ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Łubowo: miejscowość czy wieś?

HistoriaFelieton9 lipca 2021, 18:30   red. Karol Soberski1619 odsłon
Łubowo: miejscowość czy wieś?
Wiele brakujących informacji o historii Łubowa można pozyskać w tamtejszym Urzędzie Gminy - fot. Karol Soberski

Łubowo to jedna z najbogatszych i najbardziej dynamicznie rozwijających się gmin w Wielkopolsce. Do tej gminy od wielu lat sprowadzają się mieszkańcy innych regionów województwa wielkopolskiego. Chcą tutaj zamieszkać w komforcie, nowoczesnym otoczeniu a często także znajdując tutaj pracę. Do tego jest to gmina z wieloma atrakcjami turystycznymi, jak choćby Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. I właśnie stolica tejże gminy – wieś Łubowo – a dokładnie pewne rozwiązanie komunikacyjne zostało wzięte na tapetę przez jeden z programów telewizyjnych poświęconych motoryzacji. Ale program pokazuje też pewną ignorancję...

Być może to rozwiązanie drogowe kogoś zaskakuje, ale ono funkcjonuje w Łubowie już od ponad 11 lat (wcześniej jako droga powiatowa). I co najważniejsze, zapewnia bezpieczeństwo przejeżdżającym tam kierowcom. Dlaczego ogólnopolska stacja zainteresowała się tą sprawą?

W tym felietonie nie chcę się jednak skupiać na kwestiach, czy to rozwiązanie jest absurdem drogowym, czy też nie jest. Każdy kierowca ma swoje zdanie w tym temacie.

Hity programu

Dla mnie hitem tego programu jest dziwne poczucie humoru prowadzących. A może to ignorancja? Pierwszym dowodem na to jest stwierdzenie, że maszynami rolniczymi jeździ się do sklepu! Cytat: „Tędy przejeżdża mnóstwo maszyn rolniczych, również poza sezonem, bo jednak jakoś do sklepu trzeba dojechać”.

Panowie prowadzący ten program, zanim coś się powie, trzeba się rozejrzeć po danej gminie! Mieszkańców gminy Łubowo stać na to, by do sklepu pojechać swoim samochodem (lub pójść pieszo), a nie maszyną rolniczą, szczególnie zaś poza sezonem! Być może zdarzy się, że rolnik wracając z pola zajedzie pod sklep, ale w większości przypadków jeśli czymś jedzie do sklepu, to głównie samochodem osobowym.

A drugim hitem jest dla mnie inne stwierdzenie, które pada w tym programie. Cytuję: „To nie jest miejscowość, to jest wieś. W XV i XVI wieku to była miejscowość. Wtedy miała prawa miejskie”.

Jak to usłyszałem to pomyślałem sobie, że każdy szanujący się dziennikarz, zanim jedzie w teren, szczególnie w miejsce zupełnie mu obce, stara się czegoś o tym miejscu dowiedzieć. Dlatego jeden z tych panów powinien chyba trochę poczytać a nie wygłaszać teksty, które go kompromitują! Być może prowadzący pomylił miejscowość z miastem, ale aż trudno w to uwierzyć.

Otóż wyjaśniam, że według Słownika Języka Polskiego: „miejscowość – teren, okolica; zwykle teren zabudowany i zamieszkały, osiedle, wieś lub miasto”. Dlatego jeśli ktoś twierdzi, że: „To nie jest miejscowość, to jest wieś” to wyraźnie pokazuje brak wiedzy lub lekceważenie tematu…

Łubowo jest wsią, ale jest też miejscowością.

A tak przy okazji wyjaśniam, że Łubowo miało prawa miejskie od 1458 roku do 1660 roku, czyli w XV, XVI i XVII wieku… A nie tylko w XV i XVI wieku…

I jeszcze jedno, co mnie zaskoczyło w tym programie. Taki cytat: „Miejscowość Łubowo ma to do siebie, że jest mała. A jak miejscowość jest mała i to niedaleko Poznania, to musi gdzieś być pole… O! Niewiele się pomyliłem, pole jest tutaj! A co wjeżdża na pole – maszyny rolnicze!”

Tego stwierdzenia prowadzącego nie będę komentował… Ma się bowiem odczucie, że prowadzący kpią z mieszkańców wsi....

A do Łubowa już wkrótce zapraszam na zwiedzanie przepięknych atrakcji tejże gminy!Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 134

 • 92
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 5
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 37
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC2 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2