Forum Gniezno dla Życia i Rodziny zorganizowało w Gnieźnie w sobotę i niedzielę wydarzenia, promujące tradycyjna rodzinę oraz prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. W niedzielnym Marszu dla Życia i Rodziny uczestniczyło ok 450 osób.
W sobotę, 22 czerwca, w centrum Edukacyjno-Formacyjnym odbył się wykład ks. Tomasza Kancelarczyka ze Szczecina, prezesa Fundacji Małych Stópek, pt. „Zagrożenia i szanse ochrony życia w Polsce”. Prelekcji towarzyszyła wystawa posterowa. Ksiądz Kancelarczyk głosił też tematyczne kazania na wszystkich mszach świętych niedzielnych w kościele św. Wawrzyńca.
W niedzielę, 23 czerwca, we wspomnianym kościele obrońcy życia spotkali się o godzinie 15:00 na koronce do Bożego Miłosierdzia oraz na dodatkowej mszy świętej, sprawowanej przez ośmiu kapłanów pod przewodnictwem ks. kan. Andrzeja Grzelaka.
Po mszy świętej uformowała się kolumna marszowa. W imieniu organizatorów przemawiał przewodniczący zgromadzenia, Karol Kaczyński oraz Halina Kowalska. Na czele marszu niesiono obraz świętej Rodziny, którą obrano na patronów tego wydarzenia. Licznie przybyli uczestnicy nieśli polskie flagi oraz wiele kolorowych banerów z napisami, afirmującymi godność człowieka i rodziny.
Podczas przemarszu z placu Józefa Piłsudskiego, ulicami: Mickiewicza, Mieszka I, Park Kościuszki, Lecha, Chrobrego, Mieszka I, Dąbrówki emitowano przez głośniki radosne piosenki o życiu, rodzinie, rodzicielstwie, godności kobiety. Na wysokości ul. Dąbrówki rozpoczęto natomiast różaniec, odmawiany podczas przejścia przez Rynek, ul. Tumską i Łaskiego aż do placu św. Wojciecha, gdzie zakończono marsz śpiewem „Ciebie, Boga, wysławiamy”. Dla chętnych przygotowano poczęstunek w postaci ciasta i zimnych napojów.
Wszystkie te wydarzenia pro life odbyły się pod hasłem „Zjednoczeni dla Boga, życia, rodziny, Ojczyzny”. Honorowego patronatu udzielił ksiądz prymas a ogólnopolskim koordynatorem było Centrum dla Życia i Rodziny.
Forum Gniezno dla Życia i Rodziny jest społeczną, oddolna inicjatywą gnieźnieńskich katolików i istnieje od 2019 roku. Jeszcze przed pandemią przeprowadziło podobny marsz, następnie zorganizowało spotkanie otwarte z profesorami Bogdanem Chazanem i Andrzejem Kochańskim oraz wystąpiło do radnych miasta Gniezna z alternatywną propozycją wobec dofinansowania procedury in vitro. W roku pracy 2022/2023 patronowało natomiast spotkaniom otwartym na tematy genetyczne i bioetyczne, które poprowadził prof. Andrzej Kochański.
Fot. R. Jurke
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!