ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Magiczny weekend w pałacu Zakrzewo: wycieczki, prelekcje, wypoczynek, tajemnice...

Wędrówki z historiąAktualnościAtrakcje turystyczne16 maja 2022, 12:00   red. Aleksandra Soberska1068 odsłon
Magiczny weekend w pałacu Zakrzewo: wycieczki, prelekcje, wypoczynek, tajemnice...
 fot. Aleksandra Soberska

W najbliższy weekend w pałacu w Zakrzewie koło Kłecka rozpocznie się niezwykle wydarzenie! „Weekend z historią”, czyli możliwość spędzenia trzech dni w jednym z najpiękniejszych pałaców w Polsce, poznania atrakcji turystycznych okolic oraz wysłuchania ciekawych prelekcji o historii, skarbach i tajemnicach! Gospodarzem weekend będzie Karol Soberski, pisarz, dziennikarz, badacz lokalnej historii. Weekend w jednym z najpiękniejszych pałaców w Polsce przeznaczony jest tylko dla tych, którzy wykupią pobyt w pałacu od piątku do niedzieli! Zapraszamy od 20 do 22 maja!

Pałac w Zakrzewie to jeden z najpiękniejszych i do dzisiaj skrywających tajemnice pałaców w Wielkopolsce. Zakrzewska rezydencja pełna jest skarbów i sekretów, wiele z nich zostało odkrytych przez Karola Soberskiego w trakcie pisania książki „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”. Rok 2022 jest dla zakrzewskiej rezydencji wyjątkowy, ponieważ mija 150 lat od wybudowania rezydencji, a 12 kwietnia minęło 210 lat od dnia w którym na świat przyszedł budowniczy pałacu – hr. Albin Węsierski.

Dotychczas mogliśmy tam gościć tylko przez kilka godzin w trakcie zwiedzania pałacu. Ale wiele osób chciałoby spędzić tam cały weekend, przy okazji poznając dzieje pałacu, jak i ciekawe atrakcje turystyczne w okolicach tej niezwykłej rezydencji! I teraz to będzie możliwe! Będziemy mogli spędzić weekend w pałacu w Zakrzewie! Trzy dni i dwie nocy! Weekend w zakrzewskiej rezydencji połączony ze zwiedzaniem najciekawszych miejsc w okolicach pałacu!

– Pałac w Zakrzewie to jeden z najpiękniejszych i do dzisiaj skrywających tajemnice pałaców w regionie. Przez wiele lat był niedostępny dla turystów. Dlatego wymyśliłem majowy „Weekend z historią w pałacu w Zakrzewie”. Na weekend do pałacu zapraszamy zarówno osoby chcące spędzić pałacowy weekend z historią i posłuchać ciekawych prelekcji, jak i osoby mające sentyment do tego miejsca, niezwykłe wspomnienia z pałacem, ale też turystów pragnących poznać piękne tereny wokół pałacu – mówi Karol Soberski. – Jeśli to wydarzenie przypadnie do gustu uczestnikom, to będziemy chcieli je kontynuować – dodaje.

WAŻNE! Weekend przeznaczony jest tylko dla tych, którzy wykupią pobyt w pałacu od piątku do niedzieli!

Gospodarz weekendu z historią

Gospodarzem weekendu, przewodnikiem i jednym z prelegentów będzie Karol Soberski (www.soberski.pl). Dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl) i redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl (wcześniej infdormacjelokalne.pl). Od 18 lat wyjaśnia zagadki historii Pojezierza Gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyły się dwie edycje: w 2019 i 2021 r.), a także projektów „Historycznych Konfrontacji” (2021) i projektu „Pałace Tajemnic” (2022).
Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo. Skarby- sekrety - legendy” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce niedaleko Mielna masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie.
Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw. Od kilku lat jest zapraszany jako ekspert do programów radiowych i telewizyjnych poświęconych historii Wielkopolski i Kujaw, a także jako prelegent na konferencje naukowe w całej Polsce.

Gość specjalny weekendu!

Gościem specjalnym „Weekendu z historią” będzie Krzysztof Krzyżanowski – znany i popularny na Dolnym Śląsku pisarz, niezależny dziennikarz, eksplorator i badacz historii. Z wykształcenia prawnik po UAM w Poznaniu i Uniwersytecie Wrocławskim.

W latach 2003-2010 związany z miesięcznikiem „Sudety”, od 2008 współpracownik miesięcznika „Odkrywca”, konsultant do spraw górnictwa, autor i współautor ponad setki artykułów o dawnym górnictwie, eksploracji i zagadkach przeszłości. Konsultant filmów dokumentalnych dotyczących zagadek Dolnego Śląska, zarówno produkcji polskiej, jak i międzynarodowej. Od wielu lat jako prelegent uczestniczy w konferencjach naukowych i popularno-naukowych w całej Polsce.

Organizator badawczych akcji eksploracyjnych. Członek grupy eksploracyjnej GEMO. Współautor opracowań naukowych dla Politechniki Wrocławskiej i książek o podziemnych zagadkach Dolnego Śląska (seria „Zapomniane Podziemia”, cz. 1, 2 i 3). Autor bestsellerowej książki „Skarb generała. Tropem tajemnic Szczeliny Jeleniogórskiej” wydanej w 2015 roku oraz książki „Śladem Złotego Pociągu. Raport o ukrytych skarbach” z roku 2018.

Program weekendu:

piątek, 20 maja:
w godzinach od 15.00 do 18.00 – przyjazd uczestników
godz. 17.30 – powitanie
godz. 18.00 – obiadokolacja w pałacu
godz. 19.30 – prelekcja
godz. 20.30 – prelekcja

sobota, 21 maja:
godz. 9.30 – śniadanie
godz. 11.00 – wyjazd w teren na zwiedzanie
godz. 16.00 – obiad (po obiedzie czas wolny)
godz. 17.30 – prelekcja (dla chętnych)
godz. 18.30 – kawa i ciasto
godz. 20.00 – ognisko z pieczonymi kiełbaskami

niedziela, 22 maja:
godz. 9.30 – śniadanie
godz. 10.30 – zwiedzanie pałacu Zakrzewo
godz. 13.00 – kawa i ciasto
godz. 15.00 – zakończenie weekendu

Warunki uczestnictwa

Warunkiem uczestnictwa w wyprawie jest potwierdzenie swojego udziału w„Weekend z historią” na adres mailowy: karol@soberski.pl - prosimy podać imię, nazwisko, miejscowość, telefon. Wówczas w mailu zwrotnym podamy cenę weekendowego pobytu, zasady zapisu i inne szczegóły. Ilość miejsc ograniczona!

Można się kontaktować także telefonicznie: 515-980-504.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 110

 • 74
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 35
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3