ReklamaA1

„Masoneria. Wielka (nie)wiadoma”

Informacje lokalneHistoriaWydarzenia i imprezy12 września 2024, 17:30   red. - inf. prasowa816 odsłon
„Masoneria. Wielka (nie)wiadoma”
 fot. MOK Gniezno

Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie zaprasza w piątek, 13 września o godz. 18.00 na wernisaż wystawy pt. „Masoneria. Wielka (nie)wiadoma”. Ekspozycję - przygotowaną z Pracownią Zbiorów Masońskich Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu - będzie można oglądać do 11 października.

Program - piątek, 13 września:
- godz. 17.00 - wernisaż wystawy
- godz. 18.00 - Masoneria – pierwszy stopień wtajemniczenia - wykład Karoliny Tomczyk-Kozioł Biblioteka UAM

MASONERIA. WIELKA (nie)WIADOMA to tytuł nowej wystawy w Galerii MOK otwierającej jednocześnie kolejny 71. Sezon artystyczny w naszym ośrodku. Tą ekspozycją nawiązujemy do faktu dobrze znanego gnieźnianom – pierwszymi gospodarzami odrestaurowanej siedziby MOKu była loża U Sześcianu Zwieńczonego [Zum Bekräuzten Cubus].

Wystawa ma charakter popularyzatorski i edukacyjny. Plansze z informacjami historycznymi o legendarnych początkach wolnomularstwa, jego symbolice i rytuałach będą korespondować z masońską literaturą i współczesnymi pamiątkami lożowymi. Pochodzą one z Pracowni Zbiorów Masońskich Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. To w tych zbiorach znajdują się także spisy gnieźnieńskich wolnomularzy i cenny wizerunek pieczęci ich loży.

Wystawę pokażemy w trzech przestrzeniach – na parterze w holu przy dawnym wejściu do budynku, hollu głównym oraz w Galerii MOK.

Wolnomularstwo to świecki, międzynarodowy i ponadwyznaniowy ruch ideowy. Wolnomularze zwani też masonami za swój cel uznają doskonalenie się moralne, intelektualne i duchowe oraz szanowanie obowiązujących w stowarzyszeniu zasad. Wolnomularze działają dyskretnie i nie każdy może zostać wolnomularzem, co od początku wywoływało wielkie zainteresowanie i emocje.

Wywodzący się z różnych zawodów masoni byli światłymi i wykształconymi ludźmi, z ogromnym i pozytywnym wpływem na kulturę. Mimo to wiedza Polaków o ich działalności opiera się na mitach i teoriach spiskowych. Wystawa częściowo obiera masonerię z tajemnicy, ponieważ wbrew pozorom dużo o niej wiadomo.

Program do wystawy:
- „Masoneria – pierwszy stopień wtajemniczenia” wykład popularyzatorski Karoliny Tomczyk-Kozioł/ Zbiory Masońskie Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu
- lekcje na ekspozycji dla szkół ponadpodstawowych
- oprowadzania kuratorskie dla publiczności 

Kuratorka: Marta Karalus-Kuszczak
Opracowanie graficzne: Yurii Levshyn



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 107

  • 8
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 35
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 10
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 13
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 41
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem