ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Strażacy z Mołdawii odwiedzili gminę Gniezno

Informacje lokalneAktualnościInformacje z powiatu gnieźnieńskiego29 czerwca 2023, 10:30   red. - inf. prasowa606 odsłon
Strażacy z Mołdawii odwiedzili gminę Gniezno
 fot. Gmina Gniezno

Przedstawiciele władz oraz strażacy ochotnicy z Mołdawii odwiedzili w czwartek 28 czerwca Gminę Gniezno. A wszystko w związku z współpracą w ramach transferu doświadczeń OSP oraz znalezieniem gmin partnerskich w województwie Wielkopolskim w 2023 r.

Plan rozwoju OSP na terenie Mołdawii to projekt realizowany przez Fundację Solidarności Międzynarodowej, która odpowiada za przybycie gości z Mołdawii. Była to druga już wizyta tej grupy. Pierwsza odbyła się w zeszłym roku w Urzędzie Gminy Gniezno i dotyczyła wymiany doświadczeń z zakresu ochrony przeciwpożarowej, organizacji zarządzania kryzysowego, zasad finansowania jednostek OSP i ich funkcjonowania w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.

Tym razem spotkanie odbyło się w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzyżewie Smykowym. Uczestniczyli w nim także Komendant OSP Gminy Gniezno Michał Szarzyński, przedstawiciele Fundacji Solidarności Międzynarodowej oraz strażacy ze Strzyżewa Smykowego.

- Na terenie Mołdawii jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych dopiero zaczynają swoją działalność. Przybyli tu, aby poznać struktury naszych jednostek OSP na przykładzie Strzyżewa Smykowego, zobaczyć jaki sprzęt jest niezbędny do funkcjonowania OSP i aby wziąć udział w szkoleniach. Podczas spotkania omawiano jaka jest zależność jednostek OSP z Urzędem Gminy Gniezno, jak wygląda kwestia finansowania oraz współpracy, jak działają Ochotnicze Straże Pożarne w gminie i jakie działania podejmują – powiedziała Maria Suplicka, wójt Gminy Gniezno.

W latach 90-tych w Mołdawii funkcjonowało ok. 450 remiz państwowej straży pożarnej. Obecnie jest ok. 50. Funkcjonuje również ok. 20 jednostek ochotniczych. Projekt Biura FSM z Mołdawii zaplanowany na lata 2022-2028 przewiduje stworzenie do ok. 180 jednostek OSP oraz uregulowanie środowiska prawnego w Mołdawii w tym zakresie. Projekt dla Mołdawii jest adaptacją projektu transferu polskich doświadczeń OSP, który FSM rozpoczęła wcześniej na Ukrainie.

Bez wątpienia goście z Mołdawii wrócą na swój teren z nową dawką informacji oraz doświadczenia. To na pewno przełoży się na rozwój jednostek OSP na tamtym terenie. Mołdawianie dzień wcześniej odwiedzili też Pleszew a dziś goszczą i szkolą się w Buku.


Fot. Gmina Gniezno



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 155

  • 89
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 8
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 58
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3