ReklamaA1

Tas, czyli tarcza na Torę z inowrocławskiej starej synagogi

HistoriaAtrakcje turystyczne10 lipca 2021, 8:00   red. Karol Soberski/inf. prasowa1074 odsłon
Tas, czyli tarcza na Torę z inowrocławskiej starej synagogi
 fot. Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

Trwa akcja Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu pod hasłem „90 zabytków na 90-lecie”. Dzisiaj prezentujemy kolejny niezwykły zabytek, który można zobaczyć w ekspozycji inowrocławskiego Muzeum.

Najświętszym obiektem w synagodze był zawsze zwój Tory, który otaczały specjalne przedmioty, ozdoby Tory (klej kodesz). Należały do nich sukienka/pokrowiec na Torę oraz srebrne  wskaźnik  do czytania, nakładki na drzewce, korona oraz tarcza/plakieta - tas.
Tas (hebr. płyta), pierwotnie w formie metalowej tabliczki służył do oznaczania miejsca w zwój jest zwinięty (to swoista zakładka do książki, z tym wyjątkiem, że książka ma postać kilkunastometrowego zwoju).

Z czasem przekształcił się w ozdobną plakietę zawieszaną na Torze z określeniem nazwy święta, w którym wypada czytanie określonego fragmentu. Tasy należą do charakterystycznych elementów wyposażenia synagog Żydów aszkenazyjskich (środkowoeuropejskich). Najstarsze zachowane w Polsce tarcze na Torę datowane są na początek XVIII w.

W zbiorach Muzeum im. Jana Kasprowicza znajdują się trzy tasy. Najstarszy, datowany na wiek XVIII, pochodzi z synagogi w Inowrocławiu. To srebrna tarcza z elementami mosiężnymi i szklanymi imitacjami kamieni szlachetnych. W jej centrum znajduje się hebrajska inskrypcja „szabat” - oznaczająca dzień, w którym zwój Tory oznaczony tym tasem był używany (od piątkowego wieczoru do sobotniego). Motywem dominującym, zdobionym kolorowymi kamieniami jest korona – symbol Tory, którą podtrzymują dwa gryfy, strażnicy skarbu. Tło blachy zdobi repusowany ornament roślinny – drzewo życia. Tora bowiem

„to Nauka, drzewo żywota dla trzymających się jej, i szczęście dla wspierających się na niej”.

Do tasu przytwierdzone są trzy blaszki zdobione rokokowym ornamentem z inskrypcjami hebrajskimi, mającymi charakter fundacyjny. Dzięki współpracy muzeum z prof. Andrzejem Trzcińskim z Uniwersytetu Marii Curii Skłodowskiej wiemy, że ten jedyny zabytek z inowrocławskiej starej synagogi fundowali Miriam i Abraham (małżeństwo) w 1782 r.



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 108

  • 67
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 6
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 31
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 4
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3