ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Pobiedziska oczarowane wielkopolską arystokracją!

AktualnościKsiążki11 grudnia 2023, 22:30   red. Aleksandra Soberska1069 odsłon
Pobiedziska oczarowane wielkopolską arystokracją!
 fot. Aleksandra Soberska

Było inspirująco i interesująco! tak spotkanie podsumowała Małgorzata Halber, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska - Bibliostacji Pobiedziska, czyli otwartej we wrześniu tego roku, jednej z najpiękniejszych bibliotek w Wielkopolsce, gdzie dzisiaj wieczorem, przy komplecie publiczności, odbyło się spotkanie z pisarzem Karolem Soberskim zatytułowane „Bankierzy Tajemnic. Pobiedziska a wielkopolska arystokracja”. W trakcie spotkania K. Soberski przeniósł zebranych w świat o którym Ludmiła Warzecha śpiewała: „Lata dwudzieste lata trzydzieste kiedyś dla wzruszeń będą pretekstem, zapachem dawno już zwiędłych bzów, poezją skrytą wśród zwykłych słów...”

Gościa biblioteki powitała jej dyrektor Małgorzata Halber, która przedstawiła sylwetkę Karola Soberskiego, opowiedziała o jego wcześniejszych książkach i zaznaczyła, że K. Soberski jest człowiekiem o wielu pasjach.

Następnie K. Soberski opowiedział o początkach, o źródłach, o sposobach pozyskiwania materiałów do książki, o świadkach historii, a także o niezwykłych wydarzeniach, które zdarzyły się podczas zbierania dokumentów do książek.

W trakcie spotkania Karol Soberski zabrał uczestników w świat, który przestał istnieć 1 września 1939 roku... W świat mniej znanego ziemiaństwa z wybranych rejonów Wielkopolski (przede wszystkim majątków m.in. Zakrzewo, Mielno, Popowo Podleśne, Kołdrąb, Łubowice i Popowo Ignacewo), świat niezwykłych postaci pogranicza Wielkopolski, ale też Kujaw i Pałuk, ważnych dla naszego regionu, dzisiaj zapomnianych; świat ważnych wydarzeń dla regionu z okresu międzywojennego, wydarzeń o których dzisiaj nikt nie pamięta; świat pięknych pałaców i dworów odwiedzanych przez najważniejsze osobowości lat 20. i 30.; świat dzieł sztuki, unikatowych zabytków, świat skarbów i tajemnic związanych z właścicielami ziemskimi i ich majątkami...

Nie zabrakło też dramatycznych wydarzeń związanych z arystokracją w czasie II wojny światowej oraz ich powojenne losy... A wszystko to było ilustrowane niepublikowanymi nigdy wcześniej, unikatowymi fotografiami z okresu międzywojennego, bezcennymi dokumentami z tamtych lat, wyjątkowymi listami czy dziełami sztuki odnalezionymi przez Karola Soberskiego.

Dwie godziny i komplet publiczności

Blisko 2-godzinne spotkanie, które zgromadziło blisko 50 osób (czyli komplet na sali w pobiedziskiej książnicy) m.in. z Poznania, Gniezna, Swarzędza, Modliszewka, Paczkowa, Rakowni, Murowanej Gośliny, Cielimowa i oczywiście Pobiedzisk przybliżyło zebranym nietuzinkowe postacie wielkopolskiej arystokracji, wydarzenia z nimi związane oraz ich wspaniałe pałace i dwory, pełne dzieł sztuki, przepychu i często pracy organicznej. Obecni na sali byli oczarowani wiedzą prelegenta, jak i materiałami archiwalnymi, które zaprezentował.

Nie zabrakło również wielu pytań od uczestników spotkania, które dotyczyły majątków ziemskich w Wielkopolsce, a także m.in. postawy właścicieli ziemskich we wrześniu 1939 roku, czy ich nastawienia do Józefa Piłsudskiego. Było również wiele pytań odnośnie kolekcji zgromadzonych przez ziemiaństwo w ich majątkach i co się z nim stało po zakończeniu II wojny światowej.

Po zakończeniu spotkania można było kupić książki autorstwa K. Soberskiego, porozmawiać z nim na tematy historyczne (jak się okazało, pojawiło się kilka nieznanych wątków historycznych), a także uzyskać dedykację od autora.

Był też czas na pyszną kawę i słodkości oraz kuluarowe rozmowy zarówno z gościem wieczoru, jak i między uczestnikami spotkania na tematy poruszone podczas prelekcji K. Soberskiego.

O autorze

Karol Soberski - dziennikarz z 27-letnim stażem, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Fundator i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (fundacjahistoryczna.pl). Właściciel i redaktor naczelny portalu turystyczno-informacyjny Pojezierze24.pl (wcześniej: informacjelokalne.pl). Urodził się w XIX-wiecznym pałacu w Popowie Ignacewie i pewnie dlatego od 20 lat odkrywa tajemnice ziemiaństwa, pałaców i dworów oraz sekrety II wojny światowej w Wielkopolsce, na Kujawach i Pałukach.

W 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce niedaleko Mielna (gm. Mieleszyn) odkrył „doły śmierci” w których Niemcy, w ramach akcji „T4”, w 1942 r. pogrzebali pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie, co opisał w książce „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka”.

Zajmując się dziejami ziemiaństwa odnalazł wiele unikatowych fotografii z okresu międzywojennego, pamiętników, listów, dokumentów i innych materiałów archiwalnych związanych z ziemiaństwem na pograniczu Wielkopolski i Kujaw.

Od 2016 r. swoje odkrycia opisuje w książkach: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo. Skarby- sekrety - legendy” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce.

Autor przewodników turystycznych: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013) i „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015); współautor folderów turystycznych z cyklu „Tu powstała Polska” (2012) wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie

Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw. Od kilku lat jest zapraszany jako ekspert do programów radiowych i telewizyjnych poświęconych historii oraz turystyce Wielkopolski i Kujaw, do realizacji programów telewizyjnych z cyklu „Było... nie minęło” red. Adama Sikorskiego czy „Ukryte skarby”, a także jako prelegent na krajowe i międzynarodowe konferencje popularno-naukowe w całej Polsce.

Pomysłodawca Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego cztery edycje odbyły się w 2019 (w pałacu w Czerniejewie), w 2021 (w Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie), w 2022 r. w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim i w 2023 r. ponownie w pałacu w Czerniejewie. Jest to jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, pisarzy i eksploratorów. Więcej o nim na stronie: soberski.pl


Fot. (34x) A. Soberska, (6x) W. Biront



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 143

  • 69
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 3
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 71
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3