Centrum Kultury „Scena to dziwna” nie zapomina o lokalnych skarbach i wyjątkowych miejscach. Z okazji jubileuszu stowarzyszenia „Kasztelania Ostrowska” zapraszamy na spotkanie autorskie z autorami pierwszego przewodnika po okolicach Pobiedzisk, Lednicy i okolic. W spotkaniu wezmą udział m. in. Maciej Jędrzejczak i Tadeusz Panowicz. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 14 marca o godz. 17.00.
Dlaczego powstał ten przewodnik? Bo nie było takiego wcześniej, a wielu z Was pytało skąd czerpać rzetelną i całościową wiedzę o regionie. Bo Kasztelania Ostrowska jest odkrywana na nowo z kart historii i tożsamość tego regionu w krainie wielkopolskiej wraca dopiero w szerszej świadomości. Wiele napisano o miejscowościach, o najbardziej znanych obiektach tych terenów, ale nie powstało dotychczas ujęcie tego obszaru właśnie w odniesieniu do granic Kasztelanii Ostrowskiej. Unikatowe miejsca bywają nieznane, bo mało mówi się o nich lub zostały niedawno opisane - w tym przez nas. Niektóre z tych miejsc to dziedzictwo ulotne. Za kilka dekad, kto wie, może być już nie do zobaczenia.
Jak sprawić, aby te niesamowite miejsca przetrwały, jest bardzo ważną kwestią na kolejne miesiące, nad czym będziemy intensywnie pracować.
Wybraliśmy 30 unikatowych miejsc, do których dochodzą jeszcze pozostałe, te bardzo znane jak Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Wielkopolski Park Etnograficzny, Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego, Brama Trzeciego Tysiąclecia, Gród Pobiedziska i Centrum Edukacji Regionalnej Kasztelanii Ostrowskiej w Lednogórze. Te trzydzieści miejsc rozsianych jest w regionie, więc aby je zobaczyć trzeba do nas przyjechać na 2-3 dni, wyspać się w lokalnych gościńcach, zjeść lokalne pyszności w restauracjach i przede wszystkim zrobić to niespiesznie. A już na przebycie 50 km najdłuższym traktem leśnym będą potrzebne kondycja i rower lub zapał piechura - w zamian możliwość zatopienia w różne leśne ekosystemy.
Absolutni miłośnicy tego terenu! Pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin, którzy chcą przybliżać niszowe informacje o cennych obiektach, historiach ludzi, osobliwych roślinach, zwierzętach i grzybach, a także o ostojach przyrody wymagających naszej troski. Autorami publikacji są Natalia Jędrzejczak, Tadeusz Panowicz, Maciej Jędrzejczak, Barbara Kudławiec, Robert Domżał, Bartosz Borowiak i Bartosz Krąkowski. Co dla nas szczególnie cenne ideę przewodnika doceniły lokalne samorząd dlatego patronują mu dumnie urzędy Powiat Gniezno, Gmina Kiszkowo, Gmina Kłecko, Gmina Łubowo, Gmina Pobiedziska i kibicująca nam od początku Biblioteka w Pobiedziskach. Publikacja powstała dzięki dofinansowaniu z środków Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. (za: Kasztelania Ostrowska).
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!