jednak powiększyć swoje dokonania na jednośladzie, korzystając tym samym z życia, które nie było lekkie. Ponieważ jazdę na rowerze pokochała szybko, to w 2017 roku pierwszą swoją daleką podróż rowerem wraz z bratem Stanisławem do Katowic. Dlaczego właśnie Katowice? Tam bowiem mieszka kolejny brat – Rafał, którego rodzeństwo postanowiło odwiedzić. Ten do końca nie wierzył, że ta wycieczka dojdzie do skutku.

- Brat wówczas mówił moim dzieciom, że mają szaloną mamę.  Podróż przebiegła wtedy bardzo dobrze. Poznaliśmy po drodze wielu sympatycznych ludzi. Przejeżdżając przez miejscowość Pienki koło Żytniowa jedna z mieszkanek jak usłyszała, że jedziemy z Gniezna do Katowic zaprosiła nas do siebie na kawę. I tak z Halinką utrzymuję kontakt do dziś – wspomina Pani Alina.

Następne wyprawy były już w pojedynkę, co nie oznaczało, że były samotne. Kolejnego roku 2018 mieszkanka Łabiszynka wybrała się  na Hel i do Władysławowa, gdzie przy okazji zwiedziłam trójmiasto. Podczas tej wyprawy poznała Magdalenę w miejscowości Sumin koło Pruszcza Gdańskiego, która również ugościła ją podczas wyprawy nad morze. Po północnej części Polski przyszedł czas na wschód. W roku 2019 Pani Alina wyruszyła na Mazury do miejscowości Giżycko. Jak można się spodziewać i tam poznała wielu wspaniałych ludzi.

- Panie prowadzący tam agroturystykę były przecudownymi osobami. Moje wyczyny rowerowe zrobiły na nich duże wrażenie. Tam spędziłam kilkanaście dni w miejscowości Wilkasy, gdzie zwiedzałam uroczy Krajobraz Giżycka. Polska jest przepięknym krajem, zwłaszcza, jak się podróżuje rowerem. Można zobaczyć miejsca, gdzie samochód nie dojedzie, a ludzka ręką jeszcze ich nie dotknęła. Każda podróż odbywała się podobnie. Jechałam ok 100 km dziennie, a na zakończenie dziennej trasy czekało miękkie łóżeczko. Przeważnie zatrzymywałam się w pobliżu dużego miasta. W niektórych jestem dłużej niż jedną noc, by pozwiedzać, zjeść regionalne potrawy czy poznać obyczaje miasteczek – mówi Alina Kłos.

Zwyczajem rowerzystki są odwiedziny w urzędach miast i gmin oraz pamiątkowa fotografia z  prezydentem, wójtem czy burmistrzem. Oczywiście pozdrawiając z Gniezna i  Łabiszynka. Wpisuje się również do ksiąg pamiątkowych. Każda podróż poszerza jej horyzonty. Wracając do domu już planuje kolejne wycieczki. Po powrocie z Mazur Panią Alinę zatrzymała pandemia, a potem wojna na Ukrainie, aż w końcu postanowiła zrealizować swoje marzenia o dalszych wyprawach rowerowych.

- Miałam wyjechać w Bieszczady ale po długim namyśle i podpowiadającemu mi sercu wyjazd dookoła Polski wydał mi się bardziej ekscytujący. Wierzę w swoje siły, znam swoje możliwości, a komentarze na portalach społecznościowych w dniu wyjazdu bardziej mnie zmotywowały i dodały wewnętrznej radości. Jestem szczęśliwa, że mogę spełniać swoje marzenia. Mam plan wrócić pod koniec lipca, ale zobaczymy co  los mi przyniesie. Nie jadę na złamanie karku, tylko dla własnej przyjemności - dodaje.

Pani Alina, która w styczniu skończy 60 lat, ponownie ma nadzieję zobaczyć piękne okolice Polski oraz poznać nowych ludzi. Chce też zwiedzić zakątki, których jeszcze nie widziała. Życzymy wiatru w plecy i trzymamy kciuki za owocną i udaną podróż.


Fot. arch. Aliny Teresy KłosJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 114

 • 51
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 60
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3