ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Wielki sukces konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja” w Czerniejewie!

Z życia FundacjiAktualności24 września 2023, 20:00   red. Aleksandra Soberska2245 odsłon0 Komentarzy
Wielki sukces konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja” w Czerniejewie!
Prelegenci, goście specjalni i organizatorzy I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja” przed pałacem w Czerniejewie - fot. Maciej Ranke

Dzisiaj zakończyła się dwudniowa I Międzynarodowa Konferencja „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która odbywała się w pałacu w Czerniejewie. Na Konferencję, która była naturalną kontynuacją trzech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, złożyło się ponad 17 prelekcji, panel dyskusyjny, projekcja filmu historycznego, sześć wystaw oraz Kiermasz Książki Historycznej i Kiermasz Rękodzieła. Jedną z największych atrakcji Konferencji była wystawa mieczów samurajskich (m.in. pochodzących z XV/XVI wieku) z kolekcji śp. gen. bryg. Sławomira Petelickiego, twórcy jednostki specjalnej GROM!

W piątek, 22 września do pałacu w Czerniejewie zaczęli przyjeżdżać prelegenci i goście z całej Polski i Europy. Wszystko za sprawą I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która odbyła się w pałacu w sobotę i niedzielę. Konferencja była naturalną kontynuacją trzech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” Organizatorem Konferencji był Karol Soberski i jego Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”.

- Celem Konferencji było przywrócenie pamięci o dziejach ziemiaństwa, historii pałaców, dworów i innych zabytków tworzących dawne majątki ziemskie, które są współcześnie zapomniane i wymazane z kart historii. Poprzez Konferencję chcieliśmy przypomnieć miejsca, ludzi i wydarzenia związane z majątkami ziemskimi rozsianymi po całej Polsce, a także zwrócić uwagę na pałace, dwory i zabytki z tych majątków, które współcześnie są odnawiane, restaurowane i przywracane do życia. Poprzez Konferencję promowane było też regionalne dziedzictwo kulturowe – mówi Karol Soberski, pomysłodawca i główny organizator Konferencji, prezes Fundacja Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

W bogatym programie Festiwalu znalazło się 17 prelekcji, które wygłosili znani w Polsce muzealnicy, odkrywcy, dziennikarze, regionaliści, archeolodzy, czy pisarze. W tym gronie znaleźli się: Karol Soberski, Joanna Gliwa, Magdalena Woch, Marzena Jaworska, dr Andrzej Prinke, Paulina Maciejewska, Piotr Maszkowski, Radosław Herman, Antoni Łęszczak, Mirosław Garniec i Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Jacek Jurczakowski, Paweł Becker, Dariusz Garba, Dorota Markowska-Bochenek, Jan Nowicki, Krzysztof Krzyżanowski i Sebastian Mazurkiewicz.

W sobotę odbył się także panel dyskusyjny pt. „Utracone decorum, czyli niemiecka grabież dóbr kultury z majątków ziemskich”, który poprowadził Krzysztof Krzyżanowski. Udział wzięli: Magdalena Woch, dr Andrzej Prinke, Antoni Łęszczak, Dariusz Garba, Piotr Maszkowski, Paweł Becker i Karol Soberski.

Natomiast nocną atrakcją Konferencji w sobotę była projekcja filmu pt. „Śladami Pana Samochodzika po Pojezierzu Myśliborskim” na podstawie powieści Zbigniewa Nienackiego „Księga strachu” i spotkanie z producentem filmu Robertem Lewandowskim.

Z kolei w gronie zaproszonych goście specjalnych byli: Agnieszka Petelicka, Dorota Majdan, Danuta Weber, Aleksander Wielgórski, Radek Jaworski, Piotr Karsznia i Robert Lewandowski.

Dwudniową Konferencję, podzieloną na trzy bloki, prowadzili: Maria Swoboda, Lidia Pietrzak i Marcin Perliński.

Oprócz prelekcji, uczestnicy Festiwalu mogli zwiedzić aż sześć wystawa: ekspozycję starych samochodów i dorożek, która była prezentowana na zielonym zapleczu pałacu, ekspozycję  „Ołowiane znaki pieczętne”, czyli wystawę plomb z kolekcji Aleksandra Wielgórskiego z Warszawy, oryginalne „Grafiki Mistrzów: Chagall, Dali, Picasso...” kolekcjonera z woj. kujawsko-pomorskiego, „Ślady” – wystawę fotograficzną Radka Jaworskiego oraz wystawę malarską Danuty Weber pt. „Zagadkowi arystokraci”.

Jednak największą atrakcją Konferencji była wystawa mieczów samurajskich (m.in. pochodzących z XVI wieku) z kolekcji śp. gen. bryg. Sławomira Petelickiego, twórcy jednostki specjalnej GROM, które przywiozła jego żona Agnieszka Petelicka, prezes Fundacji GROM Siła i Honor.

Był też niezwykły artystyczno-edukacyjny performance pod hasłem „Świat melodii węgla i papieru”, czyli spotkanie z gościem specjalnym Piotrem Karsznią (rysownik, twórca murali, autor książek, znawca historii militarnej, regionalista, ale przede wszystkim artysta malarz, rysownik i dokumentalista programu TVP red. Adama Sikorskiego „Było... nie minęło”).

Tradycyjnie już Konferencji/Festiwalowi towarzyszył Kiermasz Książki i Rękodzieła Historycznego.

– Jako organizator, nie będę ukrywał, że Konferencja zakończyła się wielkim sukcesem zarówno organizacyjnym, jak i frekwencyjnym, ponieważ wszystkie prelekcje odbywały się przy pełnej sali. Przede wszystkim jednak, jestem szczęśliwy, że do pięknego pałacu w Czerniejewie przyjechali wszyscy zaproszeni przeze mnie prelegenci i goście, i mogliśmy pokazać, poprzez wykłady, jak wielka siła i moc drzemie w historii pałaców, dworów, majątków ziemskich i wszelkich sekretach z nimi związanych – podkreśla K. Soberski.

Szerokie relacje z poszczególnych wydarzeń Konferencji już wkrótce na portalu Pojezierze24.pl.



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 157

  • 56
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 18
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 82
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 1
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3