ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Gmina Niechanowo na antenie „Czterech Pór Roku” Polskiego Radia

Z życia FundacjiHistoria8 grudnia 2021, 9:45   red. Arkadiusz Gaca1006 odsłon
Gmina Niechanowo na antenie „Czterech Pór Roku” Polskiego Radia
Mikołajewice w gminie Niechanowo -  fot. Karol Soberski

Dzisiaj, 8 grudnia o godz. 9.35 na antenie Programu 1 Polskiego Radia w audycji „Cztery Pory Roku” zagościła wieś Mikołajewice w gminie Niechanowo (powiat gnieźnieński) i stolica tejże gminy - Niechanowo. Była prognoza pogody oraz kilka ciekawostek z gminy Niechanowo. Wszystko za sprawą opowieści, które w programie przedstawił Karol Soberski, dziennikarz, pisarz i badacz lokalnej historii.

Od blisko roku Polskiego Radio Program 1 przygotowuje audycje w których prezentuje najciekawsze historyczne i turystycznie miejsca w Polsce. Tym razem będzie to audycja poświęcona miejscowościom związanym z Mikołajkami.

Z tego względu dzisiaj, 8 grudnia o godz. 9.35 na antenie Programu 1 Polskiego Radio w audycji „Cztery Pory Roku” pojawiła się minutowa opowieść o Mikołajewicach i Niechanowie:

Pozdrawiam z Mikołajewic w gminie Niechanowo niedaleko Gniezna! Znajdujemy się przy ruinach starego folwarku. U nas niebo zachmurzone, ale bez opadów. Mroźno. Temperatura 6 stopni poniżej zera. Mikołajewice swoje początki datują na XIII wiek. Ale w historii zapisały się w czasach „potopu” szwedzkiego. W 1655 r. miejscowa ludność zaatakowała i wycięła w pień poczet kilkunastu Szwedów. Pogrzebano ich w zagajniku przy drodze z Mikołajewic do Niechanowa. Do dzisiaj uważa się, że w tym miejscu straszy…
Gdy już mowa o Niechanowie, to warto tam zajrzeć chociażby z dwóch powodów. Po pierwsze zobaczymy piękny pałac z XVII wieku. W tej rezydencji w 1733 r. przez kilka miesięcy mieszkał twórca polskiego hymnu – Józef Wybicki.
Drugi powód to kościół z 1776 r. Ciekawostką jest, iż z pałacu do kościoła ma prowadzić 150-metrowy tunel… W świątyni warto zobaczyć rzeźbę Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia, autorstwa Tomasza Oskara Sosnowskiego, która powstała w 1868 r. w Rzymie z okazji ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Matki Boskiej. Rzeźba była pierwowzorem słynącej cudami rzeźby Pani Jazłowieckiej znajdującej się obecnie u sióstr niepokalanek w Szymanowie.  
Do zobaczenia w gminie Niechanowo!

O ciekawostkach związanych z gminą Niechanowo opowiedział Karol Soberski, dziennikarz, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Redaktor naczelny portalu turystyczno-informacyjnego Pojezierze24.pl oraz prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl). Od blisko 17 lat wyjaśnia zagadki historii Pojezierza Gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX w. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej.

Autor książek: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie. Autor przewodników turystycznych: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013) i „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015); współautor folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).

Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw

Od kilku lat jest zapraszany jako ekspert do programów radiowych i telewizyjnych poświęconych historii Wielkopolski i Kujaw, a także jako prelegent na konferencje naukowe w całej Polsce. Pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego dwie edycje odbyły się w 2019 i 2021 r. Jest to jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, pisarzy, badaczy i eksploratorów.

Wiele ciekawostek o gminie Niechanowo można także znaleźć w dwóch książkach K. Soberskiego: „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”. Gdzie można je kupić? Linki poniżej.


Fot. K. Soberski



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 225

  • 128
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 97
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3