ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Magiczna noc w pałacu w Czerniejewie

Wędrówki z historiąAktualnościInformacje z powiatu gnieźnieńskiego6 września 2021, 8:30   red. Arkadiusz Gaca1609 odsłon
Magiczna noc w pałacu w Czerniejewie
 fot. Włodzimierz Biront

Bydgoszcz, Witkowo, Gniezno, Graby, Poznań, Owieczki, Waliszewo, Kłecko, Koziegłowy, Goczałkowo, Kruszwica, Myślęcin, Rogowo, Inowrocław, Września, Gurówko, Nekielka i Nowa Wieś Niechanowska – z tych dużych i mniejszych miejscowości przybyli uczestnicy weekendowego, nocnego zwiedzania pałacu w Czerniejewie. Przewodnikiem po sekretach czerniejewskiej rezydencji był Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator, niezależny badacz lokalnej historii, pisarz i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Było to pierwsze w tym roku nocne, a piąte w ostatnich trzech miesiącach zwiedzanie pod hasłem „Wędrówki z historią” organizowane przez K. Soberskiego.

Pomysłodawcą i przewodnikiem był Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie. Pomysłodawca i organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, jednego z największych w Polsce spotkań miłośników historii (pierwsza edycja odbyła się w 2019 r., a druga – w 2021 r.)

Noc w pałacu

Uczestnicy weekendowego zwiedzania pałacu w Czerniejewie swoją wędrówkę zaczęli przy Restauracji „Wozownia”, następnie przez dziedziniec honorowy przeszli do oranżerii, dalej przez tajne przejście udali się do Sypialni Hrabiny. Stamtąd poszli do Sali Balowej, dawnej biblioteki i weszli na hol główny. Poznali historię Groty Pompejańskiej, podziemi pałacowych, by na koniec udać się do powozowni.

W trakcie blisko 4-godzinnego zwiedzania K. Soberski przekazał informacji o historii pałacu, jego budowniczym gen. Janie Lipskim, tajemnicach tej niezwykłej rezydencji, ukrytych skarbach a także o tym, co działo się w czerniejewskim pałacu w trakcie II wojny światowej!

Wędrówka zakończyła się w Restauracji „Wozownia”, gdzie uczestnicy zwiedzania posilili się i oczekiwali na losowanie upominków. Jest bowiem tradycją zwiedzań organizowanych przez K. Soberskiego w ramach cyklu „Wędrówki z historią”, że wśród uczestników rozlosowane zostają upominki (tym razem były to materiały promujące Powiat Gnieźnieński, Miasto Gniezno i Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”).

Było to piąte w tym roku zwiedzanie gdzie przewodnikiem był K. Soberski. Wkrótce poinformujemy o kolejnych tegorocznych „Wędrówkach z historią”. Planujemy w tym roku kilka takich spotkań.

Ponad 10 tys. turystów

Jeśli zaś zsumujemy wszystkie zwiedzania, które K. Soberski zorganizował od października 2012 roku (kiedy zaczęła się ta jego przygoda) do stycznia 2020 r. to było ich w sumie 80. Średnio rocznie jest to 11 wycieczek (później, ze względu na pandemię nastąpiła przerwa od lutego 2020 r. do maja 2021 r.)

\Wędrówki były organizowane do takich miejsc jak pałace w Czerniejewie, Zakrzewie, Niechanowie, Grochowiskach Szlacheckich, Popowie Ignacewie, Przysiece, Popowie Podleśnym, Mielnie, Arcugowie czy Łagiewnikach Kościelnych. Do tego były zwiedzania wsi i miasteczek takich jak: Kłecko, Czerniejewo, Rogowo, Łopienno, Łagiewniki Kośc., Niechanowo, Mielno, Dziadkowo, Sokolniki, Nowaszyce, czy Świątniki Małe. K. Soberski zorganizował też wycieczki tematyczne m.in. wokół Kanału Dębina, szlakiem pałaców masońskich, śladami niemieckiej akcji T4, czy też rajdy po Bieszczadach Kłeckich.

Dzięki temu pałace, dwory, kościoły, wsie i miasteczka w naszym regionie zobaczyło ponad 10 tysięcy turystów z różnych stron Polski, ale też w zwiedzaniach tych uczestniczyli turyści z: Litwy, Hiszpanii, Norwegii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i Anglii.

O wszystkich zwiedzaniach będzie można się dowiedzieć z portalu Pojezierze24.pl oraz ze strony internetowej Fundacji: fundacjahistoryczna.pl.


Fot. W. Biront, A. GacaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 258

 • 183
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 75
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3