ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Gnieźnieńskie Archiwum Państwowe ma już 70 lat!

Informacje lokalneAktualnościInformacje z powiatu gnieźnieńskiego8 czerwca 2022, 20:00   red. Karol Soberski1825 odsłon
Gnieźnieńskie Archiwum Państwowe ma już 70 lat!
 fot. Włodzimierz Biront

Na skwerze przy pomniku św. Wojciecha, u zbiegu ulic Bolesława Chrobrego i Macieja Łubieńskiego w Gnieźnie została oficjalnie otwarta wystawa plenerowa przedstawiająca historię gnieźnieńskiego Oddziału Archiwum Państwowego w Poznaniu. Ekspozycja została przygotowana z okazji 70. rocznicy utworzenia miejscowej placówki oraz przypadającego na początku czerwca Międzynarodowego Tygodnia Archiwów.

Ze strony internetowej Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Gnieźnie: - Powiatowe Archiwum Państwowe w Gnieźnie powstało w 1952 roku. Swoim zasięgiem obejmowało wówczas miasto Gniezno oraz powiaty gnieźnieński, wągrowiecki i wrzesiński z województwa poznańskiego i powiat mogileński z województwa bydgoskiego. Jeszcze w 1952 r. powiat mogileński przekazano do kompetencji Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. W 1956 r. PAP w Gnieźnie przejął dodatkowo powiat jarociński. Pierwsze akta trafiły do archiwum gnieźnieńskiego w 1953 r. Już pod koniec lat pięćdziesiątych zasób wynosił 310 metrów bieżących i nadal wzrastał. W roku 1976 PAP w Gnieźnie zostało zlikwidowane. Początkowo cały zasób, tj. ok. 470 mb akt, planowano przenieść do Poznania. Ostatecznie, ze względu na brak miejsca, z pomysłu tego zrezygnowano. Pozostawiona w Gnieźnie placówka archiwalna ukonstytuowała się jako Archiwum Państwowe w Poznaniu Ekspozytura w Gnieźnie. Była jedną z pięciu ekspozytur działających w sieci archiwów podległych NDAP na terenie kraju. Pełniła w tym czasie de facto funkcję magazynu dla rzadko wykorzystywanych przez użytkowników materiałów archiwalnych. W 1996 r. Archiwum Państwowe w Poznaniu pozyskało na terenie Gniezna budynek przeznaczony na cele archiwalne. Z dniem 1 stycznia 1997 r. zarządzeniem Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych powołany został gnieźnieński Oddział Archiwum Państwowego w Poznaniu.

- W tym czasie zmieniali się pracownicy, siedziby i zakres oddziaływania. Niezmienne pozostały tylko zadania stojące przed pracownikami archiwum, choć zmieniały się formy i możliwości techniczne ich wykonywania… - czytamy na planszy, od której należy zacząć zwiedzanie wystawy.

70 lat to działalności Archiwum Państwowego w Gnieźnie to szereg wydarzeń, których nie sposób w całości zaprezentować. Ale otwarta dzisiaj wystawa – w pigułce – w ciekawy sposób prezentuje dorobek gnieźnieńskiego Archiwum i pokazuje, jak ważną instytucją w naszym codziennym życiu jest Archiwum Państwowe.

Wystawa, którą można oglądać do 21 czerwca, to 32 plansze na których zaprezentowano dzieje gnieźnieńskiego archiwum, przykłady przechowywanych w nim dokumentów, map, rysunków architektonicznych, tłoków i odcisków pieczętnych, fotografii i lokalnej prasy.

Ale dzięki tej wystawie możemy poznać także publikacje gnieźnieńskiego Archiwum, czy prowadzoną przez tę placówkę działalność edukacyjną. Możemy także zapoznać się z zadaniami jakie mają Archiwa, poznać sylwetki osób, które przez 70 lat kierowały tą placówką, jak również lokalizację siedzib Archiwum w poszczególnych latach.

- Wystawa przedstawia działalność gnieźnieńskich archiwistów na przestrzeni lat, wykonywane przez nich na co dzień zadania oraz zmiany jakie zaszły w okresie funkcjonowania instytucji – mówi Marek Szczepaniak, kierownik gnieźnieńskiego oddziału Archiwum Państwowego, który podczas otwarcia wystawy opowiadał o poszczególnych elementach wystawy.

Warto podkreślić, że w otwarciu wystawy wziął udział Henryk Krystek, dyrektor Archiwum Państwowego w Poznaniu i ks. Michał Sołomeniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie.

Wystawę w tym miejscu można oglądać do 21 czerwca.


Fot. W. Biront



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 176

  • 110
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 3
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 63
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3